Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş

Sosyal Medyada Paylaşın

Bebeklerde ek gıdaya geçiş dönemi dikkatli olunması gereken bir zaman dilimidir. Bu süreçte yapacağınız eksik veya hatalı uygulamalar bebeğinizin bazı sağlık problemleri yaşamasına ve sağlıksız bir beslenme alışkanlığı edinmesine neden olabilir.

Bebeklerde Ek Gıdaya Ne Zaman Geçilir?

Bebekler ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmelidir. 4. aydan itibaren bebeğin büyümesine ve kilo alımına bağlı olarak annenin sütü yeterli gelmeyebilir. Bu tür durumlarda bebek ek gıdaya alıştırılmaya başlayabilir. 4. aydan önce bebeğe herhangi bir ek gıda verilmemelidir çünkü bebeğin yutma ve çiğneme refleksleri henüz gelişmediği için gıdaları yiyemez, sindirim sistemi ve bağırsakları da henüz yeterince gelişmemiş olduğundan bu yeni tanıştığı gıdalar ishal, kabızlık ve mide bulantısı gibi sorunlara yol açabilir. Erken dönemde ek gıdalar verilmesi bebeğin anne sütünden soğumasına ve bu da annenin sütünün kesilmesine neden olabilir. Herhangi bir sebepten dolayı bebek anne sütüyle beslenmiyorsa bile 4 aylık süre beklenmelidir. Annesini emmeyen bebekler ek gıdaya geçerken daha fazla zorlanmaktadır. Bebekler için ek gıdaya geçiş zamanı en erken 4. ay, en geç olarak da 6. aydır.

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçerken Nelere Dikkat Edilmelidir

 • Bebek annesini emiyorsa ek gıdaya geçtiğinde de anne sütü verilmeye devam edilmelidir. İlk zamanlar yeni tattığı gıdalardan alacağı birkaç kaşık onun doyması için yeterli olmayacaktır ve ne kadar faydalı olursa olsun hiçbir gıda anne sütünün yerini tutamayacağı için bebek ek gıdaları aldıktan sonra da emzirilmelidir. Bu sayede annede süt üretimi de devam eder.
 • Bebeğe ek gıda verirken her gıda tek tek verilmelidir. Her gün bir gıda şeklinde geçiş yapılması hem bebeğin yeni tatlarla tanışırken zorlanmamasını sağlar hem de herhangi bir alerji olması durumunda buna hangi gıdanın neden olduğunu bilmek açısından kolaylık olur. Aynı anda değişik gıdaların alınması bebeğin midesinde ve bağırsaklarında sorun oluşturabilir.
 • Bebeğe yeni bir gıda verirken birer kaşık birer kaşık artırılarak bebek bu yiyeceğe alıştırılmalıdır. İlk gün bir tatlı kaşığı, ikinci gün iki tatlı kaşığı şeklinde yavaş yavaş alıştırmak, bebeğin bağırsaklarının bozulup ishal veya kabızlık meydana gelmesini de önler.
 • Bebeklere ilk ek gıda olarak su verilmelidir daha sonra yavaş yavaş kaşık maması, muhallebi gibi gıdalara geçilmelidir. Bebeklere su verirken biberon kullanılmamalı, onun su içebileceği küçük bir bardağa bir yudum kadar su koyularak bebeğe verilmelidir.
 • Bebeklere 6. ayından sonra sebze ve meyve püresi gibi gıdalar verilmeye başlanmalıdır. İlk olarak sebzeler verilmelidir aksi halde meyvelerin şekerli tadından sonra bebek sebzelerin tadını beğenmeyip, bu tür gıdaları istemeyebilir.
 • Bir yaşın altındaki bebeklere inek sütü ve bal verilmemelidir. Bu gıdaların alerji yapma ihtimali vardır. Bir yaşından sonra da bu gıdaları verirken dikkatli olunmalı ve bunlardan aldıktan sonra bebeğin vücudunda kızartı ve döküntüler varsa bu gıdalar verilmemelidir.
 • Bebeklere bir yaşından önce tuz, şeker ve baharat verilmemesi gerekir. Bebeğin böbrekleri henüz tam olarak gelişmediği için tuzu vücudundan atamaz ve bu da sorun oluşturabilir.
 • Bebeğe ek gıda vermek için en uygun öğün öğlendir. Karnı açken ve keyfi yerindeyken ona ek gıda yedirmeniz daha kolay olacaktır. Birkaç kaşık gıda verdikten anne sütü alan bebekler emzirilebilir. Fakat önce bebek emzirilip ardından ek gıda verilirse karnı doymuş olan minik bu gıdayı yemeyi reddedecektir.
 • İlk önceleri bebeğe gıdaları çay kaşığıyla verin. Daha sonra bebeğiniz kaşıkla beslenmeye alıştığı, yutma ve çiğneme kabiliyetini kazandığı zaman bebek kaşığı kullanabilirsiniz. Su da olduğu gibi gıdalarda da biberon kullanmayın. Aksi halde bebek bardak ve kaşığa alışamaz ve büyüdüğü zaman da biberonu bırakması zor olabilir.
 • İlk ek gıda vermeye başladığınızda bebeğiniz bazı gıdaları istekle yerken bazılarını istemeyebilir. Bu tür durumlarda ısrarcı olmayın ve bebeğe sert davranmayın. Birkaç gün sonra tekrar aynı gıdayı vermeyi deneyin belki o zaman bebeğiniz bunun tadını beğenip alabilir.
 • Ek gıdalara ilk geçildiğinde bebek bunları çiğnemeyi bilmediği için diliyle geri ittirebilir. Bu onun gıdayı istemediği anlamına gelmez, çiğneme refleksi geliştiği zaman gıdaların çoğunu reddetmeden yiyecektir.
 • Bebeklerde ek gıdaya geçiş döneminde birtakım zorluklar yaşanması doğaldır, anneler bu durumda sabırlı olmalı ve kesinlikle bebeklerini azarlamamalıdır. Onlara sert davranıp azarlamanız bir fayda sağlamaz, bunun tam tersi sabırlı ve güler yüzlü davranırsanız bebeğiniz de verdiğiniz gıdaları almamak için sizinle inatlaşmayacaktır.
 • Ek gıdalara geçiş döneminde bebeğin kakasında renk farklılıkları olacaktır. Bu normal bir durumdur, ortada endişelenmenenizi gerektiren bir sorun yoktur.
 • Bebeklere ek gıda verirken onları avutmak veya beslemek amacıyla şeker, çikolata gibi abur cuburlarla tanıştırmayın. Yapacağınız bu yanlış davranış ileride onun obez olmasına neden olabilir.
 • Ek gıdaya geçiş döneminde birçok anne bebeğini yemeklerin suyu ile besler. Böyle yapmakla bebeğini daha sağlıklı beslediğini düşünen anneleri uzmanlar bu konuda uyarıyorlar ve yemeklerin suyunun besleyici değeri olmadığını bunun yerine bebeklerine sebze ve meyve püresi vermelerini tavsiye ediyorlar.

Bebeklerin dik olarak oturmayı öğrendiği andan itibaren mama sandalyesinde beslenmesi gerektiğini belirten uzmanlar, bebeğin yemek vaktinin de ailenin yemek saatine denk getirilmeye çalışılmasına özen gösterilmesini tavsiye ediyorlar.

Bebeklerde ek gıdaya geçiş döneminde bu yazdıklarımıza dikkat edilmesi, bebeklerin sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmesi bakımından son derece önemlidir. Unutmayın bebeğinizin bu dönemde edineceği yemek yeme alışkanlığı ileride onun daha sağlıklı bir yaşam sürebilmesi açısından son derece önemlidir.

Bebeklerde Gıda Alerjisi * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir