Bebeğe Banyo Nasıl Yaptırılır

Bebeğe Nasıl Banyo Yaptırılır

Sosyal Medyada Paylaşın

Bebeğe nasıl banyo yaptırılır sorusu her yeni anne olan bayanın sıklıkla sorduğu sorulardandır. Bebek henüz çok küçük olduğu için anneler ona banyo yaptırırken zarar vermekten korkarlar. Yeni doğan bebeklerin cildi ve vücut yapısı daha hassas olduğu için annelerin bu konudaki endişelerini anlayabiliyoruz. Aslında biraz dikkatle bebeğinizi rahat bir şekilde yıkayabilirsiniz. Bu yazımızda yeni doğan bebek nasıl yıkanır size bunu detayları ile anlatıyoruz.

Bebeği Yıkamak İçin Gerekli Olan Eşyalar Nelerdir

Bebeği yıkamaya başlamadan önce banyo sırasında lazım olacak tüm eşyaları yanınızda hazır etmeniz gerekir. Bu eşyaların başında temiz ve bebeğinizin hassas cildine uygun bir havlu gelmektedir. Diğer gerekli eşyalar ise bebekler için özel olarak üretilen bebek küveti, bebek şampuanı, bebek banyo köpüğü, yumuşak bir sünger ve yeteri sıcaklıkta su olmaktadır. Bu malzemeleri hazır ettikten sonra bebeğinizin banyo suyunun yeterli sıcaklıkta olup olmadığını dirseğinizle kontrol edin, sıcaklık normalse bebeğinizi yıkamaya başlayabilirsiniz.

Bebeğe Nasıl Banyo Yaptırılır

İlk zamanlar bir anne bebeğini kucağına alırken bile ona bir zarar geleceğinden endişe duyabilir fakat bebeğinizi doğru bir şekilde tutup, ona yumuşak dokunuşlarla banyo yaptırırsanız hiçbir sorun yaşamayacağınızı bilmelisiniz. Eğer siz panik yaparsanız bebeğinizde korkar ve huzursuz olur. Böyle bir durumda bebek banyo yapmaktan keyif almaz. Bebeğinize istediğiniz zaman banyo yaptırabilirsiniz. Fakat karnı yeni doyurulduğu zaman banyo yaptırmanız bebeğin kusmasına neden olabileceği için, karnı biraz aç olduğu zamanı tercih edebilirsiniz. Bebeğiniz gündüzleri huysuzlandığında veya akşam uyumakta zorlandığında güzel bir banyo onu rahatlatıp, uyumasına yardımcı olabilir. Tüm bu hatırlatmaları yaptıktan sonra şimdi gelelim bebeği nasıl yıkayacağınıza.

Bebeğiniz henüz oturamayacak kadar küçük olduğu için onu banyoda zaptetmeniz biraz zor olabilir. Bu nedenle önce başını daha daha sonra vücudunu yıkarsanız işiniz biraz daha kolaylaşır. Bebeğin vücudunu sol kolunuzun üzerine yaslayın ve bu arada başını da elinizle destekleyin. Yüzü yukarı dönük olarak, dikkatli bir şekilde bebek küvetinin içine alın. Biraz su ile bebek şampuanını köpürterek bebeğinizin saçlarını yıkamaya başlayın. Bunu yaparken bebeğinizin hassas kafa yapısını da hesaba katarak yumuşak hareketler yapın. Bebeğinizin başını yıkamak için parmak uçlarınızı kullanın. Şampuanlama işlemini yaptıktan sonra azar azar su dökerek bebeğinizin saçlarını durulayın ve havlu ile yumuşak hareketlerle saçlarını kurulayın.

Bebeğinizin saçlarından sonra sıra geldi vücudunu yıkamaya. Bunu yapmanın en kolay yolu bebeğinizi yumuşak bir havlunun üzerine yatırmak ve sonrasında banyo süngerini bebek banyo köpüğü ile köpürterek onun vücudunu silmektir. Bu sırada özellikle bebeğin vücut kıvrımlarını atlamamaya dikkat edin. Tüm vücudunu masaj yapar gibi temizledikten sonra kolunuzla bebeğin omzunu ve boynunu destekleyin ve elinizle koltuk altından tutun. Öbür elinizle de bacaklarından tutun ve yavaş bir şekilde ayaklarından başlayarak başının haricinde tüm vücudunu küvetin içindeki suya sokun. Bunu yavaş ve sakin bir şekilde yaparak miniği durulayın. Son olarak vücudunu da havlu ile narin bir şekilde hırpalamadan kurulayın. Bebeği kurularken özellikle vücut kıvrımlarını iyi kurutmaya dikkat edin.

Bebekler 1 yaşına kadar bu bahsettiğimiz şekilde bebek küvetinde kolaylıkla yıkanabilir. 1 yaşından sonra oturabileceği için normal banyo küvetinde de yıkayabilirsiniz. Bu yazımızda ilk kez anne olan ya da bebek bekleyen anne adaylarını bilgilendirmek amacıyla bebek nasıl yıkanır konusunu işledik. Bebeğinizin hassas cildine uygun ürünler kullanarak ve dikkatli davranarak onu kolayca yıkayabilirsiniz. İlk birkaç sefer zorlansanız bile zamanla bebeğinizi yıkamak size oldukça kolay ve eğlenceli gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir