Ateş Düşürme Yöntemleri

Ateş Düşürme Yöntemleri

Sosyal Medyada Paylaşın

Ateş düşürme yöntemleri çoğu zaman hayat kurtarıcı yöntemlerdir. Aniden yükselen ateş çocuklarda olduğu kadar yetişkinlerde de ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu durumların önüne geçmek için ateş yükselmeye başladığından itibaren önlemlerin alınması gerekir. Tüm önlemlere ve müdahalelere rağmen ateşte düşme olmuyor, 39 derece ve üzerinde ateş ölçülüyorsa vakit kaybetmeden doktora başvurulması gerekir.

Ateş Düşürmek için Uygulanabilecek Yöntemler

Yüksek ateş, yetişkinlerde de çocuklarda da tehlikelidir. Uzun süren yüksek  ateş beraberinde daha ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu sağlık sorunları ilerlediğinde hayati tehlike ya da kalıcı sakatlıklara neden olabilir. Bu tür sorunların yaşanmaması için evde uygulanabilecek farklı ateş düşürme yöntemleri vardır. Hem yetişkinlerde, hem çocuklarda yüksek ateşi düşürücü yöntemler ve uygulamalardan bazıları şunlardır…

  • İnce kıyafet giydirin: Ateşi olan kişinin üzerinde ne kadar ince kıyafet var ise o kadar kısa sürede ateşi düşecektir. Yüksek ateşten dolayı her ne kadar üşüdüğünü söylese de ateşi olan kişinin üzerine kalın kıyafet giydirmeyin ve kesinlikle örtmeyin.
  • Ilık duş aldırın: Ilık duş her tür ateşin düşürülmesinde önemli etkiye sahiptir. Ateşi olan kişiye ılık duş aldırmak, mümkünse küvet içinde bir kaç dakika bekletmek ateşinin düşmesini sağlayacaktır.
  • Ayak bileklerine ıslak çorap koyun: Her yaşta yüksek ateş için uygulanabilen bu yöntem özellikle çocuklarda daha fazla etkilidir. Ateşi olan çocuğun ayak bileklerine çorap ıslatıp koyun. Bu şekilde bekletin. Çorap kuruyunca aynı şekilde ıslatıp sıkın ve bilek kısmına yerleştirin. Ateş düşene kadar bu şekilde devam edin.
  • Baş ve boyun bölgesini soğutun: Ateş düşene kadar baş ve boyun bölgesini soğutun. Bunun için soğuk su torbası ya da ıslak havlu kullanabilirsiniz. Islak havlu kullanıldığında havlu ısınınca yeniden soğuk suya batırılması ve kullanılması gerekir.
  • Bol su için: Yüksek ateş vücudun sıvı kaybetmesine neden olur. Daha çabuk toparlanmak için bol su tüketilmesi, suyun yanında sıvıların da bol miktarda alınması gerekir.
  • Fazla yemek yemeyin: Katı gıdalar vücuttaki ateşin yükselmesine neden olabilir. Bunun yerine çorba ya da sulu besinler alınması gerekir.

Evde ateş düşürme yöntemleri dışında hastanın yaşına göre uygun ilaçlar ile de ateş düşmesi sağlanabilir. Yukarıdaki yöntemleri çocuklarınız için de uygulayabilirsiniz. Bunun yanında hem sağlıklı hem de çocukların çok hoşuna giden “Ev Yapımı Ateş Düşürücü Dondurma” tarifini de uygulayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir