Bardaktan Telefon Yapımı
Kendin Yap, Kendin Yap Videoları

Bardaktan Telefon Yapımı

Bardaktan telefon yapımı okul öncesi ve ilk okul eğitimleri sırasında çocukların severek hazırladıkları bir projedir. Yapım aşaması çok kolay olan bu telefonu kullanarak oyun oynamak ise son derece eğlencelidir. Evde her zaman bulunan malzemeler ile hazırlanan bardaktan telefon yapımı çalışmasının detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Bardaktan Telefon Yapımı

Bardak ile telefon yapımı çalışması için plastik ya da karton bardak kullanabilirsiniz. Her iki tür bardak ile de telefonlardan aynı sonucu almak mümkün. Kullanacağınız ip olarak ise ince yapılı ve gergin tutulabilen bir ip kullanmanız gerekli. Bunun nedeni ince yapılı iplerin kalın yapılı iplere göre sesi iletme özelliğinin daha fazla olmasıdır. İnce ipler ile hazırladığınız telefonlardan daha güzel sonuç elde edebilirsiniz. Bardakları renklendirmek ve süslemek için kullanacağınız malzemelerin telefonun sesi iletmesine her hangi bir etkisi olmayacağı için istediğiniz malzemeleri kullanabilirsiniz.

Bardak ile Telefon Yapımı için Gerekli Malzemeler

  • 2 adet karton ya da plastik tek kullanımlık bardak
  • 1 adet kürdan
  • Bant
  • Makas
  • İnce yapılı bir ip
  • Süslemek için renkli kağıtlar ya da kalemler

Bardak ile Telefon Yapımı

Bardak ile telefon yapımı için ilk olarak karton ya da plastik bardakların taban orta kısımlarından kürdan ile delik açın. Kullanacağınız kadar uzunlukta ipinizden kesin. İpin uzunluğunu ihtiyacınıza göre belirleyebilirsiniz. İpin bir ucunu bir bardağın deliğinden diğer ucunu da diğer bardağın deliğinden geçirin. Kürdanı eliniz ile ikiye bölün. Bardak içinden geçirdiğiniz iplerin uç kısımlarına yarım kürdanın birini bağlayın. Bardağın içine bu şekilde kürdanı yerleştirip bant ile sabitleyin. Diğer bardak için de aynı işlemi yapın. Bu aşamadan sonra telefonun dış yüzeyini süsleyin. İsterseniz renkli kalemler ile desenler çizebilir, isterseniz renkli kağıtlar ile süslemeleri yapabilirsiniz.

Bardak ile Telefon Kullanımı

Bardaktan hazırladığınız telefonu kullanmak için iki kişi olmanız gerekir. Her iki kişi de eline bir bardağı alıp birbirinden uzaklaşmalı. Daha sonra birisi elindeki bardağı ağzına götürüp söylemek istediğini bardak içine söylemeli. Bu sırada karşıdaki kişinin söyleneni duyması için bardağı kulağına tutması gerekir. Cevap vermek içinse bu sefer duyan kişinin bardağı ağzına götürmesi, söyleyen kişinin kulağına koyması gerekir. Sesin iletilmesi için düz ve gergin tutulması gerekir. İpin önünde ya da üzerinde her hangi bir engel olmadığı sürece seslerin iletimi sağlanacaktır. Çalışmanın detayı için aşağıdaki karton bardaktan telefon yapımı videosuna göz atabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir