Bebeklerde Havale

Bebeklerde Havale

Sosyal Medyada Paylaşın

Bebeklerde havale, büyüklere oranla daha sık görülen bir rahatsızlıktır. Bebeğin şuurunu kaybetmesi ve vücut kaslarının istemsiz şekilde kasılmasına neden olan bu durum ateşli ve soğuk havale olarak ikiye ayrılır. Bazı durumlarda kendi başına ortaya çıkan havale krizi, bazı durumlarda ise daha ağır bir hastalığın ilk belirtileri arasında yer alır.

Bebeklerde Havale

Halk arasında genel olan havale geçiren bebeğin beyninde hasar kalması, yüzde olarak düşük bir ihtimale denk gelir. Bu nedenle bebeğinizin havale geçirdiğini anladığınız an telaşa düşmeden sakin davranmalısınız.

Ateşli Havale Geçiren Bebeğe Yapılacak Müdahale

Bebeğinizin ateşli havale geçirdiğini anladığınız an ilk yapmanız gereken sakin olup bunun dakikalar içerisinde son bulacağını bilmenizdir. Ateş ile beraber seyir eden havalede bebeğin ateşini normal seviyeye getirilmeye çalışılmalıdır. İşe ilk önce bebeğinizin kıyafetlerini çıkarmak ile başlayabilirsiniz. Kıyafetleri çıkarırken çok dikkatli davranmalı kasılma durumunda olan kol ve bacaklara zarar verilmemelidir. Eğer bebeğin ateşi kıyafetler çıktıktan sonra da düşmediyse vücudunu ıslatarak ateşi kontrol altına alabilirsiniz. Yalnız bu bebeğe direkt suyun altına ya da küvete sokarak değil, hafif hafif ıslatarak yapılmalıdır. Bunun aşırı derecede soğuk olmayan, serin bir su, sünger ya da bez ile yapabilirsiniz. Bu aşamada bebeğin ateşinin düşmesi için sadece saf su kullanılmalı ve kesinlikle alkollü sıvılar eklenmemelidir.

Bebeğin ateşi kontrol altına alınırken nefes alışverişinin de kontrol edilmesi gerekir. Eğer bebeğiniz rahat nefes alıp veremiyorsa sakın ağzını açmaya çalışmayın. Bu bebeğinizin çenesine ve dişlerine zarar verebilir. Bebeğinizin başını destekleyerek rahat bir şekilde nefes alıp vermesini sağlayabilirsiniz.

Soğuk Havale Geçiren Bebeğe Yapılacak Müdahale

Havale denilince daha çok yüksek ateş akla gelse de hiç ateş olmadan da havale geçirilebilir. Bebeklerin soğuk havale geçirmesinde ateşli havalede olduğu gibi müdahale edilir, sadece bebeğin ateşi düşürülmeye çalışılmaz. Bunun dışında nefes alışverişi ve rahatı için yapılması gerekenler aynıdır.

Bebeğiniz havale geçirip sakinleştikten sonra mutlaka doktorunu aramanız ya da en yakın sağlık kuruluşuna acilen gitmeniz gerekir. Bazen sadece 1 kriz ile geçirilen havale bazen arka arkaya krizler şeklinde devam edebilir.

Bebeklerde Ağız ve Diş Sağlığı * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir