Anne Sütünün Önemi

Anne Sütünün Önemi

Sosyal Medyada Paylaşın

Anne sütünün önemi bugün sadece ülkemizde değil, tüm dünyada kabul edilmektedir. Kadınların hamilelik dönemlerinde oluşmaya başlayan anne sütü, bebekler için mucizevi bir gıdadır. Hiçbir besin anne sütünün yerini tutamadığı için, her anne bebeğini mutlaka emzirmelidir. Bebeği emzirmenin anne ve bebek açısından birçok faydaları vardır. Bu yazımızda anne sütünün özellikleri, emzirmenin anne ve bebeğe faydaları konularını ele alacağız.

Anne Sütünün Bebeğe Faydaları

Anne sütü bir bebek için en sağlıklı ve en ucuz gıdadır. Bebekler ilk doğduklarında henüz mide ve sindirim sistemleri tam olarak gelişmemiştir. Bu yüzden bebekler bu dönemde çok dikkatli beslenmelidir. Yeni doğan bir bebeğin alacağı en önemli gıda anne sütüdür. Anne sütü bebeğin en rahat sindirebildiği bir gıdadır, steril ve her an kullanıma hazır olması ise en büyük avantajıdır. Anne sütü, ilk 6 ay bebeğin büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan tüm vitamin ve mineralleri içinde barındırır. Bu dönemde bebeğe ayrıca su verilmesine gerek yoktur, anne sütü içerdiği su nedeniyle ilk 6 ay bebeğin su ihtiyacını karşılamak için de tek başına yeterlidir. Anne sütü bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir. Yapılan araştırmalar annesini emen bebeklerde ölüm riskinin en aza indiğini ve yeterli anne sütü alan bebeklerin ilerleyen yaşlarında bazı kanser türlerine yakalanma risklerinin azaldığını da göstermektedir. Anne sütü bebeğin beyin gelişimi ve göz retinası için de son derece faydalıdır. Çocuklarının sağlıklı gelişmesini ve büyümesini isteyen tüm anneler bebeklerini mutlaka emzirmelidir.

Bebeği Emzirmenin Anneye Faydaları

Bebeği emzirmek anne ve bebek arasındaki duygusal bağı daha fazla güçlendirir. Bebeğini emziren anneler, yavrularını sağlıklı beslemiş olmanın gönül rahatlığını yaşarlar. Hamilelik esnasında alınan kiloların bebek emziren anneler tarafından daha hızlı verildiği de yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıkmıştır. Çalışan anneler sürekli bebeklerinin yanında olamayacakları için onları emziremeyeceklerini düşünmemelidir. Bir anne çalışsa bile süt sağma yöntemi ile bebeğinin gün içinde içeceği sütü önceden stok yapabilir.

Bebeğe Ne Zamana Kadar Anne Sütü Verilmeli

Bebekler doğdukları andan itibaren emzirilmeye başlanmalıdır. İlk 4 ay su da dahil olmak üzere bebeğe hiçbir sıvı ve gıda verilmesine gerek yoktur. Sütü yeterli gelen annelerde ilk 4 ay bu süt tek başına yeterlidir. 4. aydan sonra bebeğe anne sütünün yanı sıra başka ek gıdalar da verilmeye başlanabilir. Uzmanlar annelerin en az 1 sene bebeklerini anne sütü ile beslemelerini önermektedir. Sütü kesilmediği sürece anneler bebeklerini 2 yaşına kadar emzirebilirler.

Anne sütünün faydaları konusunda uzmanların görüşü, anne sütünün bebeklerin ilk aşısı olduğu ve bu sütün bebekleri birçok hastalıktan koruduğu, daha sağlıklı olmalarını sağladığı yönündedir. Protein, yağ, karbonhidrat ve su’dan oluşan anne sütü her bebek için hayatının ilk dönemlerindeki en önemli besin kaynağıdır.

Bebeklerde Diş Çıkarma * Tıklayınız

Bebeklerde Gaz Sancısı * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir