Bebeklerde Gaz Sancısı

Bebeklerde Gaz Sancısı

Sosyal Medyada Paylaşın

Anneleri en çok zorlayan durumlardan birisi de bebeklerde gaz sancısı durumudur. Yeni doğan bebeklerin mide ve bağırsak sistemi henüz yeterince gelişmemiş olduğu için doğumdan sonraki 2 hafya içinde başlayıp yaklaşık 4. aya kadar bu durum devam edebilir. Bazı bebeklerde gaz sorunu 1 yaşına kadar da devam edebilir.

Bebeğin Gazı Olduğu Nasıl Anlaşılır

Her bebek hayatının ilk aylarında gaz sancısı yaşar. Bu durum bazı bebeklerde normal düzeyde seyrederken bazılarında biraz daha ağır olarak seyredebilir. Bazen anneler bebeğin ağlamasının ve huysuzluk yapmasının sebebinin gaz sancısı olduğunu anlayamazlar. Onun aç olduğuna veya başka bir sorunu olduğuna kanaat getirip yanlış davranışlarda bulunabilirler. Bu konuda en sık yapılan yanlış; annelerin bebeği emzirdikten sonra onun ağlaması üzerine sütlerinin yeterli gelmediğini düşünüp, bebeğe hazır mama vermesidir. Yaygın olarak yapılan bu yanlış davranış çoğu bebeğin anne sütünü bırakmasına neden olmaktadır. Bebeğiniz sizi emdikten sonra ağlıyorsa ilk olarak aklınıza onun gazı olduğu gelmelidir. Bebeğiniz sizi hızlı bir şekilde emerken fazla miktarda hava yutmuş olabilir. Bu durumda onun gazını çıkarmanız icap eder. Gazı olan bebekler bacaklarını karınlarına doğru çekebilir ya da ileri doğru uzatabilirler. Bebeğinizde ishal, kusma, yüksek ateş vb. bir durum yoksa, huysuzlanmasının nedeni çektiği gaz sancısı olabilir.

Bebeklerde Gaz Sancısının Nedenleri

 • Az önce de bahsettiğimiz gibi bebeklerin mide ve bağırsak sistemi yeterince gelişmemiş olduğu için bebeklerde 1 yaşına kadar gaz sancısı görülebilir.
 • Annesini emen bebeklerde hızlı emmeden dolayı hava yutma olayı meydana gelebilir, bu da bebekte gaz sancısına sebebiyet verebilir.
 • Biberonla beslenen bebeklerde de aynı şekilde hava yutma durumu meydana geldiği için gaz sancısı oluşabilir.
 • Daha önceden gaz sorunu olmayan bir bebekte bile, katı gıdaya geçiş döneminde gaz sancısı meydana gelebilir. Bu onun henüz gelişimini tamamlamamış olan mide ve bağırsak sisteminin yeni tanıdığı gıdalara verdiği tepkidir ve zamanla kendiliğinden geçecektir.
 • Bebeğin yiyeceğini gezerek yemesi, oyun oynarken veya televizyon izlerken beslenmesinin de onda gaz sancısı oluşturabileceğini belirten uzmanlar anneleri bebeklerini mama sandalyesinde beslemesi konusunda uyarıyorlar. Çünkü bebek bu saydığımız aktiviteleri yaparken gıda alırsa, hızlı hareket etmekten dolayı fazla hava yutabilir ve bu durumda gaz sancısı meydana gelebilir.
 • Bazen dikkatsizlikten bazen de oyalanmaları için bebeklerin boş biberon emmelerine göz yumarız. Bu durumda da bebek hava yutacağı için gaz sorunuyla yüz yüze gelebiliriz.

Bebeklerde Gaz Sancısını Önlemenin Yolları

 • Herhangi bir engel yoksa bebek anne sütüyle beslenmelidir. Çünkü inek sütü veya hazır mama ile beslenen ve biberon emen bebeklerde gaz sancısı daha çok meydana gelmektedir.
 • Bebeği her emzirdikten sonra gazı çıkarılmalıdır çünkü bebekler anne sütünü alırken beraberinde hava da yutarlar. Bu durumun onu rahatsız etmemesi için her emzirme sonrası bebeğin gazı çıkarılmalıdır.
 • Bebek biberonla besleniyorsa kaç aylık olduğu dikkate alınarak uygun biberonlar kullanılmalıdır.
 • Bebeği biberonla beslerken bebek doğru şekilde tutulmalı ve biberonun ucunda hava kalmadığından emin olunmalıdır.
 • Bebekler biraz büyüyüp ayaklandığında çoğunlukla ayakta yemek yemeyi isterler. Bebek oyun oynarken veya televizyon izlerken beslenmemeli, aile yemek yerken o da mama sandalyesinde oturtularak karnı doyurulmalıdır. Böylece gaz sorunu oluşması önlenirken bebeğe doğru beslenme alışkanlığı da kazandırılmış olur.

Bebekte Gaz Yapan Gıdalar

Nohut, kuru fasulye, pırasa, brokoli, karnıbahar gibi sebzeler ve kuru gıdalar bebekte gaz yapabilirler. Bu nedenle bebeklere bu gıdalar az miktarda yedirilmelidir. Günde 1 bardaktan fazla meyve suyu da gaz yapabileceği için bu sınır aşılmamalı, bebeğin sıvı ihtiyacı su ile giderilmelidir. Yetişkinler gibi bebeklerin de bünyesi birbirinden farklıdır. Birisine dokunmayan bir gıda başka bir bebekte gaz sancısına neden olabilir. Bu durum katı gıdaya geçiş döneminde anlaşılabilir. Bebeklerde katı gıdaya geçerken, gıdalara tek tek geçerek onda gaz yapıp yapmadığını anlayabilirsiniz. Bebeğinize gaz yapan gıdaları tespit edip ona göre bir beslenme programı uygulamanız gaz sancısını önlemekte etkili olacaktır.

Anne sütüyle beslenen bebeklerde, annenin aldığı gıdaların bebekte gaz yapıp yapmadığı konusunda uzmanların değişik görüşleri vardır. Bu nedenle bu konuda kesin bir bilgi sahibi olamasak da, bebeğinizi emzirirken onu uygun bir teknikle emzirdiğinizden ve bebeğinizin fazla hava yutmadığından eminseniz, yediğiniz gıdaların neler olduğunu bir gözden geçirin. Aynı gıdaların sürekli bebeğinizde gaz yaptığını gözlemlediğinizde o gıdadan uzak durarak tedbir alabilirsiniz.

Bebeğin Gazı Varsa Ne Yapılmalıdır

Bebeğin gazı varsa, gazını çıkarmasına yardımcı olarak onu  rahatlatmanız gerekir. Bebeği sırt üstü yatırın, bacaklarını bisiklet pedalı çevirir gibi hafif hareketlerle çevirin. Karın bölgesine dairesel hareketlerle masaj yapın. Bebeğiniz henüz çok küçük ise onu kucağınıza alıp, başını omzunuza yaslayarak sırtını hafifçe ovuşturmanız da onun gazını çıkarmasını kolaylaştıracaktır. Doktorunuz önermediği sürece gaz sancısı olan bebeğinize hiçbir ilaç kullanmayın.

Bebeklerde gaz sancısı sık rastlanan bir durumdur ve çoğunlukla bebeğin mide ve bağırsak gelişiminin tamamlanmasıyla gaz sorunu da sona erer. Her gaz sancısında paniklemenize veya korkmanıza gerek yok. Bu tür durumlarda sizin panik yapmanız bebeğinizin sorununu gidermeyeceği gibi onun daha çok ağlayıp huysuzlanmasına neden olabilir. Eğer bebeğiniz normalden daha şiddetli ve kötü kokulu bir şekilde gaz çıkarıyor, dışkısında bazı değişiklikler oluşuyor veya bebeğinizde uzun süreli kabızlık sorunu meydana geliyorsa o zaman vakit kaybetmeden doktora götürmeniz gerekmektedir.

Bebeklerde Diş Çıkarma * Tıklayınız

Bebeklerde Havale * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir