Bebekler Ne Zaman Yürür

Bebekler Ne Zaman Yürür

Sosyal Medyada Paylaşın

Bebekler ne zaman yürür sorusunun cevabı küçük bebeği olan anne babalar için bir merak konusudur. Bebek doğduğu andan itibaren onun her hareketini gözleyen ailesi için bebeğin söylediği ilk sözler ve attığı ilk adımlar oldukça önemlidir. Bazı aileler bu konuda aceleci davranmakta ve bebeklerini başka bebeklerle kıyaslamaktadırlar. Oysa ki her bebeğin gelişim süreci birbirinden farklıdır bu nedenle yürüme zamanları da farklı olabilir. Bebeğiniz diğer bebekler gibi yürümeye başlamadıysa bu konuda endişe etmek yerine konu hakkında bilgi sahibi olmakta fayda var. Bu yazımızda bebeklerin yürümesini etkileyen faktörler konusunda bilgiler paylaşıyor, bebeğinizin yürümesini kolaylaştırmak için bazı öneriler sunuyor ve en çok merak edilen konuların başında gelen; bebekler kaç aylıkken yürür? sorusunun cevabını veriyoruz.

Bebekler Ne Zaman Yürür

Bebeğin Yürümesini Etkileyen Faktörler Neledir

Bebeğin yürüme zamanını belirleyen faktörlerin başında genetik etkenler gelir. Çoğunlukla bebekler anne ya da babaları kaç aylıkken yürümüşse o zaman yürümeye başlarlar. Bebeğin yürümesinde fiziki etkenler de önemli rol oynar. Eğer bebek kilolu ise biraz geç yürüyebilir. Bebek meraklı bir yapıya sahipse bu merak onu erken yürümeye teşvik edebilir. İyi bir şekilde emekleyen bebekler bu şekilde istedikleri her yere rahatça ulaşabildikleri için yürümeye pek hevesli olmayabilirler. Bebek yürümeye çalışırken sert bir şekilde düşer, canı yanar ya da çok korkarsa bu durum onun cesaretinin kırılmasına yol açabilir. Böyle bir durumda bebek tekrar yürüme girişiminde bulunmak istemeyebilir. Bunların yanı sıra bebeğin kas yapısı ve gelişim durumu da yürümesini etkileyen faktörler arasında sayılabilir.

Bebekler Kaç Aylıkken Yürümeye Başlar

Bebek kaç aylıkken yürür sorusunun cevabının her bebek için farklı olabileceğini yazımızın başında belirtmiştik. Normalinde bebekler 9 aylık oldukları zaman oturmaya, yuvarlanmaya ve ayaklarının üzerinde durmayı öğrenmeye başlarlar. Bebeler ilk adımlarını 9 ile 12. ay arasında atarlar. 15 aylık bir bebek normal şartlarda yürümeyi öğrenmiş olur. Kimi bebek 10 aylıkken yürümeye başlarken, bazı bebeklerde bu süre 1,5 yaşını bulabilir. Bebek 1,5 yaşına geldiği halde hala yürümüyorsa hemen endişeye kapılmayın. Bebeğiniz daha önceden yürümeyi deneyip de bu konuda kötü bir tecrübe yaşadı ise korktuğu için yürümek istemiyor olabilir. Bazı aileler bebekleri yürümediği için gelişim sorunu olduğunu düşünebilirler. Bebekte gelişim sorunu olduğunun göstergesi olabilecek bazı detaylar vardır. Bunları deneyerek böyle bir sorun olup olmadığını anlamanız mümkün. Bebeğinize adı ile seslendiğinde size bakmıyorsa, etrafındaki nesnelerle ilgilenmiyorsa, ağzından hiçbir kelime çıkmıyor, bebek oyuncaklarını iki elini kullanarak kontrol edemiyorsa ve herhangi bir şeye ulaşmak için çaba göstermiyorsa o zaman gelişim sorunun varlığından söz edilebilir. Tabi ki bu konuda bir doktora danışmadan karar vermek yanlış olacaktır. Eğer bebeğiniz bu testten başarı ile geçtiyse sadece yürümesi gecikmiş demektir. Bunun nedenini anlamak için isterseniz doktora başvurabilirsiniz.

Bebeği Yürütmek için Neler Yapılması Gerekir

Bebeğinizde gelişim sorunu ya da başka bir sağlık problemi yoksa onun yürümesini kolaylaştırmak için yardımcı olabilirsiniz. Yalnız bu süre içerisinde sabırlı ve şevkatli davranmanız gerektiğini unutmayın. Aşağıdaki öneriler bebeğinizin cesaretini toplaması açısından faydalı olabilir.

  • Bebeğinizi yürümeye teşvik etmek ve ona cesaret vermek için onu elinden tutarak beraber yürümeyi deneyebilirsiniz. Sizi yanında hissetmesi onun yürüme isteğini ve cesaretini arttırabilir.
  • Bebeğin yürüyeceği ortamda onun yürümesini engelleyecek ya da düşmesine neden olabilecek eşyalar varsa bunları ortadan kaldırmayı ihmal etmeyin. Aksi halde bebeğiniz bu eşyalara çarpıp canı yanabilir ya da düşerek zarar görebilir. Böyle bir olumsuzluk yaşaması halinde korkup, cesaretini kaybederek yürümeyi tekrar denemeye yanaşmayabilir.
  • Yürümek istemeyen bebeğe karşı ısrarcı bir tutum sergilemeyin ve ona aska kızıp, azarlamayın.
  • Bebeğinizin yürürken düşmesi halinde eğer sert bir düşüş olmadıysa paniğe kapılmayın ve onu kaldırmak için koşmayın. Bırakın kendisi kalkmayı denesin.
  • Bebeği yürümeye heveslendirmek için karşısında durarak ona kollarınızı açın ya da sevdiği bir oyuncağı göstererek onu alması için cesaretlendirin.
  • Bebeğiniz çabaladığı halde yürümeyi başaramasa bile ona kızmayın ve anlayışlı davranarak ona sevginizi belli edin.

Bebeklerde geç yürüme sorunu onların kas yapısının yeterince güçlü olmamasından da kaynaklanıyor olabilir. Bebeğinize karşılık oturup top yuvarlamaca oynamanız ona bu konuda yardımcı olabilir. Bebeğiniz normal bir şekilde gelişim gösterdiği halde yürümüyorsa bu konuda sabırlı olmanız gerektiğini unutmayın. 18 aylık olduğu halde hala yürüme teşebbüsünde bulunmuyorsa sorunun çözümü için bir doktora danışmanızda fayda var.

Bebeklerin Olması Gereken Aşılar * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir