Bebek Odası Nasıl Dekore Edilir

Bebek Odası Nasıl Dekore Edilir

Sosyal Medyada Paylaşın

Bebek odası nasıl dekore edilir sorusunun cevabını ve konu ile ilgili tüm detayları bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz. Bebek bekleyenlerin tatlı telaşlarından birisi de onlar için oda düzenlemektir. Her anne baba bebeği için güzel bir oda yapmak ister. Eğer siz de bu tatlı telaşı yaşıyorsanız, bebek odası dekorasyonu konusunda paylaşacağımız bilgiler işinize yarayabilir.

Bebek Odasında Bulunması Gereken Eşyalar

Bebek odasında bulunması gereken eşyaların başında yatak gelir. Bebek yatağı seçimi çok önemlidir. Seçeceğiniz yatağın güzel görünmesi kadar bebeğin rahat uyuyabileceği bir tasarıma da sahip olması gerekir. Aksi halde bebek uykusu olsa bile rahat edemediği için uyumakta zorlanacaktır. Bebeğiniz için beşik ya da biraz daha büyüdüğünde de kullanabileceği bir yatak alabilirsiniz. Bunun yanı sıra bebeğinizin kıyafetlerini koyabileceğiniz küçük bir giysi dolabı da gereklidir. Bu iki parça eşya her bebek odasının demir başlarıdır. Bunun dışında bebeğini emziren anneler odaya bir tane koltuk koyabilirler. Bu şekilde bebeğinizi kendi odasında emzirebilir ve onunla burada keyifli vakit geçirebilirsiniz. Bebeğinizin yatağının yanına koyacağınız küçük bir etajer, hem onun giysilerini hem de biberon ve su bardağı gibi gerekli eşyaları koymanız için gerekli olabilir. İlk aylarda bunların dışında başka bir eşyaya gerek yoktur.

Bebek Odası için Perde ve Halı Seçimi

Bebek odası için ince perdeler, ışığı geçirmesi bakımından daha avantajlıdır. Kalın perdelerle oda karanlık olabilir ve bu da bebeğinizin hoşuna gitmeyebilir. Odanın dekoruna uygun canlı renklerde ince bir perde seçebilirsiniz. Bebek odası için halı seçimi önemli bir konudur. Halıyı alırken sadece odadaki diğer eşyalarla olan renk uyumu değil bu halının sağlıklı bir ürün de olması gerekir. Bebeğinizin ileride bu halının üzerinde oynayacağını ve yürüyeceğini de hesaba katarak antibakteriyel özelliği olan bir tasarım seçmelisiniz. Bebek odası için büyük ve çok uzun tüylü halılar yerine odanın ortasını kaplayacak boyutta daha zarif modeller seçmeniz uygun olacaktır.

Bebek Odası Dekorasyonunda Nelere Dikkat Edilmeli

 • Bebek için seçilecek beşik veya yatak korunaklı olmalı. Bebek uykudan uyandığında yataktan kalkmak için hareket edip aşağı düşmesin diye kenarları yüksek veya parmaklık koruması olan beşik ve yataklar tercih edilmeli.
 • Bebeğin odasında onun kendisine zarar verebileceği eşyalar ve aksesuarlar bulunmamalı. Bebek odası dekorasyonu için vazo ya da biblo kullanmak yerine, onlara zarar vermeyecek ve oynayabilecekleri küçük peluş oyuncakları kullanabilirsiniz.
 • Bebeğin odasında özellikle de yatağının çevresinde onun dikkatini dağıtacak herhangi bir şey bulunmamalı. Aksi halde bebek dikkatini o nesneye yöneltip, uyumak istemeyecektir.
 • Odayı daha ferah ve aydınlık göstermek için açık renk duvar badanası uygundur.
 • Bebek odasının önemli dekor ürünlerinden olan nevresim takımları açık renk ve onlara uykuyu çağrıştıracak tasarımlar olmalı. Bunların da antibakteriyel olması önemlidir.
 • Bebek odasında sadece onun için gerekli eşyalar bulunmalı. Gereksiz eşyalarla donatılmış bir oda, sıkışık ve çirkin görünmesinin yanı sıra bebeği de huzursuz edecektir.
 • Bebeğin yatağını cama yakın bir yere yerleştirebilirsiniz. Böylece bebeğiniz rahat ve aydınlık bir ortamın keyfine varabilir.
 • Odanın duvarlarında aşırıya kaçmayacak şekilde sevimli tablolar kullanabilirsiniz.
 • Duvarları süslemek için sticker ve duvar kağıdı da kullanılabilir.
 • Bebek beşiğinin üzerine yerleştireceğiniz müzikli ve minik oyuncaklar bulunan bir aksesuar onun dikkatini çekecek ve hoşuna gidecektir.
 • Bebek odasında onun gözlerini rahatsız edecek ve uyumasını engelleyecek ışıklandırma sistemleri bulundurmayın. Bebekler karanlık kadar aşırı aydınlıktan da rahatsız olabilirler.
 • Uyurken yakacağınız, hafif ışık veren sevimli bir gece lambası da gece bebeğiniz uyanırsa onun korkmamasına yardımcı olacaktır.

Bu yazımızda sizlerle paylaştığımız bebek odası dekorasyon önerileri, sevimli miniklerin odasını güzelleştirirken rahat etmelerine de yardımcı olacaktır. Bebek odasını ilk etapta sade bir şekilde dekore edebilir ve bebeğiniz büyüdükçe onun zevkine uygun daha güzel bir dekor yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir