Altıncı Hastalık

Altıncı Hastalık

Sosyal Medyada Paylaşın

Altıncı hastalık, daha çok küçük yaştaki çocuklarda ve bebeklerde görünen, kırmızı döküntülü bir hastalıktır. Virüsler ile kolayca bebeklere bulaşan bu hastalık, ilk evrelerinde çok fazla belirti göstermez. Virüsün vücuda girmesinde sonraki 2-3 haftalık süreçte belirti vermeden ilerleyen, bu nedenle erken teşhis edilemeyen hastalık, çocuk doktorları tarafından gizli çocuk hastalığı olarak adlandırılıyor.

Genel olarak 6 ay ile 3 yıl arasındaki çocuklarda daha sık görülen bu hastalığa herpes tipi virüs neden olur. Herpes tip 6 virüsünün neden olmasından dolayı 6. hastalık olarak adlandırılan rahatsızlık, pek çok anne, babanın endişelenmesine neden olur. Yüksek ateş ile kendini belli eden hastalıkta ebeveynler ateşin düşmesi için gereksiz antibiyotik kullanımı yapabiliyor.

Altıncı Hastalık Belirtileri

Altıncı hastalık küçük yaştaki çocuklarda görüldüğü için ailelerin çok endişelendiği bir çocuk hastalığıdır. Hastalığın genel belirtileri;

  • Deride döküntü
  • 39-39,5 derece yüksek ateş
  • Çocuğun el ve ayaklarında hafif titreme, morarma
  • Ateşe bağlı kasılma ve havale durumu
  • Halsizlik
  • Gözlerde çökme
  • Deride kuruma
  • Pembe renkli, gövdeden başlayıp kollara yayılan döküntüler, sayılabilir.

Eğer çocuk ya da bebeğinizde altıncı hastalık belirtileri var ise vakit kaybetmeden bir çocuk doktoruna başvurup kontrol ettirebilirsiniz.

Altıncı Hastalık Tedavisi

Altıncı hastalık tedavisi olmayan bir hastalıktır. Ancak anne babalara bu konuda çok iş düşer. Hastalık sürekli yüksek ateş ile seyir eder. Bu aşamada doktor kontrolü dışında kesinlikle ilaç verilmemelidir. Yükselen ateşin düşürülmesi için ıslak bez ile soğuk kompleks yapılmalı, sürekli çocuğun ateşi kontrol altında tutulmalıdır. Hastalık nedeni ile iştahsız olan çocuk zorlanmadan sabır ile beslenmelidir. Bu dönemde huzursuzluğu bulunan çocuklara karşı ailelerin dikkatli ve sabırlı olması gerekir. Çocuk hiç bir şey yemiyorsa bile mutlaka sıvı kaybını desteklemek için bol su tüketmesi gerekir. Taze meyve suyu kokteyleri ve nefis çorbalar ile çocukların beslenmesi, güçlenmesi sağlanır.

Altıncı hastalık tedavi süresince zaman zaman ataklar halinde seyir edebilir. Bu atak aşamalarında mutlaka çocuğun ateşinin iyi gözlemlenmesi ve kontrol altında tutulması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir