Ağrısız Doğum Nedir

Ağrısız Doğum Nedir

Sosyal Medyada Paylaşın

 Ağrısız doğum, normal doğum yapacak olan hamilelerin bebeklerini dünyaya getirirken sancı çekmemelerine imkan sağlayan bir uygulamadır. Kadınların çoğu doğum sancısı çekmekten korkarlar ve bu yüzden sezaryen talep ederler. Oysa ki sezaryen uygulanırken ve sonrasında meydana gelen sorunlar, sezaryenle doğumdan sonra ameliyat bölgesindeki ağrılar doğum sancısı çekmekten daha zor olabilmektedir. Biz de bugün ki yazımızda ağrısız doğum nedir, kimler ağrısız doğum yapabilir, ağrısız doğumun anne ve bebek sağlığı açısından herhangi bir sakıncası var mıdır? sorularının cevaplarını araştırdık.

Ağrısız Doğum Nedir

Günümüzde tıptaki gelişmeler sayesinde kadınların sancısız doğum yapabilmeleri mümkündür. Bunun için en sık uygulanan yöntem epidural katater uygulamasıdır. Bu uygulamanın nasıl gerçekleştiğine bakacak olursak; bebeğin başı doğum kanalına girdikten sonra anne adayına anestezi uzmanı tarafından özel bir katater takılır. Sırt bölgesine takılan bu katater yoluyla hamileye sancısını etkisiz hale getirecek ya da hafifletecek bir ilaç uygulanır. İlaç uygulandıktan sonra 20 dakikalık bir süre zarfında etkisini gösterir.

Ağrısız doğum için hamileye verilen ilaç herhangi bir uyuşma meydana getirmez. Kadın karnındaki ve rahmindeki kasılmaları hisseder, rahatlıkla ıkınabilir. Verilen ilaç sadece ağrı kesici özelliğe sahiptir. Bu durumda akıllara, ağrısız doğum için verilen ilaç bebeğe zararlı mı sorusu gelebilir. Uzmanların belirttiğine göre ağrısız doğumda kullanılan ilaçlar doğrudan kana karışmadığı için bebeği çok fazla etkilememektedir.

Kimler Ağrısız Doğum Yapamaz

Ağrısız doğum için uygulanan epidural kataterin uygulanmasına engel bir durum söz konusu ise hamileye başka bir sancısız doğum yöntemi uygulanır ya da hasta normal bir şekilde doğum gerçekleştirir. Anne adayında katater uygulaması ile ilgili bir çekince var ve bu uygulamayı istemiyorsa, kataterin takılacağı bölgede herhangi bir yanık veya enfeksiyon gelişmiş ise, kadında kanama bozukluğu mevcut ise, gebe de kalp ve dolaşım sistemi sorunu ya da uygulamaya engel oluşturacak bir nörolojik rahatsızlık varsa bu tür durumlarda epidural katater uygulaması yapılmaz.

Ağrısız Doğum Anne Açısından Riskli Midir

Ağrısız doğumun gerçekleşmesi için verilecek ilaç hamilede; tansiyon düşüklüğü, baş ağrısı, bel ağrısı, enfeksiyon oluşumu, çeşitli alerjik reaksiyonlar ve idrar yapmakta zorlanma gibi bir takım riskler içermektedir. Fakat bu riskler herhangi bir hayati tehlike oluşturmayıp, kısa süre sonra kendiliğinden geçebilecek problemlerdir.

Ağrısız Doğumda Kullanılan Yöntemler Güvenilir Midir

Ağrısız doğumda kullanılan yöntemlerin güvenilirliği doğumu yaptıracak olan hekimin uzmanlığı ile yakından ilgilidir. İlacın verileceği zaman ve dozu iyi ayarlandığı taktirde herhangi bir sorun yaşanmadan doğum gerçekleştirilebilir. Bu yüzden doğumun yapılacağı klinik ve yöntemi uygulayacak doktor seçiminde dikkatli olunmalıdır.

Ağrısız doğum yapmak her hamile bayanın isteğidir. Bu konuda doktor herhangi bir risk görmüyorsa anne adayına yöntem rahatlıkla uygulanır ve sağlıklı bir şekilde doğum gerçekleşir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir