Ayakkabı Bağcığından Bileklik Yapımı

Ayakkabı Bağcığından Bileklik Yapımı

Sosyal Medyada Paylaşın

Ayakkabı bağcılığından bileklik kadınlar arasında yaygın olan bir hobidir. Genelde hobi olarak başlanan bileklik yapımı ilerleyen dönemlerde kadınlar için bir ek gelir imkanı da olabiliyor. Siz de bu bu hobiyi merak ediyor ve sevdiklerinize kendi elleriniz ile hediye hazırlamak istiyor, hatta el emeğiniz ile gelir elde etmek istiyorsanız, bu yazımız ile başlangıç yapabilirsiniz.

Ayakkabı bağcığı ile yapılan bileklik modellerinin orjinali, paracord bileklik modelleridir aslında. Paracord bileklikler özel olarak tasarlanan, ortalama olarak 17-19 cm arası yapılan, açıldığında ise uzunluğu 3 metreyi bulabilen özel bilekliklerdir. Bu bileklikler normalde güzel bir aksesuar olarak kullanılırken, ihtiyaç halinde kolayca sökülüp uzun ve sağlam bir ip olarak da kullanılabilir. Bu yönü ile doğa koşullarında çalışan insanlar için son derece kullanışlı bir aksesuardır. Paracord bileklikler için özel ipler satılıyor ancak bu iplerin bulunmadığı yerlerde, uzun bot bağcıklarından yararlanılabilir. Bu bağcıklar tuhafiyelerde satılır. Bu bağcıkların seçiminde farklı iki rengin yapısının aynı olmasına ve yumuşak olmalarına dikkat edilmeli.

Ayakkabı Bağcığından Paracord Bileklik Nasıl Yapılır

Ayakkabı Bağcığından Bileklik Yapımı için Gerekli Malzemeler

Bağcık ile bileklik yapımı için gerekli malzemeler;

  • 2 farklı renkte 4 adet bot bağcığı,
  • 1 adet ufak tel,
  • 1 adet küçük bileklik kopçası,
  • 1 adet makas ve çakmak.

Ayakkabı Bağcığından Bileklik Yapımı

Ayakkabı bağcığı ile bileklik yapmak için ilk olarak aynı renge sahip bağcıkların birbirine eklenmesi sağlanır. Bunun için bağcıkların ucundaki detay kesilir ve kesilen bölgeler çakmak ile ısıtılır. Vakit kaybetmeden iki uç birbirine bastırılır ve bir süre tutulur. Yapışan bölge kolay kolay birbirinden ayrılmaz. Birleştirme her iki renk için de yapılır. Sonrasında bileklik kopçası küçük bir tel parçası yardımı ile kopça içinden geçirilir ve ufak bir yuvarlak oluşturulur. Bu yuvarlağın içinden iki uç geçirilip ip sabitlenir. Sabitleme işleminin ardından ip bilek etrafına geçirilip ölçü alınır ve kopçanın diğer tarafından geçirilir. Alınan ölçü kaybedilmeden kopça açılır ve ipler düzeltilerek örme işlemine geçilir.

Bileklik iskeleti için bilek ölçüsü alınan taraf alınır ve diğer ipler yanlara doğru açılır. Farklı renkli olan ip tam orta noktaya konulur ve bir tarafı altta bir tarafı üstte kalacak şekilde elips şekli verilir. Bu elips şeklinin her iki tarafından diğer renk ipler geçirilir ve sıkılır. Bilekliğin muntazam bir şekilde olması için en başından sıkılmasına dikkat edilmesi ve her örme aşamasından sonra aynı sıkılıkta yapılması gerekir. Bilekliğin sonuna kadar bu şekilde örmeye devam edilir ve en son olarak ipler teker teker en ucundan kesilir. Kesilen iplerin uçları çakmak ile eritilip bilekliğin yan tarafına yapıştırılır.

Ayakkabı bağcığından bileklik yapımı aşamaları için aşağıdaki videoya göz atabilir, detayları görerek inceleyebilirsiniz. Bu güzel çalışma için “Takı Tasarım Atölyesi” ne teşekkür ederiz.

Pet Şişeden Bileklik Yapımı * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir