Beşamel Sos Nasıl Yapılır

Beşamel Sos Nasıl Yapılır

Sosyal Medyada Paylaşın

Beşamel sos nasıl yapılır sorusunun cevabını öğrenerek siz de bu sosu evde çok kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Beşamel sos, Fransız mutfağından tüm dünyaya yayılmış bir sos çeşididir. Yapımında tereyağı, un ve süt kullanılır. Eşit miktarda tereyağı ve un kavrulduktan sonra içine azar azar süt ilave edilerek beyaz, boza kıvamında pürüzsüz bir sos hazırlanır. Yapılacak tarife göre süt yerine tavuk suyu ya da et suyu da kullanılabilir. Beşamel sos yemeklere lezzet vermesinin yanı sıra bunların istenen kıvama gelmesine de yardımcı olur. Yapılacak yemeğe göre sos malzemelerinin içine başka malzemeler de ilave edilebilir.

Beşamel Sos Hangi Yemeklerde Kullanılır

Bu sos tek başına kullanılan bir sos çeşidi değildir. Genelde kremalı çorba, püre, sebze ve et yemeklerinde kullanılmaktadır. Ayrıca lazanya ve fırın makarna gibi yemekler de beşamel sos kullanılmaktadır. Beşamel sosun kullanılacağı yemeğe göre kıvamı değişmektedir. Bu harika sosun yapımı çok kolaydır. Malzemeleri doğru oranda kullanıp, işin püf noktasını da bildiğiniz zaman ortaya harika lezzetler çıkarmanız mümkün. Yapacağınız sosun koyuluğuna göre kullanılacak malzeme oranı değişebilir. Aşağıda vereceğimiz beşamel sos tarifi akışkan kıvamlı bir sos yapmak için gerekli olan malzeme listesidir. Daha koyu sos yapmak için malzeme oranını iki katına çıkarabilirsiniz.

Beşamel Sos Nasıl Yapılır

Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 yemek kaşığı un
  • 1 su bardağı süt
  • Tuz

Beşamel sos yapımında eşik miktarda tereyağı ve un kullanılması gerekmektedir. Kullanacağınız unu elemeniz gerekmektedir. Yapacağınız sosa defne yaprağı ya da bazı baharatlar ilave ederek farklı bir aroma verebilirsiniz.

Beşamel Sos Yapmanın Püf Noktaları

Beşamel sosun lezzeti ve kıvamı kadar pürüzsüz olması da önemlidir. Sosun içinde kalan topaklar yapacağınız yemeğin lezzetine gölge düşürebileceği için bu konuda dikkatli olmalısınız. Aşağıda vereceğimiz püf noktalarını uygulayarak beşamel sosu lezzetli ve tam kıvamında yapabilirsiniz.

  • Beşamel sos yapımında kullanılacak sosun sıcak olması gerekiyor. Bu nedenle sosu yapmaya başlamadan önce sütü ısıtın.
  • Beşamel sosun yapılacağı tencereye önce tereyağını alın ve yağ eridikten sonra içine unu ilave edin ve birkaç dakika kavurun.
  • Yapacağınız sosun topaklanmaması için içine sütü azar azar ilave etmelisiniz. Sos malzemesi ocakta kaynarken tahta bir kaşık ile sürekli karıştırın.
  • Sos kaynamaya başladığı zaman ocağın altını kısın ve istediğiniz koyuluğa gelene kadar sürekli karıştırarak pişirin. Karıştırmayı unutursanız dibi tutabilir. En son tuz ve baharatlarını ilave ettikten sonra beşamel sos hazırdır.

Bu yazımızda sizlerle paylaştığımız beşamel sos yapmanın püf noktaları sayesinde siz de bu sosu topaklanmadan ve tam kıvamında pişirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir