Bebeklerde İshal

Bebeklerde İshal

Sosyal Medyada Paylaşın

Bebeklerde ishal önemli bir konudur çünkü sadece ülkemizde değil dünya genelinde ishal nedeni ile bebek ölümleri gerçekleşmektedir. Dışkılama sayısında görülen artış ve dışkının sıvı halde olması ishal olarak adlandırılır. Bazı durumlarda dışkıda kan da görülebilir. İshal her yaştan bireyde görülmektedir fakat bebeklerin bünyesi yetişkinlerden farklı olduğu için bebeklerde ölüme bile neden olabilmektedir. Bu nedenle bebeklerde bu tür bir sorun görüldüğü zaman vakit kaybetmeden gerekli tedbir alınmalıdır. Bu yazımızda ishal hakkında merak edilen soruların cevaplarını sizlerle paylaşıyoruz.

Bebeklerde İshal Belirtileri Nelerdir

  • Gereğinden fazla ve sulu olarak dışkılama
  • Bulantı ve kusma
  • Yüksek ateş
  • Karın ağrısı
  • Gereğinden fazla uyku
  • İştahsızlık
  • Anne sütü ile beslenen bebeklerde emme ihtiyacının azalması
  • Yorgun ve bitkin görünüm

İshalin Nedenleri

İshale neden olan bakteri ve virüsler genelde iyi dezenfekte edilmemiş içme suları ile vücuda geçerler. Bu sularla yıkanan meyve ve sebzelerin tüketilmesi de ishale neden olabilir. Sağlıksız yiyecek ve içecek tüketimi, hijyen kurallarına dikkat edilmemesi, bağışıklık sisteminin zayıf olması da ishale zemin hazırlayan detaylar arasında bulunmaktadır. İyi beslenmeyen ve yeterli miktarda su içmeyen bebeklerin ishal olma riski daha fazladır. Emziren annelerin beslenmesine dikkat etmemesi halinde su ve yiyecek yolu ile alınan bakteri ve virüsler bebeğe de geçebilir. Bu nedenle emziren bayanlar bu konuda gereken hassasiyeti göstermelidir. Kullanılan hazır mama ve  meyve suları da ishal nedenleri arasında sayılabilir.

İshal Nasıl Tedavi Edilir

İshal tedavisi nedenine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. İshal beraberinde sıvı ve tuz kaybını da getirdiği için ilk etapta bu sorun çözülmelidir. Vücuttaki sıvı ve tuz kaybı normal seviyede ise ağız yolu ile, aşırı sıvı ve tuz kaybı söz konusu ise damar yolu ile takviye yapılması gerekmektedir. Ağız yolu ile sıvı ve tuz takviyesi yapmak için evde özel bir karışım hazırlanabilir. Bunun için yapılması gereken 5 su bardağı kaynatılıp, soğutulmuş suya 2 yemek kaşığı toz şeker, 1 çay kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı karbonat ilave edip bunları karıştırmaktır. Hazırlanan bu karışım bebeğe mümkün olduğu kadar sık içirilmelidir. Bunun yanı sıra ishal geçene kadar bebeklere yağsız ve posasız gıdalar verilmelidir. İshal tedavisi konusunda aceleci davranılmamalıdır. Gerekli tedavi uygulandığı taktirde bebeğin dışkısı yavaş yavaş normale dönecektir.

İshal belirtileri dikkatli gözlenmeli, bebeğin dışkısında kan görülürse ya da aşırı sulu ise vakit geçirmeden bir sağlık kuruluşuna baş vurulmalıdır. İshal ortalama 3 gün ile 1 hafta arası sürmektedir. Bazı durumlarda iyileşme süreci 2 haftayı bulmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir