Barbun Tava Tarifi

Barbun Tava Tarifi

Sosyal Medyada Paylaşın

Barbun balığı farklı rengi ile olduğu kadar lezzeti ile de dikkat çeken bir balık çeşididir. Bugün sizlerle bu güzel lezzeti tanıştırmak için, barbun tava tarifi veriyoruz. Hamsi gibi küçük bir balık olmadığı için temizlemesi ve pişirmesi zor değildir. Pratik balık yemeği yapmaktan hoşlananlar barbunya kızartması yaparak, sevdikleri ile birlikte afiyetle balık ziyafeti çekebilirler. Balık kızartması yapmak kolaydır, işin en önemli bölümü aldığınız balığın taze olmasıdır. Bu nedenle evde pişireceğiniz balıkları güvendiğiniz bir yerden almalısınız. Hep aynı balık yemeğini yapmaktan sıkılıp, değişik bir balık çeşidi pişirmek isterseniz bu tarifimizi gönül rahatlığı ile deneyebilirsiniz. Çıtır çıtır bir balık yemeği yapmak isteyenler için aşağıda barbun tava tarifi ve malzeme listesini veriyoruz.

Barbun Tava Nasıl Yapılır

Barbun Tava Tarifi Malzemeleri

  • 1 kilo barbun balığı
  • 1 kase un
  • Tuz
  • Sıvı yağ
  • 1 tane limon
  • 1 demet roka

Barbun Tava Tarifi Yapımı

Balıkların karnını bıçakla açarak, dikkatli bir şekilde içlerini temizleyin. Daha sonra çeşmenin altında güzelce yıkadıktan sonra süzgeçe alıp, suyunu süzmesi için biraz bekletin. Küçük bir tepsiye ya da temiz bir kağıda unu boşaltın ve içine tuz katarak iyice karışmasını sağlayın. Derin bir tavanın içine sıvı yağı alarak, kızdırmaya başlayın. Balıkların içini iyice açarak hepsini önlü arkalı olarak tek tek unlayın. Sonrasında hafifçe silkeleyerek fazla unlarını alın. Unlanmış barbunları kızgın yağın içine atın ve önlü arkalı çıtır çıtır kızartarak servis tabağına alın. Rokaları ayıklayın ve temiz bir şekilde yıkadıktan sonra suyunu süzdürerek bir tabağın içine alın. Rokanın üzerine limon sıktıktan sonra barbun tava servise hazırdır, afiyet olsun.

Biz barbun tava yapımı sırasında normal un kullandık, isteyenler bunun yerine mısır unu da kullanabilirler. Balıkları kızartırken yapışmamaları ve çıtır çıtır olmaları için dikkat etmeniz gereken iki püf noktası vardır. Bunlardan ilki balıkların her yerini unlamaya dikkat etmeniz, ikincisi ise balıkları kızartacağınız yağın iyice kızmış olmasıdır. Bunlara dikkat ettiğinizde yiyenlerden tam not alacak bir balık yemeği yapabilirsiniz.

Balık Nuget Tarifi * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir