Bebeklerde Diş Çıkartma

Bebeklerde Diş Çıkarma

Sosyal Medyada Paylaşın

Bebeklerde diş çıkarma dönemi açısından genetik faktörlere bağlı olarak değişiklik görülebilir. Kimi bebek 3 aylıkken diş çıkarmaya başlarken kimi bebek de 12 ya da 14 aylıkken diş çıkarmaya başlayabilir. Sağlıklı bir bebeğin dişleri ortalama 6 ila 7. ay arasında çıkmaya başlar. Dişlerin hepsi bir anda çıkmaz bu süreç aşama aşama gerçekleştiği için dişlerin tamamının çıkması 27 ila 29 ayı bulabilir. Bu nedenle anneler bebekleri diğer bebeklerden daha geç diş çıkarmaya başladığında endişe etmemeliler. Her bebek için diş çıkarma süreci, diş çıkarma belirtileri ve dişlerin tamamının çıkma süresi değişiklik gösterebilir.

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir

  • İshal ve ateş
  • Huzursuzluk ve uykusuzluk
  • Ağızda tükürük üretiminin artması
  • İştahsızlık ve kilo alımının yavaşlaması
  • Diş etlerinde kabarma, şişme, kanama ve kaşınma
  • Son olarak da dişin ucundan görünmesidir.

Bebeklerde diş çıkarma belirtileri bu şekilde olup, belirtilerden bir ya da birkaçı görüldüğünde bebek ilk dişini çıkarmaya başlıyor demektir.

Diş Çıkaran Bebeği Rahatlatmak için Ne Yapılmalı

Diş çıkarma sürecinde diş etlerinde kaşınma olacağı için bebeği rahatlatmak için diş kaşıyıcı kullanmak faydalı olabilir. Bunun dışında soğuk bir muz ya da havuç da bebeğin diş etini kaşımasına ve rahatlamasına yardımcı olabilir. Bebeğin kabaran ve kızaran damağına temiz ve soğuk bir bez ile masaj yapmak da onun rahatlamasını sağlayabilir. Soğuk yoğurt, meyve ve soğuk içeceklerde bu dönemde bebekleri rahatlatmaya yardımcı olabilir. Doktorun önereceği bir diş jeli de bu konuda faydalı olabilir. Bebekler için diş kaşıyıcı seçerken plastik ve boyalı ürünlerden uzak durulmalı, içi dondurulabilen kaşıyıcılar tercih edilmelidir. Bebeğin ateşi yükseldiğinde ateş düşürücü kullanılabilir.

Bebeklerde İlk Hangi Dişler Çıkar

Bebeklerde ilk olarak alt çenede iki orta kesici diş çıkar. Çoğunlukla 6 ve 7. ayda ilk diş çıkmaya başlar. 8 ve 9. ayda üst çenede iki orta kesici diş çıkar. 10 ve 11.ayda üst çenede iki yan kesici diş, 12 ve 13. ayda alt çenede yan kesici 2 tane diş çıkar. Bunun devamında 14 ve 16. aylarda üst çenede sağ ve sol tarafta birer tane azı diş çıkar. 16 ve 17. aylarda alt çenede sağ ve sol taraftan birer tane azı diş çıkar. 18 ve 19. ayda alt ve üst çenede ikişer tane köpek dişi, 21 ve 22. aylarda ise üst çenede ikişer tane ikinci azı dişler çıkar. Alt çenedeki ikinci azı dişler ise 23 ve 24. aylarda ikişer tane olarak çıkar. Bebeklerde ilk çıkan 20 tane diş 6 yaşından itibaren değişmeye başlar. Süt dişleri 11 yaşından 15 yaşına kadar tamamen değişir. 6 yaşından sonra süt dişlerinin yerine gelen dişler kalıcı dişler olup bunlar artık değişmezler.

Bebeklerde Ağız ve Diş Bakımı

Bebeklerde ağız ve diş bakımı son derece önemlidir. Bebeğin ilk dişi çıktığı andan itibaren diş temizliği yapılmaya başlanmalıdır. Sabah kahvaltısından sonra ve gece yatmadan önce dişler temiz bir tülbent bezi ile silinmelidir. Bebeklerin ilk diş temizliği bu şekilde yapılabilir. 2 yaşından itibaren diş yapısına uygun bir diş fırçası ile çocuk diş fırçalamaya teşvik edilmelidir. Çocuk 3 yaşına geldiğinde artık dişlerini fırçalarken diş macunu kullanabilir. Bu dönemde çocuklar için özel olarak üretilen diş macunlarından, leblebi kadar küçük bir parça kullanmak yeterlidir. Bebeklerde süt dişinin temizliği oldukça önemlidir çünkü bu dişler ileride gelecek olan kalıcı dişler için bir zemin oluşturmaktadır. Süt dişlerinin zamanından önce çürümesi çocuklarda beslenmeyi zorlaştırabileceği gibi onların bazı harfleri söylenmekte zorlanmasına da neden olabilir. Bu nedenle süt dişleri çıkar çıkmaz temizliğine özen gösterilmeli ve mümkün olduğunca kalıcı olmalarına çalışılmalıdır.

Diş çıkaran bebeklerin ateşi 38 derece ve üstünde ise ya da ishal varsa doktora başvurulmalıdır. Bazı durumlarda bu belirtiler başka hastalıklar nedeni ile de ortaya çıkabileceğinden tedbirli olmakta fayda vardır. Bebeklerin sağlıklı bir diş yapısı olaması bakımından ilk 6 ay anne sütü ile beslenmeleri gerekmektedir. Biberon ile beslenen bebeklerde damaklı ve kesik uçlu biberonlar tercih edilmelidir. Bebeklerin 2 yaşına kadar emzik kullanmalarında sakınca olmadığını belirten uzmanlar 2 yaşından sonra emzik ya da parmak emme alışkanlıklarının bıraktırılmasını tavsiye ediyorlar. Bebeklere verilen emzik ve biberonlara reçel, bal ve buna benzer tatlı gıdalar sürülmesi de bebeklerde biberon çürüğü oluşturabileceğinden bu tür davranışlardan sakınılması gerekmektedir.

Bu yazımızda bebeklerde ağız ve diş sağlığının önemi konusunda bazı bilgileri sizlerle paylaştık. Bebeklerin dişi ne zaman fırçalanır,  bebeklerin dişi ne zaman çıkar gibi merak edilen soruların cevaplarını uzmanların görüşlerini araştırarak cevaplamaya çalıştık.

Bebeklerde Ağız ve Diş Sağlığı * Tıklayınız

Bebeklerde Havale * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir