6-8 Ay Bebek Beslenmesi

6-8 Ay Bebek Beslenmesi

Sosyal Medyada Paylaşın

Sağlıklı beslenme alışkanlığının temelleri bebeklik döneminde atıldığı için 6-8 ay bebek beslenmesi açısından son derece önemlidir. Bu dönemde bebekler anne sütü veya devam sütünün dışında birçok değişik gıdayla tanışmaktadır. Ek gıdalara geçiş döneminde bilinçli davranıldığı taktirde bebeğinizin sağlıklı gelişimine önemli bir katkıda bulunmuş olursunuz.

6-8 Ay Bebek Beslenmesi

6-8 Ay Arası Bebek Beslenmesinde Nelere Dikkat Edilmeli

Bebeklerin ek gıdaya geçişine denk gelen bu dönemde anneler çok dikkatli olmalıdır. Bebeğin sindirim sistemi henüz tam olarak gelişmediği için katı gıdalar azar azar alıştırılarak verilmelidir. Bu dönemde yine bebeğin temel gıdası anneyi emen bebeklerde anne sütü, diğer bebeklerde de devam sütü olmaktadır. 6-8 ay arası bebeklerde düzenli bir beslenme programı oluşturulmalıdır. Bu sayede bebek sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenebilir. Değişik gıdalarla tanışması bu dönemde bebeğin anne sütünden uzaklaşmasına neden olabileceği için bebeğinizin yeteri kadar anne sütü aldığından emin olun. Ek gıdalarda aşırıya gitmemeye çalışın çünkü henüz bebeğinizin mide ve bağırsakları bu gıdalara alışkın değil.

6-8 Ay Arası Bebeklere Hangi Gıdalar Verilebilir

6-8 ay arası bebeklere rahat yiyip sindirebileceği meyve ve sebze püreleri yedirebilirsiniz. Bu sayede bebeğinizin hem karnı doyar hem de besin değeri olan gıdalar sayesinde gerekli vitamin ve mineralleri almış olur. Bu dönemde bebeğinize yüksek kalorili ve besleyici özelliği olmayan gıdaları kesinlikle vermeyin. Erken dönemde bu gıdalarla tanışması onun anne sütünü bırakmasına neden olabileceği gibi obez bir bebek olmasına da neden olabilir. Günümüzde ciddi bir sağlık sorunu olan obezite bebeklerde bile görülebilmektedir. Bebeğinizin sağlıklı büyüyüp gelişebilmesi için ona henüz çok küçükken sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmanız çok önemlidir. Bebeklik döneminde edindiği alışkanlıklar ileride onun tüm hayatını etkileyecek kadar önemlidir. Bebeğinize vereceğiniz meyve ve sebze püreleri konusunda da dikkatli olmanız gerekiyor. Çilek, portakal, kivi, ananas, kabak ve domates gibi besinler bebeğinizde gıda alerjisine neden olabileceği için bunları ilk vermeye başladığınızda her birine tek tek geçmeli ve bebeğinize dokunup dokunmadığını çok iyi gözlemlemelisiniz. Verdiğiniz yiyecekler içerisinde ona dokunan gıdalar varsa bunları bir yere not etmeli ve o gıdaları vermemelisiniz.

6-8 Ay Arası Bebekler İçin Beslenme Tablosu

Sabah

  • Anne sütü veya devam sütü

Ara öğün

  • Yarım su bardağı kadar meyve püresi

Öğle

  • Anne sütü ya da devam sütü

Ara öğün

  • Sebze püresi ve anne sütü ( sebze püresi 3-5 çorba kaşığı kadar )

Akşam

  • Anne sütü

Gece Beslenmesi

  • Anne sütü

Burada verdiğimiz örnek beslenme tablosunun bir benzerini siz de bebeğiniz için uygulayabilirsiniz. Ana öğünler anne sütü ya da devam sütü ara öğünler de sebze ve meyve püresi olarak dengeli bir dağılım yaparak bebeğinizi günde 6 öğün besleyebilirsiniz. Meyve ve sebze pürelerine ilk başlangıçta bir yemek kaşığı ölçüsünde başlayıp, bebeğinizin bu gıdalara alışmasından sonra yavaş yavaş artırarak normal ölçülere çıkabilirsiniz. Ara öğünlerden herhangi birisinde bebeğinize meyve ya da sebze püresi yerine 3 çorba kaşığı kadar tam tahıllı muhallebi yedirebilirsiniz. Bebeğiniz 6 aydan büyükse o zaman ölçüyü 3 kaşıktan daha fazla tutabilirsiniz.

6-8 ay bebek beslenmesi çocuğunuzun beslenme alışkanlığının temellerinin atıldığı bir dönem olması bakımından çok önemlidir. Bizim burada örnek olarak verdiğimiz 6-8 aylık bebekler için beslenme tablosu sadece fikir verme amaçlıdır. Bu konuda doktorunuzla görüşerek bebeğiniz için sağlıklı ve dengeli beslenebileceği bir menü oluşturabilirsiniz. Her bebeğin beslenmesi ve alışkanlıkları birbirinden farklı olduğu gibi, beslenme şekilleri de farklılık gösterebilir.

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir