Bayram Temizliği Nasıl Yapılır

Bayram Temizliği Nasıl Yapılır?

Sosyal Medyada Paylaşın

Bayram yaklaşırken tatlısı, heyecanı ve tabi ki de temizlik telaşı ev hanımlarını sarar… Misafirlerini her zamankinden daha temiz bir evde ağırlamak isteyen bayanlar bayram temizliği alışverişine ayrıca çıkar. Malzemeler hazır olduktan sonra temizliği belli bir sıraya koyup kendi içinde gruplandırarak daha kısa sürede hem de hiç bir yeri atlamadan bayram temizliği yapılabilir. Kısa sürede tertemiz bir ev için bayram temizliği nasıl yapılır sorusunun cevabını detayları ile sizlere vereceğiz.

Bayram Temizliği Nasıl Yapılır?

Bayram temizliği, günlük rutin ev temizliğinden çok mevsim geçişlerinde yapılan bahar temizliğine benzer. Evin her yerini kapsayan bayram temizliği için sıra çok önemlidir. Fazla zorlanmadan, kısa sürede tüm evi tertemiz yapmak için işte maddeler halinde bayram temizliği püf noktaları…

 • Temizliğe başlamadan önce tüm evi bir günde temizleme fikrini aklınızdan atın. Bu hem çok yorucu olacak hem de tam istediğiniz gibi sonuç almanızı engelleyecektir. Bunun için bayram temizliği oda oda ayırıp bu şekilde yapın.
 • Odaları günlere bölerken en az kullanılan odaları ilk önce temizlemeye dikkat edin. Bu odalar fazla kullanılmadığından bayrama kadar kirlenmeden tertemiz kalacaktır.
 • Temizlik yapacağınız odada ilk işiniz dağınıklığı kaldırmak olsun. Koltuk üzerinde yerde oyuncak, biblo, aksesuar gibi ne varsa temizlik aşamasında başka bir odaya kaldırın.
 • Yerlerdeki halı, paspas, kilim ne varsa kaldırın.
 • Odadaki fazlalıkları attıktan sonra temizliğe camlardan başlayın. Cam silmek çoğu ev işine göre daha zorlayıcı olduğundan enerjiniz yerindeyken bu işi yapmanız daha etkili olacaktır.
 • Camları uzun süredir silmiyorsanız ya da çok fazla batıksa silme suyunun içine biraz tuz ekleyin. Bu şekilde camlar daha parlak ve temiz olacaktır.
 • Camlardan sonra yer temizliği için bir elektrik süpürgesi ile yerdeki, halı üzerindeki tozları alın. Ardından koltuk üzerini sabunlu su ile silin. Eğer koltuklarınızda lekeler varsa özel leke çıkarıcılar ile temizliğini sağlayabilirsiniz.
 • Koltukları sildikten sonra mobilyalar üzerindeki  tozları alın. Bu toz alma aşamasında toz bezi üzerine biraz vazelin döküp tozların yeniden yapışmasını engelleyebilirsiniz.
 • Oda duvarları kirliyse ve silinebilir boya ile renklendirilmişse duvar silme işlemi de bayram temizliğine dahil edilmelidir. Eğer duvarlarınız çok kirli ise özel içerikli deterjanlar ile silmeniz gerekir. Kirli değil de sadece tozlu ise hoş kokulu bir deterjan ile duvarın tozu alınabilir.
 • Yer döşemelerinin temizliği için özel yüzey temizleyicilerden yardım alınabilir. Bu temizleyiciler kokuları ile evin havasını tamamen değiştirecektir.
 • Yerdeki halılar için özel halı temizleyici firmalardan yardım alabilirsiniz.
 • Bayram öncesi tül temizliği yapmak içinse “Tül Perde Nasıl Temizlenir” konumuza göz atabilirsiniz.

Yukarıda verdiğimiz bayram temizliği için püf noktalarına dikkat ederek siz de etkili bir temizlik yapabilir, bayramda misafirlerinizi mis kokulu, pırıl pırıl evlerde ağırlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir