20'li Yaşlarda Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

20 ‘li Yaşlarda Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Sosyal Medyada Paylaşın

Cilt bakımı kişinin cilt tipine ve yaşına göre değişiklikler gösterir. Genç bir ciltle olgun bir cilde aynı tür bakım yapılmaz ve aynı ürünler kullanılmaz. Cilt bakımına ne kadar erken başlanırsa, cildin yaşlanması da o kadar geciktirilebilir. Bu nedenle de genç yaşlardan itibaren düzenli olarak cilt bakımı yapılmalıdır. Bu yazımızda 20’li yaşlarda cilt bakımı nasıl yapılır konusunu ele alıyoruz.

20’li Yaşlarda Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

20’li yaşlar cildin en genç ve sorunsuz olduğu dönemdir. Kırışıklıkların olmadığı genç ve gergin bir cilt vardır. Bu zamanların değeri iyi bilinmelidir. 20’li yaşlarda cilde ne kadar iyi bakılırsa, ilerisi için o kadar değerli bir yatırım yapılmış olunur. Bu yaşlarda öncelikle beslenme ve yaşam tarzına dikkat edilmelidir. Sağlıklı bir beslenme ve düzenli uyku cildin canlılığını ve tazeliğini korumak için oldukça önemlidir.

Aşırı yağlı yiyecekler, abur cuburlar, içki, sigara, aşırı kafein ve diğer zararlı maddeler sağlığınız kadar cildinizin de düşmanıdır. Bu tür gıdalardan ve zararlı alışkanlıklardan uzak durulmalıdır. Her dönemde olduğu gibi 20’li yaşlarda da stres cildin başlıca düşmanıdır. Bu dönemde sınavlar veya gençlerin atılacağı hayat mücadelesi strese neden olabilir. Fakat gençler gerek ciltlerinin tazeliğini korumak gerekse genel sağlıklarını korumak için stresten uzak durmalı ve hayata pozitif bakmaya çalışmalıdır.

20’li yaşlarda cildin nem dengesi normaldir. Bu dönemde yaşanabilecek başlıca sorunlar yağlı cilt ve beraberinde oluşan siyah nokta, sivilce gibi problemlerdir. Gençlerin yapması gereken cilt bakımı cildin temizlenmesine yönelik olmalıdır. Evde doğal bakım uygulayarak cildin yağlanmasının önüne geçilebilir, siyah nokta ve sivilce gibi sorunlar çözülebilir. Cilt temizliği için kozmetik temizleyiciler yerine su ve süt bazlı temizleyiciler kullanılmalıdır.

20’li yaşlarda cildin rengi yeteri kadar canlı ve parlaktır, bu nedenle aşırı makyaj yapılmamalıdır. Eğer makyaj yapılması gerekiyorsa hafif bir ruj, biraz da rimel yeterlidir. Genç cilde yapılabilecek en büyük kötülük, erken dönemde onu kozmetik ürünlerin zararlı etkilerine maruz bırakmaktır. Genç yaşta aşırı makyaj yapmak cildi erken yaşlandırır ve cildin doğal dengesini bozar.

Genç bir cilde zarar verecek etkenlerden birisi de güneşin zararlı ışınlarıdır. 20’li yaşlarda cilt güneş ışınlarından korunmalı, yüksek koruma faktörlü güneş kremleri kullanılmalıdır.

20’li yaşlarda cilt bakımı cildin temizliği ve korunmasına yönelik olmalıdır. Bu yaşlarda düzenli olarak bakım yapmaya başlanması, ilerleyen yaşlarda daha sorunsuz ve genç görünen bir cilde sahip olunması bakımından son derece faydalıdır.

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir