Bebeklerde Gıda Alerjisi

Bebeklerde Gıda Alerjisi

Sosyal Medyada Paylaşın

Bebeklerde gıda alerjisi sıklıkla görülen ve bağışıklık sisteminin vücuda zararı olmayan bir gıdayı zararlı olarak algılaması sonucu vücudun savunma mekanizmasının devreye girmesi sonucu oluşur. Gıda alerjisinin en sık görülen çeşidi süt alerjisi olmakla birlikte, başka gıdalara karşı da alerjik reaksiyon oluşabilir. Özellikle anne, baba veya kardeşlerde herhangi bir alerji varsa bu bebeklerde gıda alerjisi oluşma riski daha fazladır. Bu tür bir durum söz konusu olduğu zaman aile bebeğe vereceği gıdalar konusunda daha dikkatli olmalıdır.

Bebeklerde Gıda Alerjisi Ne Zaman Ortaya Çıkar

Gıda alerjisi bebeklik veya çocukluk döneminde ortaya çıkabileceği gibi henüz bebek anne karnındayken de başlayabilir. Bebeklerde ek gıdaya geçiş dönemi bu açıdan çok önemlidir. Çünkü bebeğin herhangi bir gıdaya alerjisi varsa büyük ihtimalle bu dönemde ortaya çıkabilir. Bu nedenle bebeğe ek gıda verilmeye başlandığı zaman her gıda tek tek verilmeli ve o gıdanın bebeğe dokunmadığına emin olunduktan sonra bir başka gıdaya geçilmelidir. Bu dönemde anne bebeği çok iyi gözlemlemeli, herhangi bir gıdayı aldıktan sonra bebeğinde gıda alerjisi belirtileri meydana geliyorsa o gıdayı vermeye devam etmemelidir. Bu konuda mutlaka doktora danışılmalıdır çünkü bebeğe verilen bazı yiyeceklerin içeriğinde ona dokunan gıdadan bulunuyor olabilir ve bebekte alerji meydana gelebilir. Örneğin yumurtaya alerjisi olan bir bebeğe tavuk eti verildiğinde bu da onda alerjiye sebep olabilir. Bazen de bebeklik döneminde dokunmayan bir gıda daha sonraki yaşlarda alerjiye neden olabilir. Çocuklarda 5 ila 7 yaşları arasında ortaya çıkan gıda alerjisi şikayetleri de oldukça yaygındır.

Bebeklerde Gıda Alerjisinin Belirtileri

  • Yüz, ağız, dil ya da vücudun diğer bölgelerinde meydana gelen kızarıklık
  • Gözlerin veya dudakların şişmesi
  • Sürekli devam eden burun akıntısı yada burun tıkanıklığı
  • Bulantı, kusma ve ishal
  • Hırıltı ve zor nefes alma

Bu saydıklarımız gıda alerjisinin belirtileri olup, herhangi bir gıdayı verdikten sonra bebeğinizde bu tür alerjik reaksiyonlar meydana gelirse hemen gıdayı vermeyi sonlandırın ve en kısa sürede bir doktora başvurarak bu konu hakkında gerekli bilgileri alın.

Bebeklerde Gıda Alerjisi Kalıcı Mıdır

Bebeğinde gıda alerjisi bulunan pek çok aile bu durumun kalıcı olup olmadığını merak edebilir. Bu sorunun cevabı bebeğin hangi gıdaya alerjisi olduğuna göre değişir. Eğer bebeğin süt, yumurta, buğday ve soya gibi gıdalara alerjisi varsa bu kalıcı olmayabilir ve büyük ihtimalle ilerleyen yaşlarda geçebilir. Fakat bebeğin kuruyemiş, kabuklu deniz hayvanları ve balığa karşı alerjisi varsa bu tür durumlarda alerji kalıcı olabilmektedir.

Bebeklerde Gıda Alerjisi Nasıl Teşhis Edilir

Bebeğinize verdiğiniz gıdalardan herhangi birisi ona dokunduğunda, kendi kafanızdan bebeğimde gıda alerjisi var diye teşhis koymayın. Bu teşhisi en sağlıklı şekilde ancak bir doktor koyabilir. Siz dokunduğunu tespit ettiğiniz gıdaları not alarak doktora bu konuda yardımcı olabilirsiniz. Doktor yapılan çeşitli deri veya kan testleri sonucunda teşhisi koyar ve size bu konuda yapmanız gerekenleri detaylı olarak anlatır.

Hangi Gıdalar Bebekte Alerjiye Neden Olabilir

İnek Sütü

Bebeklerde en sık görülen gıda alerjisi inek sütü alerjisi olmaktadır. Bu yüzden çoğunlukla bebeklere 1 yaşından önce inek sütü verilmemesi önerilmektedir. Bebekte inek sütü alerjisi olması durumunda peynir, tereyağı, yoğurt, krema gibi süt ürünleri de dokunabilir. Bu konuda doktorunuza danışmadan bebeğinize bu gıdaları vermemenizde fayda var. İnek sütü alerjisi ilerleyen dönemlerde tamamen geçebilir.

Yumurta

Yumurta alerjisi de bebeklerde sıklıkla görülebilmektedir. Yumurta alerjisi olan bebeklere içeriğinde yumurta olan gıdaların verilmesi de sakıncalıdır, bu konuda anneler çok dikkatli davranmalıdır. Yumurta alerjisi de çocuk büyüdüğünde geçebilen bir alerji türüdür.

Kabuklu Deniz Ürünleri ve Balık

Ton balığı, uskumru, ıstakoz, morina balığı, sardalye, karides, yengeç, midye, istiridye ve kalamar gibi balıklar ve deniz ürünleri bebeklerde gıda alerjisine neden olabilmektedir. Bu alerjinin ilerleyen yaşlarda geçme ihtimali de oldukça zordur.

Kuru Yemişler

Ceviz, fındık, yer fıstığı, badem, kestane, hindistan cevizi ve şam fıstığı gibi kuru yemişler bebeklerde alerjiye neden olabilir. Bu nedenle uzmanlar aileleri bebeklerine 1 yaşından önce bu kuru yemişlerden vermemesi konusunda uyarıyorlar. Alerjik bünyesi olan bebeklere ise 3 yaşına kadar bu kuru yemişlerin verilmemesi gerekmektedir. Kuru yemiş alerjisi de kalıcı olabilmektedir.

Etler

Bebeklik döneminde sığır eti veya tavuk etine karşı da gıda alerjisi meydana gelebilir. İnek sütüne karşı alerjisi olan bir bebeğin sığır etine, yumurtaya karşı alerjisi olan bir bebeğin de tavuk etine karşı alerjisi olabilir. Bu tür durumlarda aileler bu gıdaları bebeklerine vermeden önce doktora danışmaları gerekir. Et alerjisi de bebeğiniz büyüdüğünde geçebilir.

Meyve ve Sebzeler

Çilek, portakal, kivi ve ananas gibi meyveler de bazı bebeklerde gıda alerjisine neden olmaktadır. Kabak ve domates gibi sebzeler de gıda alerjisi oluşturabilen sebzelerdendir. Meyve ve sebzelerin zararı olmaz diye düşünmeyin ve özellikle bu gıdaları bebeğinize ilk kez verdiğinizde alerjiye neden olup olmadıklarını mutlaka gözlemleyin.

Baharatlar

Zencefil, tarçın, karanfil, vanilya, kişniş, hindistan cevizi, hardal, karabiber, kırmızıbiber ve ada çayı da bebeklerde alerjiye neden olabileceği için dikkat edilmesi gerekir.

Bebeklerde buğday ve çikolataya karşı da alerji olabilmektedir. Bu gıdalar konusunda da dikkatli olunması gerekir.

Bebeklerde gıda alerjisi olduğunda aileler bebeklerinin beslenmesi konusunda dikkatli olmalı, doktorun yasakladığı gıdaları bebeğe vermemeli ve bebeğe verecekleri gıdaların içeriğine de dikkat etmeliler. Bebeğin kendinden büyük kardeşleri varsa onlar da bu konuda uyarılmalı ve kardeşlerine vermemeleri gereken gıdalar konusunda onlar da bilgilendirilmelidir. Gıda alerjisi olup da kreşe verilen bebeklerin aileleri kreş yetkililerine de bu konuda gerekli bilgileri mutlaka vermeliler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir