Baharatlı Peynir Topları

Baharatlı Peynir Topları Tarifi

Sosyal Medyada Paylaşın

Baharatlı peynir topları tarifi sayesinde hiç zorlanmadan tadı ve görünümü ile dikkat çeken enfes bir meze yapabilirsiniz. Tıpkı yemek kültürümüz gibi meze kültürümüzde oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Bakliyat, sebze ve baharatlarla yapılan mezelerin yanı sıra peynir ve lor kullanılarak yapılan çok lezzetli mezeler de vardır. Bunlardan birisi olan peynir topları son dönemlerin en popüler tarifleri arasındadır. Yapımının fazla vakit almaması ve her damak tadına uyarlanabilmesinin yanında şık görünümü ile de davet sofraları için uygun bir lezzettir. Ağır bir meze olmadığı için her yemeğin yanına yakışır ve kahvaltı da dahil olmak üzere günün her saati tüketilebilir. Mezenin özelliği baharat kullanılması olsa da sağlık sorunları nedeni ile baharat tüketemeyenler kuru nane ya da maydanoz kullanarak da bu mezeyi hazırlayabilirler. Kolay meze tarifi arayanlar için aşağıda peynir topları yapımı ve malzeme listesini paylaşıyoruz.

Baharatlı Peynir Topları Tarifi

Baharatlı Peynir Topları Malzemeleri

  • 200 gram beyaz peynir
  • 100 gram krem peynir ( isteyenler aynı miktarda labne peyniri de kullanabilirler. )
  • İsteğe göre kuru nane, pul biber, çörekotu, toz kırmızı biber, susam gibi baharatlar
  • Baharat kullanmak istemeyenler kıyılmış maydanoz ya da başka sebzeler de kullanabilirler.

Peynir toplarını kahvaltıda tüketmek isterseniz üzerlerini kıyılmış maydanoz ile kaplayarak tüketebilirsiniz.

Baharatlı Peynir Topları Yapılışı

Derin bir kasenin içine beyaz peyniri alın ve bunu çatalla güzelce ezin. Ezdiğiniz beyaz peynirlerin içine krem peynir ekleyin ve bunları güzelce yoğurun.

Hazırladığınız peynir karışımından fındıktan biraz daha büyük parçalar koparın. Bunları elinizle yuvarlayarak misket şekli verin.

Kullanmak istediğiniz baharatları kaselere boşaltın ve peynir toplarını bunların içinde yuvarlayın. Üzerlerini baharat ya da maydanoza buladığınız peynir toplarını servis tabağına alabilirsiniz, afiyet olsun. Daha şık bir sunum için peynir toplarını bir kürdana takarak servis edebilirsiniz. Dilerseniz bunların üzerine biraz zeytinyağı da dökebilirsiniz. Bu konudaki tercih size bağlı.

Baharatlı peynir topları yapımı bu şekilde olup, bunları hangi malzemelerle kaplayacağınız sizin damak tadınıza bağlıdır. Meze olarak hazırlayacağınız peynir topları için istediğiniz baharat çeşidini kullanabilirsiniz. Kahvaltıda tüketmek için yapacağınız peynir toplarını ise susam, çörekotu ya da maydanoz ile kaplayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir