Bebeklerin Olması Gereken Aşılar

Bebeklerin Olması Gereken Aşılar

Sosyal Medyada Paylaşın

Bebeğinizin sağlıklı bir şekilde büyüyüp, gelişebilmesi için doğduğu andan itibaren olması gereken bazı aşılar vardır. Bebeklerin olması gereken aşılar onların bağışıklık sisteminin gelişmesini sağlayarak, hastalıklardan korunmalarına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle sağlık kuruluşları tarafından size belirtilen bebek aşı takvimi konusunda dikkatli davranmalı ve aşılarını ihmal etmemelisiniz. Bebeklerin aşıları özelliklerine göre bacaktan, koldan veya ağızdan damla şeklinde yapılmaktadır. Bebeğim ne zaman hangi aşıları olmalı diye merak ediyorsanız bu konuyu sizler için araştırdık.

0-30 Ay Arası Bebeklerin Olması Gereken Aşılar

Hepatit B Aşısı

Hepatit B aşısı bebeklere üç doz olarak uygulanır. Annede hepatit B taşıyıcılığı varsa bunun bebeğini de geçme riskine karşı bebekler doğar doğmaz hepatit B aşısı yapılır. Aşının ikinci dozu 1 ile 2. ay arasında ve üçüncü doz da 6 ile 18. aylar arasında yapılmalıdır.

DTaP Aşısı

Bu aşı bebekleri difteri, tetanos ve boğmacadan koruyan karma bir aşıdır. 5 doz halinde uygulanır. İlk doz 2. ay, ikinci doz 4. ay, üçüncü doz 6. ay, dördüncü doz 15 ile 18. ay arasında ve son doz da 5 ile 6 yaşları arasında uygulanır. Sonrasında çocuğa 11 ile 12 yaşlar arasında bir doz daha DTaP aşısı yapılır ve sonrasında her 10 yılda bir tekrar bu karma aşıdan yapılır.

MMR Aşısı

Kızamık, kızamıkçık ve kabakulaktan korumak amacıyla yapılan bu karma aşı bebeğe iki doz olarak yapılır. İlk doz 12 ile 15. aylar arasında ve ikinci doz da 4 ile 6 yaş arasında yapılır.

Suçiçeği Aşısı

Suçiçeği bebeklerde ve çocuklarda meydana geldiğinde salgın halinde hızla yayılan bir hastalıktır. Yetişkinler küçükken suçiçeği geçirmemiş ve eğer aşı da olmamışlarsa bu hastalığı ağır bir şekilde atlatabilirler. Özellikle yaşlılarda suçiçeği ciddi hayati tehlikelere neden olmaktadır. Bu nedenle bebeklerin diğer aşıları gibi suçiçeği aşısı da ihmal edilmemeli ve 12 ile 15. ay arasında ilk doz, 4 ile 6. yaşlar arasında da diğer doz olmak üzere toplam iki doz olarak yapılmalıdır.

Hib Aşısı

5 yaşın altındaki çocuklar için ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen menenjit beyni etkileyen bir hastalıktır. Hib olarak bilinen ve karma aşı şeklinde uygulanan menenjit aşısı bebeklere dört doz olarak uygulanır. İlk aşı 2 aylıkken, ikinci aşı 4 aylıkken, üçüncü aşı 6 aylıkken ve son aşı da 18. ayda yapılır.

Çocuk Felci Aşısı

3 doz şeklinde uygulanan çocuk felci aşısı sayesinde bebekler bu hastalığa yakalanma riskinden uzak, sağlıklı bir şekilde büyüyebilmektedir. Çocuk felci aşısının ilk dozu 2 ile 4. aylar arasında, ikinci dozu ise 4 ile 6 yaşları arasında uygulanmaktadır.

PCV 13 Aşısı

Bebekleri menenjit, zatürre, kulak enfeksiyonları ve kan enfeksiyonları gibi değişik 13 bakteriden koruyan çok önemli bir karma aşıdır. Bebeğe 2, 4, 6 ve 12. aylarda olmak üzere dört doz olarak yapılır.

Grip Aşısı

Alerjik bir bünyesi olmayan 6 ayın üstündeki tüm bebeklere yapılması tavsiye edilen grip aşısı her yıl sonbaharda yapılmaktadır.

Rota Virüs Aşısı

Bebeklerde ishal ve kusmaya neden olan virüse karşı koruma amaçlı yapılan bu aşı bebeğe 2 ile 4. aylar arasında yapılır.

Hepatit A Aşısı

Karaciğerleri etkileyen ciddi bir enfeksiyon olan hepatit A’ya karşı 12 ile 23 ay arasındaki bebeklere 6 ay ara ile iki doz olarak uygulanır.

0-30 ay arası bebeklere yapılması gereken aşılar bu şekilde olmaktadır. Bebeğiniz doğduktan sonra aşılar ve bu aşıların hangi aylarda yapılacağına dair bilgiler size en doğru şekilde, görevli sağlık personeli tarafından verilecektir. Size verilen aşı takvimi sayesinde bebeğinizin aşılarını düzenli olarak takip edebilirsiniz. Zamanı gelen aşıları size en yakın sağlık ocağına giderek yaptırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir