Anne Sütünü Sağma Yöntemleri

Anne Sütünü Sağma Yöntemleri

Sosyal Medyada Paylaşın

Anne sütü bebeklerin hayatının ilk 6 ayındaki temel gıdalarıdır. Herhangi bir sağlık sorunu olmayan ve sütü gelen tüm anneler bebeklerini mutlaka emzirmelidir. Çalışan annelerin çoğu süt sağma yöntemini kullanarak bebeklerini sütleriyle besleyebilmektedir. Biz de bu yazımızda anneler ve anne adayları için anne sütünü nasıl sağabilecekleri konusunu araştırdık.

Anne Sütü Nasıl Sağılır

Anne sütünü sağmak için el pompası ya da elektrikli pompa kullanılabileceği gibi elle sağma işlemi de uygulanabilir. Süt üretiminin yeterli bir düzeyde olabilmesi için en az 3 saatte bir sağılması gerekir. Evde olan anneler için bu sorun olmayabilir fakat çalışan annelerde iş yerlerinde bu uygulamayı yapmaya çalışmalıdır. Normalde bebek anneyi emdikçe süt üretimi arttığı için, memelerin süt salgılamasını artırmak amacıyla sağma işlemi de aynı şekilde düzenli olarak yapılmalıdır. Sağma işlemi sırasında çok fazla ağrı ve acı hissediliyorsa ya da bu esnada memelerden iltihap vb sıvı geldiği farkedilirse mutlaka doktora danışılması gerekir. İster elle ister pompayla sağma işlemi yapılsın her ikisinde de en önemli nokta hijyendir. Her sağma işlemi öncesinde eller ve meme başı mutlaka temizlenmeli, sütün sağılacağı kabın da hijyenine aynı şekilde özen gösterilmelidir.

Anne Sütü Elle Nasıl Sağılır

Anne sütünü sağmanın en pratik yöntemi bunun için özel olarak üretilen süt sağma pompaları olsa da herkeste bunlardan bulunmayabilir. Ya da herhangi bir şekilde bu pompaların kullanılamadığı durumlarda anneler sütlerini elle de sağabilirler. Normalinde anne çalışmıyor ve bebek annesini emiyor olsa da her ihtimale karşı annelerin anne sütünü elle sağma yöntemini öğrenmelerinde fayda var. Anne sütünün elle nasıl sağılabileceğine gelince, işleme başlamadan önce ellerinizi ve meme başını iyice temizlemelisiniz. Sütü sağacağınız kabı da yanınızda hazır bulundurduktan sonra, oturur veya hafif öne eğik pozisyon almalısınız. Bebeğinizi emziriyorsanız süt sağma işlemini bebek sizi emmeden önce yapmalısınız.

Uygun pozisyonu aldıktan sonra ilk olarak meme masajı ve memelerin üzerine ıslak, sıcak havlu uygulaması yapmanız gerekir. Bu sayede memedeki tüm sütün, meme başına doğru hareket etmesini sağlarsınız. Böylece sütü sağmanız daha kolay hale gelir. Bunun için avuç içlerinizle yuvarlak hareketler yaparak memenizi sıvazlamalısınız.

Masajın ardından baş parmağınız üstte, diğer parmaklarınız altta olacak biçimde parmaklarınızı memenin kahverengi olan kısmına koyun. Parmaklarınız yardımı ile yumuşak hareketlerle memenizi sıktırarak bastırın.

Memeden süt gelmeye başlayana kadar bas bırak hareketini ara vermeden tekrar edin. Meme tamamen boşalıncaya kadar sağma işlemine devam etmelisiniz. Başlarda gelen süt miktarı az olsa da sonradan artar.

Sütü elle sağarken yaptığınız uygulama canınızı yakmamalıdır, eğer canınız yanıyorsa süt sağma tekniği hatalı uygulanıyor demektir. Sütü sağarken meme ucunu çok fazla bastırıp çekmeyin, bunu yapmanız sütün akmasını sağlamaz.

Elle sağma işlemine başladığınız ilk günlerde bu işlem yaklaşık yarım saat kadar sürebilir. Zamanla bu süre biraz daha kısalacaktır. Bir meme 5 dakika kadar sıkılmalı, her iki meme dönüşümlü olarak sağılmalıdır.

Anne Sütü El Pompası İle Nasıl Sağılır

Anne sütünü sağmak için kullanılan yöntemlerden birisi de el pompasıdır. Anne sütünü el pompası ile sağmak, elle sağma yöntemine göre daha kolay olmaktadır. Sağma işlemine başlamadan önce meme başını güzelce temizleyin. El pompasının memeye yerleştirilecek bölümünü düz bir şekilde, meme ucunun tam ortaya geleceği biçimde yerleştirin. Daha sonra el pompasının pistonunu ritmik ve yumuşak hareketlerle çekin ve bırakın. Göğüsleriniz tamamen boşalana kadar uygulamaya devam edin.

Anne Sütü Elektrikli Pompa İle Nasıl Sağılır

Anne sütünü elektrikli pompa ile sağmak diğer yöntemlere göre daha kolay ve kısa sürede olmaktadır. Yaklaşık 15 dakika içerisinde süt sağma işlemi tamamlanabilmektedir. El pompasında olduğu gibi meme ucu tam ortaya gelecek şekilde yerleştirilmelidir. Sonrasında elektrikli pompa en düşük ayardan başlayıp, kademe kademe yükseltilerek süt sağma işlemi gerçekleştirilmelidir.

Bu yazımızda sizlerle anne sütü nasıl sağılır konusunu paylaştık. İster çalışan bir anne olun, ister ev hanımı olun süt sağmayı öğrenmeniz her zaman için size avantaj sağlayacaktır. Anne sütünün derin dondurucuda 6 ay saklanabildiğini düşünürsek, hazır sütünüz varken tedbir amacıyla ara ara sütünüzü sağıp daha sonra kullanmak için de saklayabilirsiniz.

Anne Sütünün Önemi * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir