Bacak Çatlakları

Bacak Çatlakları

Sosyal Medyada Paylaşın

Bacak çatlakları bayanların sütun gibi bacaklara sahip olmasının önündeki engellerden birisidir. Vücudumuzun göbek, göğüs ve basen bölgesinde görülen çizgi şeklindeki izler bacaklarda da görülmektedir. Bölgedeki derinin aşırı gerilmesi sonucunda deride meydana gelen çizgi şeklindeki izlere çatlak adı verilmektedir. Çoğunlukla ergenlik döneminde meydana gelmeye başlayan çatlakların birçok nedeni vardır. Ağrı ve sızı yapmasa da görünümü ile rahatsızlık veren bu çatlaklardan kurtulmak biraz zor olduğu için bunların oluşumunu önlemeye çalışmak daha mantıklıdır. Bu yazımızda bacak çatlaklarının nedenleri ve tedavisi hakkındaki bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Bacak Çatlakları

Bacak çatlaklarının nedenleri arasında ilk sırada genetik faktörler ve cilt yapısı gelmektedir. Ailesinde bacak çatlağı olan bireyler bulunanlar bu konuda daha dikkatli davranmalıdır. Kuru bir cilt yapısı olanların da bacağında çatlak oluşma ihtimali oldukça yüksektir. Kuru bir yapısı olan cilt normal bir cilde oranla daha fazla gerileceğinden vücutta çatlaklar oluşabilir. Bacaklarda çatlak oluşmasının nedenlerinden birisi de ani kilo artışıdır. Çoğumuz kilolu insanlarda bacak çatlakları oluştuğunu düşünsek de aslında bu düşünce yanlıştır. Zayıf insanların vücudunda da çatlaklar meydana gelmektedir. Kilodaki ani ve fazla artılar sonucunda bacaklardaki deri aşırı gerildiği için bölgede çatlaklar oluşabilir. Hamilelik döneminde bayanlardaki kilo artışı da çatlak oluşumuna neden olabilir. Yeteri kadar su içmeyen, sağlıklı beslenmeyen ve sigara gibi kötü alışkanlığı olan kişilerde de bacak çatlağı oluşumuna rastlanmaktadır. Bazı hastalıklar ve kortizon ilaç kullanımı da deri yapısına zarar verebilir ve bu durumda da çatlak oluşumu meydana gelebilir.

Bacak Çatlakları Nasıl Geçer

Bacak çatlaklarından kurtulmak için öncelikle bu sorunun nedeni bilmek gerekir. Kötü alışkanlık, beslenme bozukluğu ve yetersiz su tüketimi sonucunda bacak çatlakları meydana gelmişse ilk olarak zararlı alışkanlıklardan kurtularak işe başlamak gerekir. Sonrasında protein ağırlıklı beslenerek ve yeteri kadar su tüketmeye özen göstererek tedaviye devam edilmelidir. A, C ve E vitamini alarak da yıpranan derinin yenilenmesi sağlanabilir. Bacaklara düzenli olarak masaj yapmak da çatlakları gidermeye yardımcı olabilir. Haftada en az 1 kere vücut peelingi uygulayarak derinin tazelenmesi sağlanmalıdır. Banyo sonrası cildi nemlendirmek için susam ve buğday yağı kullanılabilir. Bacakları esneterek düzenli egzersiz yapmak ve bacakları güneşin zararlı ışınlarından korumak da çatlak tedavisine yardımcı olabilir. Bacak çatlaklarının tedavisine yardımcı olan kremler de bu konuda fayda sağlayabilir. Eğer bacaklardaki çatlaklar ileri boyutta ise estetik uygulamalardan faydalanarak bunlardan kurtulmak mümkündür.

Bacak çatlaklarının tedavisi konusunda ne kadar erken davranılırsa çözüme ulaşmak da o kadar kolaylaşır. başlangıçta pembe renkte bir çizgi görünümünde olan çatlaklara bu aşamada müdahale edildiğinde tedaviden başarılı sonuç alınabilir. İlerleyen dönemlerde bu çatlaklar beyaz bir renk aldığı zaman tedavi daha zor olacağı gibi iyileşme süreci de uzun zaman alabilir.

Göbek Çatlakları Nasıl Geçer * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir