1 bardak kola kaç kalori

1 Bardak Kola Kaç Kalori

Sosyal Medyada Paylaşın

1 bardak kola kaç kalori sorusunun cevabını bilmek bu içeceği bilinçli tüketmek açısından oldukça önemlidir. Asitli bir içecek olan kola her yaştan bireyin tükettiği bir içecektir. Özellikle sıcak yaz aylarında harareti kesmesi için bardak bardak kola içilir. Yemek masalarının çoğunda da bu asitli içecek bulunur. Kolanın sağlığa zararlı bir içecek olduğu malum. Bu zarar yalnızca asit ve kafein içermesinden ileri gelmiyor. Kola hiçbir vitamin içermediği gibi şeker oranı da oldukça yüksektir. Kola tüketimi obeziteye davetiye çıkarmasının yanında  diş ve mide de problemlere neden olmaktadır. Tüm bunlardan sonra kolanın kilo yapıp yapmadığını da merak edebilirsiniz. Bu yazımızda kolanın kalori değeri hakkında bilgiler veriyor ve kilo alımına neden olup olmadığını da sizlerle paylaşıyoruz.

1 Bardak Kola Kaç Kalori

Kolanın içerdiği kalori oranı tüketilen miktara bağlıdır. Genelde bardak, kutu kola ya da litre olarak tüketildiği için bu oranlara göre kolanın kalori değerine bakmamız lazım.

  • 1 bardak kola: ortalama 90 kaloridir.
  • 1 kutu kola: 113 kalori içerir.
  • 1 litre kola: 412 kalori değerine sahiptir.

Kolanın içerdiği kalorinin yol açtığı riski anlayabilmek için içerdiği kalori miktarının küp şeker olarak denk geldiği orana bakmamız yeterlidir. 1 bardak kola ne kadar şeker içerir sorusunun cevabını aşağıda bulabilirsiniz.

  • 1 bardak kola: 8 tane küp şeker
  • 1 kutu kola: 10 tane küp şeker
  • 1 litre kola: 17 tane küp şeker

Kola Kilo Yapar Mı

İçerdiği yüksek şeker oranı hesaba katıldığı zaman akıllara; kola kilo yapar mı? sorusu gelebilir. Hiçbir besleyici özelliği olmayan kola bolca şeker içermektedir. Bu da içilen her bardak kola ile ortalama 8 tane küp şeker yemiş olmk anlamına gelmektedir. Ayrıca yemekte kola tüketme alışkanlığı da kilo almaya neden olabilir. Yemeğin yanında kola içildiği zaman ilk etapta kan şekerinde ani bir yükseliş olur. Bunun ardından kan şekerinde ani bir düşüş görülür. Yemekte kola içenler kısa bir süre sonra acıkacakları için arada abur cubur yiyerek açlıklarını bastırmaya çalışabilirler. Böyle olunca da alınan ekstra kaloriler vücutta yağ oluşumuna davetiye çıkarır.

Bu yazımızda 1 bardak kolanın kalori değerinden yola çıkarak, kola kilo aldırır mı sorusunu cevaplamaya çalıştık. Özet olarak sağlıklı beslenmek ve kilo vermek isteyenler kola tüketmemelidir. Bunun yerine şekersi doğal içerikli meyve suları tüketmek daha sağlıklı bir tercih olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir