Ayak Bakımı Nasıl Yapılır

Ayak Bakımı Nasıl Yapılır

Sosyal Medyada Paylaşın

Ayaklarımız bizim bütün yükümüzü çektiği halde, ne yazık ki vücudumuzda bakımını  ihmal ettiğimiz başlıca bölgedir. Ayak bakımı sadece onların güzel görünmesi için değil, hijyen ve sağlık açısından da önemlidir. Bakımı ihmal edilen ayaklarda çatlak, nasır, mantar, ayak kokusu, tırnak batması vs. birçok sorun oluşur. Ayaklarda meydana gelen bu sorunlar ise sadece kötü bir görünüme neden olmakla kalmaz, canımızın yanmasına da neden olurlar. İşte bu yüzden düzenli bir şekilde ayak bakımı yapmalıyız. Ayak bakımı nasıl yapılır, evde ayak bakımı nasıl yapılır, sağlıklı ve güzel ayaklar için neler yapılmalı bunların hepsine şöyle bir göz atalım.

Ayak Bakımı Nasıl Yapılır

Ayak bakımındaki en önemli noktalar; hijyen, nemlendirme, dikkatli kurulama ve tırnak bakımıdır. Bakımlı ve sağlıklı ayaklara sahip olmak için düzenli olarak pedikür yapılması, ayakların zaman zaman dinlendirilmesi ve tazelenmesi için ayak banyosu gereklidir. Ayaklarda en sık raslanan sorunlar ayak mantarı, tırnak batması, nasır, topuk çatlakları, ayak şişliği ve ayak kokusudur. Ayak bakımı yaparken bu çeşit sorunlar da göz önünde bulundurularak, bunların giderilmesine yönelik uygulamalar yapılmalıdır. Kişisel bakımın önemli bir parçası olan ayak bakımını evde kendiniz de yapabilirsiniz.

Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır

Evde ayak bakımı yapmak son derece basittir. Düzenli olarak bakım uyguladığınızda çok fazla sorunla karşılaşmazsınız ve ayaklarınız yere daha rahat basar. Evde ayak bakımı için yapmanız gerekenler:

Pedikür: Pedikür yapmak sadece ayaklarınızı güzel göstermeye yardımcı olmaz, aynı zamanda hijyen sağlar ve daha güçlü tırnaklarınız olmasını da kolaylaştırır. Evde 15 günde bir pedikür yapabilirsiniz. Bunun için ilk olarak küçük bir leğen veya kovaya ılık sabunlu su karışımı hazırlayın. Ayaklarınızı iyice yumuşamaları için yaklaşık yarım saat kadar bu suyun içinde bekletin. Daha sonra ayaklarınızı özellikle de parmak aralarınızı güzelce kurulayın. Topuk törpüsü kullanarak, topuklarınızdaki ölü derileri iyice temizleyin. Tırnak törpüsü ile tırnak etlerinizi geriye doğru itin, tırnak makası ile dikkatli bir şekilde tırnak etlerini kesin. Tırnaklarınızı düz olarak kesin ve törpüleyerek düzeltin. Bu işlemin ardından ayaklarınıza nemlendirici bir kremle güzelce masaj yaparak pedikürü tamamlayın.

Ayak Banyosu: Ayaklarınızı rahatlatmak, varsa ayak sorunlarını gidermek veya oluşabilecek sorunları önlemek için en az haftada 2 kere ayak banyosu yapın. Bir leğen veya kovaya koyacağınız ılık suyun içerisine koyacağınız esansiyel yağlar veya çeşitli bitkisel karışımların içerisinde ayaklarınızı yarım saat kadar bekletmeniz ve sonra güzelce kurulayıp nemlendirmeniz, sizi rahatlatmaya yardımcı olacağı gibi ayaklarınızın da daha güzel ve bakımlı görünmelerini sağlayacaktır. Bunun için; 1 litre suyun içinde 2 avuç papatya ve 1 tane limon kabuğunu kaynatarak ılık bir kür hazırlayabilirsiniz. Bu kür ayaklarınızın bakımını yaparken, şişkinliğini ve yorgunluğunu da alır.

Ayak peelingi: Ayaklarınızın pürüzsüz ve yumuşacık olmaları için onlara peeling uygulayabilirsiniz. Bunun için gerekli malzemeler; 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi telvesi, 1 tatlı kaşığı badem yağı, 1 tatlı kaşığı toz şeker, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı nemlendirici kremdir. Yapılışına gelince; Cam bir kasede malzemelerin hepsini güzelce karıştırın ve banyo öncesinde ayaklarınıza masaj yaparak peeling malzemesini güzelce yedirin. 5 dakika ayaklarınızı bu şekilde beklettikten sonra duşa girin. Düzenli olarak uygulayacağınız bu ayak peelingi sayesinde ayaklarınız daha bakımlı ve güzel olacaktır.

Ayaklardaki Çatlaklar İçin: Ayaklarda en sık görülen problem topuk çatlaklarıdır. Ayakları yıkadıktan sonra yeterince kurutmamak, çıplak ayakla gezmek, ayakları yeterince nemlendirmemek ve küçük terlik giymek gibi nedenlerden dolayı ayak tabanında ve özellikle de topuklarda çatlaklar meydana gelir. Bu çatlaklar kötü bir görümüm oluşturmasının yanı sıra oldukça da can yakar. Her banyo sonrasında ponza taşı ile masaj yaparak ayak topuklarınızdaki ölü derileri temizleyin. Çatlakların olduğu yerlere E vitamini ve jojoba yağı içeren ayak kremlerinden günde en az iki kere sürün.

Güçsüzleşen ve çabuk kırılan ayak tırnakları için: Bu tür durumlarda tırnakları eski sağlığına kavuşturmak için gliserinden faydalanabilirsiniz. Birkaç damla gliserinle aynı miktarda limon suyunu karıştırarak bunu ayak tırnaklarınızın her birine güzelce sürün. Her gün düzenli olarak yapacağınız bu uygulama tırnaklarınızdaki sorunu gidermeye yardımcı olacaktır.

Ayaklarınızı Nemlendirin: Gece yatmadan önce ayaklarınıza nemlendirici bir krem sürün.

Bunu her gece ihmal etmeden düzenli bir şekilde yapın. Yalnız bunu yaparken kremi parmak aralarınıza sürmemeye özen gösterin. Ayaklarınızı düzenli olarak nemlendirmeniz onları topuk çatlakları vb. sorunlardan korumak için çok önemlidir. Dilerseniz kendi ayak kreminizi yapabilirsiniz. Bunun için gerekli malzemeler: 1 yemek kaşığı badem yağı, 1 çay kaşığı zeytinyağı, 1 çay kaşığı buğday tohumu yağı ve 12 damla okaliptüs yağıdır. Bu malzemelerin hepsini bir kasede güzelce karıştırın ve elde ettiğiniz ayak kremini gerektiğinde kullanmak için cam bir şişede muhafaza edin.

Sağlıklı ve Güzel Ayaklar İçin Yapılması Gerekenler

  • Ayaklarınızın sağlığı ve güzelliği için hijyen son derece önemlidir. Bu nedenle her akşam sabunlu ılık suyla ayaklarınızı yıkayın ve güzelce kurulayın. Yıkamanın ardından nemlendirmeyi unutmayın. Yıkama işleminden sonra yaptığınız kurulamada parmak aralarının da iyice kuruduğundan emin olun ve nemlendirici uygularken de parmak aralarınıza sürmeyin.
  • Parmak aralarının her zaman kuru kalmasına özen gösterin çünkü parmak aralarının ıslak veya nemli olması o bölgede mantar oluşumuna neden olabilir. Bu yüzden parmak aralarınızı yaz kış kuru tutmaya özen gösterin. Özellikle de yaz aylarında denize girdikten sonra parmak aralarınızı mutlaka kurulayın.
  • Yaz mevsiminde daha çok terlik, sandalet gibi açık ayakkabılar giyeriz. Bu şekilde dışarıya çıkmadan önce ayaklarınıza mutlaka güneş kremi sürün. Cildimizin diğer bölgeleri gibi ayaklarımız da güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmalıdır.
  • Topuklarınızı ponza taşıyla temizlemeyi ihmal etmeyin. Duş esnasında yumuşayan topuklarınızı sert olmayan hareketlerle ponza taşı ile güzelce ovalayın.
  • Yatmadan önce ayaklarınıza mutlaka nemlendirici krem sürün. Bunu her gece tekrar edin.
  • Ayaklarınız yorgun olduğunda ayak masajı yaparak onları dinlendirin. Özellikle bunu ayak banyosuyla bir arada yapıp, sonrasında bir süre ayaklarınızı yukarıda tutarsanız yorgunluk ve ağrı geçecektir.
  • Tırnak kesimi de ayakların sağlığı ve bakımı için son derece önemlidir. Tırnaklarınızı yuvarlak olarak değil, düz kesmelisiniz. Tırnak etleri eğer dibinden kesilirse o bölgeler mikrop kapar ve ayaklarada çeşitli sorunlar meydana gelebilir.
  • Ayaklarınızda nasır var ise bunları kesmek gibi tehlikeli girişimlerde bulunmayın.
  • Ayak yapınıza uygun olmayan, ayaklarınızı sıkan, çok yüksek topuklu ve parmaklarınızı şıkıştıran sivri burunlu ayakkabılardan mümkün olduğunca uzak durun. Bu tarz ayakkabıları sürekli kullanmak çeşitli sorunlara neden olabilir.
  • Kış aylarında ayaklarımız bütün gün ayakkabı ve çorabın içinde kalır. Bu durum onların terlemesine ve havasız kalmasına neden olur. Bu nedenle de eve gelir gelmez ayakkabılarınızla birlikte çoraplarınızı da çıkarın ve ayaklarınızın gerektiği şekilde hava alıp rahatlamasını sağlayın.

Düzenli olarak ayak bakımı yapmak hem sizi rahatlatır hem de daha sağlıklı ve güzel ayaklarınız olmasına yardımcı olur.

Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir