Bebeklerde Emzik Kullanımı

Bebeklerde Emzik Kullanımı

Sosyal Medyada Paylaşın

Bebeklerde emzik kullanımı üzerinde sürekli tartışılan bir konudur. Kimi anne bebeğine emzik vermekte sakınca görmezken bazı anneler de bebeğe zararlı olacağını düşünerek emzik kullanmaya sıcak bakmamaktadır. Bu yazımızda bebeklerde emzik kullanımı ile ilgili merak edilen soruların cevaplarını uzman görüşlerine dayanarak sizlerle paylaşıyoruz. Emzik kullanmanın faydaları ve zararları, emzik vermeye ne zaman başlanmalı ve emzik ne zaman bırakılmalı gibi en çok merak edilen soruların cevaplarını da sizlerle paylaşıyoruz.

Bebeklerde Emzik Kullanımı

Bebekler için Emzik Zararlı Mı

Bebekler için emzik zararlı mı sorusuna cevap olarak hem evet hem de hayır diyebiliriz. Uzmanlara göre ilk 1 aydan önce ya da 2 yaş üstü bebekler için emzik kullanımı zararlı olabilir. Anne sütü ile beslenen bebeklerde 1 aydan önce emzik kullanılmaya başlanması bebeğin anneyi emmesi konusunda bazı sorunlara neden olabileceği için tavsiye edilmemektedir. Annesini emen bebelerde emzik kullanmak isteyenlerin bebek anneyi emmeye alıştıktan sonra emzik kullanmaya başlamaları önerilmektedir. Bebeklerde emzik kullanımının orta kulak enfeksiyonu riskini arttırabileceği de bilinmektedir. Uzun süre emzik kullanmak bebeklerin diş sağlığı açısından sakıncalı görüldüğünden 2 yaş üstü bebeklerin emzik emmeyi bırakması önerilmektedir.

Emziğin Bebeğe Faydaları Var Mı

Emzik emmek bebeklerin rahatlamasına ve sakinleşmesine yardımcı olduğu için doğru şekilde kullanıldığında bu açılardan bebek için faydalı olabilir. Uyku üstü emzik emmenin bebekleri yatıştırdığı ve onların uyumasını kolaylaştırdığı da belirtilmektedir. Parmak emme durumu emzik emmeyen bebeklerde daha sık görülmektedir. Bebeği parmak emme alışkanlığından kurtarmak emzik emmeyi bıraktırmaktan daha zor olmaktadır. Oysa ki çoğu bebek büyümeye başlayınca kendiliğinden emziği bırakabilmektedir. Bu açıdan emzik emmek bebekler açısından daha az risk içeren bir durum olmaktadır.

Bebekler Ne Zaman Emzik Emmeye Başlamalı

Biberonla beslenen bebeklerde belli bir bekleme süresi yoktur. Anne sütü ile beslenen bebeklerde emzik emmek bebeğin annesinin memesine adapte olmasını geciktirebileceği için ilk olarak bebeğin anneyi emmeye alışması için 1 ay kadar beklenmeli ve sonrasında emzik kullanılmaya başlanmalıdır.

Bebeğe Emzik Ne Sıklıkla Verilmeli

Emzik emmek bebekleri sakinleştirip rahatlattığı için karnı tok olduğu halde huysuzlandıklarında emzik verilebilir. Uyku öncesi sakinleşmesi ve uykuya dalmasını kolaylaştırmak için de uyumadan önce bebeklere emzik verilebilir. Karnı tok olduğu halde parmak emme eğilimi gösteren bebeklerin bu davranışını önlemek amacı ile emzik verilmesi uygun olacaktır.

Bebekler için Nasıl Emzik Kullanılmalı

Bebek emziği seçiminde kauçuk ve silikon emzik olmak üzere iki farklı seçenek bulunmaktadır. Silikon emzikler kauçuklara oranla daha kolay temizlendiği ve kullanım ömrü de daha uzun olduğu için silikon emzik kullanmakta fayda var. Bebeğin emziği yutmasını önlemek için tabanı olan emzikler tercih edilmelidir. Bu emziklerin tabanında hava geçişini sağlayan delikler de bulunmalıdır. Damak yapısını korumak açısından damaklı emzik kullanılması önerilmektedir. Özellikle 1 yaşından sonra damaksız emzikler damağa baskı yapıp, damak yapısını bozabileceğinden bu konuda bilinçli davranmak son derece önemlidir.

Emziğin Temizliği Nasıl Yapılmalı

Bebek emziğinin temizliği çok önemlidir. Bebeğin bağışıklık sistemi daha tam olarak gelişmediğinden ilk 6 ay boyunca emzik kullanılmadan önce 5 dakika kadar kaynatılmalıdır. Bunun yerine bulaşık makinesinde yıkanarak da emziğin hijyenik koşullarda temizlenmesi sağlanabilir. 6 aydan büyük bebeklerin emziğini temizlemek için sabun ve ılık su ile yıkamak yeterlidir. Emzik bu şekilde yıkandıktan sonra çok iyi bir şekilde durulanması gerekir. Bazı anneler emziği temizlemek için bebeğe vermeden önce kendi ağızlarına götürmekteler. Bu yanlış davranış sonucunda annenin ağzındaki mikroplar emzik yolu ile bebeğe geçeceğinden hiçbir şekilde ağza alınmamalıdır.

Emzik Kullanımında Nelere Dikkat Edilmeli

 • Annesini emen bebeklerde ilk 1 aydan sonra emzik kullanımına başlanmalıdır.
 • Bebek annesini emmiyor ise 1 ay beklemeden istenildiği zaman emzik kullanımına başlanabilir.
 • Emzik her ne kadar bebekleri sakinleştirmeye yardımcı olsa da her ağladığında emzik verilmemelidir. Bebek huysuzlanmaya başladığında onu kucağınıza almanız da faydalı olabilir. Eğer yeni beslemediyseniz bebeğiniz karnı aç olduğu için de huzursuzlanmış olabilir.
 • Emzikte herhagi bir yırtılma veya bozulma varsa hemen yenisi ile değiştirilmelidir. Bunun dışında sağlıklı kullanım süresi 2 aydır.
 • Emziğin hijyeni son derece önemlidir. Emzik yukarıda belirttiğimiz gibi temizlenmeli ve kesinlikle anne de dahil olmak üzere bebekten başka hiç kimse emziği ağzına sokmamalıdır.
 • Karnı aç olan bebeği susturmak için emzik verilmemelidir.
 • Bebeğin emziği kesinlikle şeker, reçel ve bunun gibi tatlı gıdalara batırılmamalıdır. Bebeğe emziği tatlı gıdalara batırarak vermek onun süt dişlerini erken kaybetmesine neden olabilir.
 • Uyurken bebeğin ağzından emzik düştüğünde tekrar ağzına vermeye gerek yoktur.
 • Bebek emziği almıyorsa daha sonra tekrar denenmeli fakat emmesi için zorlanmamalıdır.
 • Bazı bebekler emziği düşünce ağladığı için emzik plastik bir zincir ile bebeğin boynuna asılmaktadır. Emzik askısı bebeğin boynuna dolanabileceği için böyle bir riske girmemek adına emzik bebeğin boynuna asılmamalıdır.
 • Bebeğe tüm gün emzik vermek yerine huysuzlandığı zaman ya da uyku öncesinde sakinleşmesi için emzik verilmesi daha uygundur. Çocuğu avutmak için bütün gün emzik verilmesi ileride onun bu alışkanlığından vazgeçmesini zorlaştırabilir.

Bebekler Kaç Yaşına Kadar Emzik Emebilir

Bebekler kaç yaşına kadar emzik emebilir sorusunun cevabı da bebeklerde emzik kullanımı ile ilgili en çok merak edilen konulardan birisidir. Bebekte çok sık kulak enfeksiyonu oluşuyorsa böyle bir durumda 6. aydan sonra emziği bırakması tavsiye edilir. Bunun dışında 1 yaşından sonra bebeklerin damak yapısı emzik kullanımı nedeni ile bozulabileceği için bu dönemde yavaş yavaş emzik bıraktırılmaya çalışılmalıdır. Bebek emziği bırakmaya çalışırken parmak emmeye başlayabilir. Bunu önlemek için bebeğe emzik alıştıra alıştıra bıraktırılmalıdır. Bu konuda baskı yapmaya gerek yoktur. Bebeklerin çoğu 2 yaşından sonra kendilinden emziği bırakmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir