Bebeğin Göbek Bağı Ne Zaman Düşer

Bebeğin Göbek Bağı Ne Zaman Düşer

Sosyal Medyada Paylaşın

Bebeğin göbek bağı ne zaman düşer diye merak edenler bu sorunun cevabını ve konu hakkındaki detayları bu yazımızda bulabilirler. Anne karnındaki bebek doğuma kadar göbek bağı sayesinde beslenir ve oksijen ihtiyacını karşılar. Doğumla birlikte göbek bağının kesilmesi ile geriye sadece bebeği enfeksiyonlardan korumaya yarayan bir göbek bağı parçası kalır. Bu göbek bağı düşene kadar hassas bir şekilde bakımını yapmak gerekir. Aksi halde bölgenin enfeksiyon kapma riski söz konusu olur. Yeni doğan bebeğin sağlıklı büyümesi açısından göbek bağı bakımı ve temizliği son derece önemlidir. Bu yazımızda göbek bağı ve göbek çevresinin temizliği için yapılması gerekenleri sizlerle paylaşıyoruz.

Bebeğin Göbek Bağı Ne Zaman Düşer

İlk kez çocuk dünyaya getiren bayanlar göbek bağının ne zaman düşeceğini merak edebilirler. Bebek doğduktan sonra 3 ile 20 gün içinde bu bağ düşecektir. Bu zaman diliminde bölgenin hassasiyetine uygun bir bakım yapılması şarttır. Göbek bağı düşünceye kadar banyo yaptırılmamalı, bebeği silerek hijyen sağlanmalıdır. Bölgenin yeterince temizlenmemesi ya da buraya su değmesi başta enfeksiyon olmak üzere birçok soruna neden olabilir. Göbeği temizlemek için özel antiseptik solüsyon kullanılmalıdır. Göbek bağının düşmesinden sonra risk ortadan kalkacağı için bebeğe rahatça banyo yaptırılabilir. Göbek bağı düşünceye kadar bölge temiz ve kuru tutulduğu taktirde bu süreç sorunsuz bir şekilde geçecektir.

Bebeğin Göbek Bağı Nasıl Temizlenir

Bebeğin göbek bağını temizlemek için kuru veya nemli bakım uygulanabilir. Kuru bakımda bebeğin göbek çevresine hiçbir şekilde su değdirilmez. Bebeği yıkamak yerine  göbek çevresi hariç vücudunun diğer bölümleri nemli bir kese ile temizlenir. Göbek ise özel solüsyon ile silindikten sonra temiz bir sargı bezi ile bağlanmalıdır. Bu sargı bezinin sıkı sarılması bebekte karın ağrısı ve solunum güçlüğüne neden olabilir. Bu yüzden sargı bezini çok sıkı sarmamaya dikkat edilmelidir. Hijyen açısından bu sargı bezi günde en az bir kere değiştirilmelidir. Nemli bakımda ise bebeğe banyo yaptırılabilir. Banyodan sonra göbek ve çevresi enfeksiyon önleyici bir ilaç ile dikkatlice silinir. Bu yöntem daha pratik olduğundan ve bebeğe banyo yaptırılabildiği için günümüzde sıkça tercih edilmektedir. Göbek bağı düşene kadar bu şekilde temizlik sağlanabilir, bağın düşmesinin ardından bebeğe banyo yaptırılmaya başlanabilir.

Bebeklerde göbek bağı temizliği bu şekilde yapılmaktadır. 20 gün içinde göbek bağı düşmediği taktirde doktora danışılmalıdır. Bunun dışında bebeğin göbeğinden kötü kokulu bir akıntı gelmesi halinde de zaman kaybetmeden doktora gidilmesi gerekir. Bebeğin göbek bölgesi temizlenmeden önce eller güzelce yıkanarak temizlenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir