Bebeklerde Cilt Bakımı

Bebeklerde Cilt Bakımı

Sosyal Medyada Paylaşın

Bebeklerde cilt bakımı oldukça önemli bir konudur. Yanlış yapılan uygulamalar ve doğru ürünlerin seçilmemesi halinde bebeğinizin cildinde kızarıklık, leke ve çatlaklar meydana gelebilir. Yeni doğan bebeklerin cilt yapısı henüz tam olarak oturmadığı icin ciltleri daha hassas, ince ve kurudur. Büyüklerin cilt yapısına uygun bakım yapması gibi bebeklerin de hassas cildine uygun bakım ve temizlik yapılması gerekir. Bu yazımızda bebeklerde cilt bakımı hakkında bazı bilgiler paylaşıyoruz. Bebeğinizin güzel ve yumuşacık bir cildi olması için aşağıdaki önerilere göz atabilirsiniz.

Bebeklerde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Bebeklerde cilt bakımının ilk aşamasını temizlik oluşturur. Bebeğiniz henüz çok küçük olduğu için cildinin temizliği tamamen sizin kontrolünüzdedir. Bebek için kullanılacak olan temizleme mendilleri alkol ve parfüm içermeyen, bebekler için imal edilmiş ürünler olmalı. Bu mendiller sayesinde bebeğinizin cildini acıtmadan ve hırpalamadan yumuşak dokunuşlarla silerek temizleyebilirsiniz. Bebeğinizin cildini temizlemek için gül suyu gibi alkol içermeyen doğal ürünler kullanabilirsiniz. Banyo için de bebeğin cildini tahriş etmeyecek yumuşak sünger kullanmalısınız. Banyo sonrası güzelce kuruladıkran sonra uygun bir nemlendirici sürmeyi de ihmal etmeyin.

Bebeklerde pişik ve tahriş en sık rastlanan cilt problemleri arasındadır. Bebeğin altının uzun süre değiştirilmemesi sonucunda idrar ve dışkı ile temas eden ciltte pişik meydana gelebilir. Bunu önlemek için en fazla 3 saatte bir bebeğin bezini değiştirin. Her bez değiştirdiğnizde ılık su ile yıkadıktan sonra dikkatli bir şekilde kurulayın.

Bebeklerin çok sık öpülmesi ciltlerini tahriş edebileceğinden bu konuda gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerekir. Öperken sakal, bıyık ve saçların bebeğin cildi ile temas etmesi ciltte tahrişe ve kızarıklığa yol açabilir. Bu nedenle bebekleri öperek sevmek yerine onlara yumuşak dokunuşlarla sevgimizi belli etmeye çalışmalıyız.

Bebeğin giysilerini deterjan ile yıkamayın. Bunun yerine sabun tozu ile yıkayın ve çok iyi durulamaya özen gösterin. Bebeğin kıyafetlerini güneşte doğal yollarla kuruttuktan sonra ütülemeyi unutmayın.

Bebeklerde koltuk altı ve kasık gibi cildin boğumlu bölgelerinde sürtünmeden oluşan tahrişler meydana gelebilir. Bebekleri sıcak tutmak için onlara kat kat kıyafetler giydirilmesi, aşırı terleme sonucunda bu problemin ortaya çıkmasına neden olabilir. Hava iyi ise bebeğe çok kalın kıyafetler giydirmeyin.

Sıcak, kuru ve rüzgarlı ortamlar bebeğin hassas cildine zarar verebilir. Özellikle 1 yaşından küçük bebekleri doğrudan güneş ışığına maruz bırakmamaya dikkat edin. Yeterli su tüketimi de cilt için önemlidir. Bebeğinizin günlük yeteri kadar su tüketmesi cildinin nem dengesi bakımından gereklidir.

Bebeklerde cilt sağlığını korumak için bu detaylara dikkat etmelisiniz. Bebeklerin hassas cildine göre üretilmiş olan özel bakım ve temizlik ürünleri kullanın. Kıyafet seçiminde de çok dar ve onların cildine zarar verebilecek kumaşlardan kaçının. Yün, naylon gibi alerjiye neden olabilecek kumaşların bebeğinizin cildi ile temas etmesini önleyin. Bu şekilde onun yumuşacık ve hassas cildi her zaman tertemiz ve sağlıklı olacaktır.

Bebeklerde İsilik * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir