5 Adımda Sağlıklı Kilo Almak

5 Adımda Sağlıklı Kilo Almak

Sosyal Medyada Paylaşın

Sağlıklı bir yaşam sürebilmemiz için hepimizin ideal kiloda olmamız gerekmektedir. Bu anlamda kilo vermek isteyenler kadar, kilo almak isteyenlerimiz de olacaktır. Bu konuda ilk söylememiz gereken kilo vermek kadar kilo almanın da zor olduğudur. Çünkü amaç kilo almak değil, sağlıklı kilo almak olmalıdır.

Kilo almak isteyenler bu konudaki ayrıntılara dikkat ederek sağlıklı bir şekilde kilo alabilirler. Bu konuda yapılması gerekenleri daha iyi anlayabilmek adına 5 adımda sağlıklı kilo almak için yapılması gerekenler konusunu incelememizde fayda var.

5 Adımda Sağlıklı Kilo Almak

1.Adım

Sağlıklı bir beslenme programı uygulamak: Sağlıklı kilo almak için ilk yapılması gereken, sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı uygulamaktır. Kilo alacağım diye her kalorisi yüksek gıdayı yemek doğru değildir. Bu dönemde alacağımız gıdalar kalori yönünden olduğu kadar, besin değeri olarak da yüksek olmalıdır. Bunu yapmadığımız taktirde kilo alırken sağlığımızı riske atmış oluruz.

2.Adım

Alınacak kilo miktarını zamana yaymak: Ani kilo vermek fiziğimiz ve sağlığımız için ne kadar zararlıysa ani kilo almak da aynı oranda zararlıdır. Alınacak kiloyu belirli bir zamana yayarak, yavaş ve dengeli bir şekilde kilo almaya özen göstermeliyiz. Uzmanların sağlıklı kilo almak isteyenlere bu konudaki tavsiyesi, ayda 1 ila 1,5 kilo arasında almaktır. Bunun içinde günlük alınan kalori miktarından 400 kalori fazlasını almak yeterli olacaktır.

3.Adım

Alınan günlük kalori miktarına dikkat etmek: Sağlıklı kilo almak için alınan kalori miktarına dikkat etmek gereklidir. Bunun için de aldığımız gıdaların kaç kalori içerdiğine bakmalı ve gerektiği kadar tüketmeliyiz.

4.Adım

Öğün atlamamak: Sağlıklı kilo almak için dengeli beslenmemiz gerekir. Dengeli beslenmek öğün atlamamayı gerektirir. Sabah, öğlen ve akşamdan oluşan ana öğünlerin yanı sıra, sabah öğlen arası ve öğlen akşam arası da aşırıya kaçmadan beslenmeliyiz. Bu şekilde günlük almamız gereken kalori miktarını 5 öğüne yayarak daha sağlıklı bir şekilde beslenmiş oluruz. Bu ara öğünlerde ceviz, badem ve fıstık gibi kuru yemişlerden ve ballı ya da muzlu yoğurt gibi besleyici değeri olan gıdalardan yiyebiliriz.

5.Adım

Kahvaltı yapmak: Sağlıklı kilo almak isteyenler düzenli olarak sabah kahvaltısı yapmayı ihmal etmemeleri gerektiğini unutmamalılar. Kahvaltıda kepekli ve tam tahıllı ekmeklerin yanı sıra, peynir, yumurta ve fıstık ezmesi gibi gıdalarda mutlaka bulunmalı.

Kilo Aldıran Yiyecekler

Elbetteki her gıda maddesi kilo almamıza yardımcı olur fakat bizim için önemli olan besleyici değeri yüksek olan gıdalarla beslenebilmektir. Kilo aldıran yiyecekler olarak size vereceğimiz besinler, içerdikleri yüksek kalori ve besleyici değerleri bakımından sağlıklı kilo almanıza katkı sağlayabilecek özellikte olan gıdalardır. Bunlara şöyle bir göz atacak olursak:

  • Ceviz, badem ve fıstık gibi kuruyemişler, yüksek kalorisinin yanı sıra besleyici özelliği de olan gıdalardır. Öğün aralarında bunlardan yemek, hem gün içinde enerjinizi artırır hem de sağlıklı kilo almanıza katkıda bulunur.
  • Muz ve ananas gibi meyveler de besleyici ve kalorisi yüksek gıdalardandır. Gün içinde aşırıya kaçmadan tüketmeniz halinde, sağlıklı kilo alma yolunda önemli bir adım atmış olursunuz.
  • Kilo almak istiyorsanız; peynir çeşitleri, tahin, fıstık ezmesi, yumurta ve kepekli ekmek gibi gıdalara kahvaltı sofranızda daha fazla yer vermelisiniz.
  • Ananas suyu, üzüm suyu, elma suyu ve portakal suyu gibi içecekler de kilo alma sürecinde sizin için faydalı olan içeceklerdir.
  • Bitter çikolata, kuru üzüm ve kuru kayısı gibi atıştırmalıklar, gün içinde açlığınızı gidermenize yardımcı olurken sağlıklı kilo almanıza da yardımcı olacaktır.
  • Yulaf ezmesi, patates, esmer pirinç ve makarna gibi gıdalara beslenme listenizde daha fazla yer verebilirsiniz.
  • Fındık yağı, balık yağı ve tereyağı gibi hayvansal ve bitkisel yağlar da sağlıklı kilo alma sürecinde, hedefe ulaşmanıza yardımcı olurlar.

Sağlıklı kilo almanın yolları kısaca bu şekilde olup, belirtilen maddelere dikkat etmeniz ve kilo aldıran yiyecekler grubundaki gıdalara ağırlık vermeniz halinde, fiziğiniz ve sağlığınız bozulmadan kilo alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir