Adaçayının Doğal Bakımda Kullanımı

Adaçayının Doğal Bakımda Kullanımı

Sosyal Medyada Paylaşın

Sağlığa birçok faydası olan adaçayının bayanlar için tam bir güzellik kaynağı olduğunu biliyor musunuz? Saç bakımı, cilt ve vücut bakımı yaparken adaçayını doğal güzelliğinize katkıda bulunmak için kullanabilirsiniz. Adaçayının doğal bakımda kullanım ile ilgili bilgileri ve uygulamaları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Adaçayının Cilt Bakımında Kullanımı

Adaçayı cildi temizler ve aynı zamanda açılan cilt gözenekleri üzerinde sıkılaştırıcı bir özelliğe sahiptir. Cilt bakımında doğal tonik olarak kullanılabilir. Ciltteki sivilce izlerine ve kahverengi lekelere karşı da son derece etkili olduğu bilinmektedir. Pürüzsüz bir cilt için adaçayı maskesi yapılabilir. Adaçayı cildi nemlendirmeye yardımcı olur, bu bakımdan kuru ciltler için nem dengesini sağlamakta etkili bir üründür. Cildi onarıp yeniden yapılandırmaya katkıda bulunan adaçayı selülit görüntüsünün ve cilt çatlaklarının azaltılmasında da kullanılır. Adaçayı ile cilt bakımı yapmak isteyenler aşağıda vereceğimiz maskeyi uygulayabilirler.

Cilt Gençleştirici Adaçayı Maskesi

  • 2 damla adaçayı yağı
  • 2 yemek kaşığı bal
  • 1 çay kaşığı kayısı çekirdeği yağı

Yapılışı ve Uygulanışı

Küçük bir kabın içinde kaşık yardımı ile malzemeleri krem kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Hazırladığınız adaçayı maskesini yüzünüze yumuşak hareketlerle masaj yaparak güzelce yedirin. 15 dakika kadar bekledikten sonra ılık suyla maskeyi temizleyin ve son olarak soğuk su uygulayarak yüzünüzü yıkayın. Cildinizde aşırı kuruluk veya sizi çok rahatsız eden lekeler varsa cilt gençleştiren adaçayı maskesini haftada iki kere uygulayabilirsiniz.

Adaçayının Saç Bakımında Kullanımı

Adaçayı saçlar için de oldukça faydalıdır. Saç köklerini derinlemesine temizler ve rahat nefes almasını sağlar. Saçların daha sağlıklı ve güçlü olmasına katkıda bulunur, bu sayede saç kırıkları ve koparak dökülmelerin önüne geçilebilir. Ayrıca adaçayı saçların renginin daha parlak ve canlı olmasında da etkilidir. Adaçayı ile saç bakımı yapmak isteyenler tarifini vereceğimiz saç maskesini uygulayabilirler.

Sağlıklı ve Parlak Saçlar İçin Adaçayı Maskesi

  • 4 damla adaçayı yağı
  • 1 yemek kaşığı rom
  • 1 tane yumurtanın sarısı

Yapılışı ve Uygulanışı

Maskeyi saçlarınız temiz ve henüz tam kurumadan nemliyken uygulayın. Cam bir kasede yumurta sarısı, rom ve adaçayı yağını iyice karıştırın. Hazırladığınız saç maskesini köklere masaj yaparak dipten ucu güzelce sürün. Başınıza bir havlu sararak veya bone geçirerek 1 saat kadar maskenin saçınızda beklemesini sağlayın ve sürenin sonunda yıkayarak arındırın. Saçlarınızda aşırı bir yıpranma söz konusu ise acil bakım olarak adaçayı maskesini haftada üç gün uygulayabilirsiniz.

Saydığımız tüm bu faydalarından sonra adaçayı cilt ve saç maskeleriniz için uyguladığınız güzellik reçetelerinde mutlaka yerini alacaktır. Banyo yaptığınız küvetin içine adaçayı kürü yapıp ilave ederseniz cildiniz daha genç ve parlak bir görünüme kavuşacaktır. Hamilelere ve bazı sağlık sorunu yaşayan kişilere adaçayı içmeleri yasaklanmaktadır. Bu tür sorunu olanlar adaçayı maskesi kullanmamalıdır.

Kükürtlü Sabunun Cilt Bakımında Kullanımı * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir