Bulimiya Nervoza ve Anoreksiya Nervoza

Bulimiya Nervoza ve Anoreksiya Nervoza

Sosyal Medyada Paylaşın

Halk arasında manken hastalığı olarak da bilinen bulimiya nervoza ve anoreksiya nervoza psikolojik kökenli yeme bozukluğu hastalıkları olup, sadece ülkemizde değil tüm dünyada günden güne artış göstermektedir. Toplum olarak bu hastalıklar hakkında yeteri kadar bilinçli olmamamız sebebiyle birçok insan bu hastalıklar yüzünden ciddi sağlık problemleri yaşamakta ve bunlardan bazıları da yaşamını yitirmektedir. Kilo takıntısının neden olduğu bu tehlikeli hastalıklara değindiğimiz yazımızda anoreksiya nervoza ve bulimiya nervoza hastalıklarını tüm yönleriyle detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Yeme Bozukluğu Hastalığı Nedir

Yeme bozukluğu hastalığı, kişinin gereğinden fazla ya da az gıda alması ve kilolarını kendine sorun yapması sonucunda gelişen beslenme sorunun genel adıdır. Bu hastalık kendi içinde anoreksiya nervoza ve bulimiya nervoza olarak ikiye ayrılır. Bu hastalık psikolojik kökenli bir rahatsızlıktır. Kilo takıntısı olan kişiler bu bakımdan ciddi risk altında bulunmaktadır. Hastalıkta ani gelişen tıkanırcasına yeme şeklinde ataklar yoğun şekilde gelişir. Bunun dışında yeme bozukluğu olan hastalar çok az gıda alırlar ve bu aldıklarını kusarak veya ishal yapan ilaçlar kullanarak çıkarmaya çalışırlar.

Bulimiya Nervoza ve Anoreksiya Nervoza Arasında Ne Fark Vardır

Dışarıdan bakıldığında bu hastalıklar birbirinin aynı gibi görünse de aralarında bazı farklar vardır. Anoreksiya nervoza da hasta ideal kilosunun bile altındayken kendisini kilolu zanneder yani zayıf insanlarda da anoreksiya nervoza görülebilir. Bulimiya nervoza ise daha kilolu veya hafif kilolu olan insanlarda görülebilir. Her iki hastalıkta da hastalar benzer davranışları sergileseler de anoreksiya nervozaya yakalanma yaşı daha genç olmakta, sağlığa ve bedene verdiği ağır tahribatlar nedeni ile ölüm vakalarına daha sık rastlanmaktadır.

Bulimiya Nervoza Nedir

Bulimiya nervoza psikolojik etkenler sonucu ortaya çıkan bir yeme bozukluğu hastalığıdır. Kişi fazla kilolarından şikayetçi olduğu için aklında sürekli kilo vermek vardır. Genelde çok az gıda tüketirler, zaman zaman gelen yeme atakları esnasında tıkanırcasına gıda tüketirler. Bunun sonrasında pişmanlık duyup yediklerini çıkarma eğilimi gösterirler. Bunun için de kusma, müshil ilacı kullanma gibi tehlikeli girişimlerde bulunurlar.

Bulimiya Nervoza Hastalarının Kusması Onların Kilo Almasını Engeller Mi

Bulimiya nervoza ve anoreksiya hastalarında yaygın olarak görülen kusarak veya ilaç kullanarak yedikleri gıdalardan kurtulmak istemelerinin nedeni, kilo almaktan korkmalarıdır. Fakat kusmaları veya diğer eğilimleri onların kilo almasına engel olmaya yetmez. Çünkü onlar bu eylemlerini gerçekleştirene kadar yedikleri gıdalar midede sindirime geçmiştir. Onların kusmaları veya ishal ilacı kullanmaları kilo almamaları değil, vücutlarında su kaybı oluşması anlamına gelir.

Bulimiya Nervozanın Nedenleri

 • Çocukluğunda kilolu olan kişilerin ailesinden ve çevresinden gördüğü şişmansın baskısı veya çeşitli alaylara maruz kalması onu bulimik eğilimlere kolaylıkla itebilir. Kendisini şişman ve çirkin hissetmesi sonucu kilo vermeyi takıntı haline getirebilir.
 • Zayıf olan arkadaşlarına veya mankenlere duyulan imrenme duygusu genç kızlar için özellikle ergenlik döneminde bulimiyaya yakalanma riskini artırır.
 • Kişinin ailesinde veya yakınları arasında bulimiya nervoza hastası bulunması da onu bu tür bir davranışa itebilir.
 • Manken, balerin ve sporcular sürekli formunu korumak için diyet ve yoğun egzersiz yapmak durumunda oldukları için, bu tür meslek grubundaki kişilerin bulimiya nervozaya yakalanma ihtimalleri daha yüksek olmaktadır.
 • Kendini değersiz hissetme duygusu ve ilgi eksikliği de beraberinde bu tür beslenme bozukluklarını getirebilir. Kişi bu şekilde önemli bir şey yaptığını düşünebilir, kendisince bu girişimini başarı olarak niteleyebilir veya çevresinin dikkatini çekmek amacıyla bulimik eğilimlere yönelebilir.

Bulimiya Nervozanın Belirtileri

 • Bu hastalığın başlıca belirtisi kişinin sürekli olarak kilolarından şikayetçi olması ve sürekli kilo vermek için diyet veya yoğun egzersiz programları uygulaması gelir. Hayatları için yaptıkları tek program ağır egzersiz ve diyetlerden ibarettir.
 • Kişinin yemek yeme alışkanlığında bazı anormallikler gelişir. Bulimik hastalar genelde yemek masasında yemek yemekle değil, tabaklarındaki yiyeceklerle, çatalla ve bıçakla oynamakla uğraşırlar. Yiyeceklerini çok küçük parçalar haline alırlar ve bunları uzun uzun çiğnedikten sonra zoraki yutarlar.
 • İnsanlarda yemek yerken gelişen keyif duygusu bu tür hastalarda yoktur. Onlar yedikleri yemeğin tadını çıkarmaya değil, yediklerinden duydukları pişmanlığı hissetmeye meyilli bir yapıda olduklarından yemek yemek onlar için zevk değil, başlı başına bir işkencedir.
 • Bulimiya nervoza hastaları garip yeme davranışları sergilediklerinin farkında oldukları için genelde yalnız başlarına yemek yemeyi tercih ederler. Çünkü bu davranışlarının başkaları tarafından görülmesini ve onların kendilerini engellemeye çalışmalarını istemezler.
 • Bu hastalar yemek yemekte çok oyalandıkları halde sofradan kalkmakta çok aceleci davranırlar. Çünkü yediklerini bir an önce çıkarabilmek için lavaboya gitmeleri gerekir. Lavaboda uzun süre vakit geçirirler ve geri geldiklerinde o gergin hallerinin yerine rahatlama duygusu belirdiği fark edilir.
 • Bulimiya nervoza hastalarındaki normal bir zayıflık değil, adeta bedenen bir çöküştür. Vücutlarındaki kemikler sayılacak kadar belirginleşmiştir. Bedendeki ve yüzdeki çökmüş görüntüye eşlik eden soluk bir ten yapısı da hastalığın belirtileri arasındadır.
 • Hasta sürekli kalori hesabı yapmakta, hiç ara vermeden diyet uygulamayı bir yaşam şekli haline getirmektedir ve bu durumundan son derece memnundur.

Bulimiya Nervozanın Verdiği Bedensel ve Ruhsal Zararlar

Bulimiya nervoza hastalarında, sürekli kilo vermeye bağlı olarak yüzlerinde ve vücutlarının çeşitli yerlerinde çökmeler meydana gelir. Saçlar ışıltısını ve gücünü kaybeder, aşırı şekilde dökülmeye başlar. Belli bir süre sonra saçların aralarında anormal derecede açılmalar meydana gelir. Yüzdeki kuruluğa ve kansızlığa bağlı olarak yaşlı ve solgun bir cilt yapısı gözlenir. Bakışlar bile adeta donuklaşmıştır, kaşlarda ve kirpiklerde de dökülmeler meydana gelebilir. Tırnaklar da gücünü kaybettiği için sürekli kırılırlar. Dişler sürekli kusmaya bağlı olarak aşınır ve daha çabuk çürürler. Kemikler güçsüz ve kırılgandır, meydana gelen kemik erimesi vücudun genel görünümünü olumsuz etkileyecek boyutlara varabilir.

Bulimiya nervoza bedene verdiği bu zararların yanı sıra insana ruhsal yönden de zarar vermektedir. Hastalığın psikolojik kökenli olması nedeniyle buna çoğu zaman çeşitli kişilik bozuklukları ve psikolojik rahatsızlıklar da eşlik eder. Bulimiya nervoza hastaları toplumdan kopuk yaşarlar, en yakınlarından bile uzaklaşıp içlerine kapanırlar. Kendilerini çok değersiz hissederler. Tek mutluluk kaynakları yaptıkları bu zararlı eylemlerdir.

Bulimiya nervoza vücutta vitamin ve mineral eksikliğine neden olur. Kalp, damar, sindirim sistemi üzerinde ciddi tahribatlara yol açar. Bu hastaların vücutlarının bağışıklık sistemi zarar gördüğü için hastalıklara yakalanma ihtimalleri daha yüksek, iyileşme süreçleri ise diğer insanlara oranla daha daha zor ve uzun geçmektedir.

Bulimiya nervoza insanı bedenen ve ruhen yıpratır. Başta sinir sistemi olmak üzere vücudun genel işleyiş düzenini bozar. İnsanı bir anda değil yavaş yavaş çökertir.

Bulimiya Nervoza Ölümcül Bir Hastalık Mıdır

Bu soruya hayır diye cevap vermek isterdik fakat çok yüksek oranda olmasa da bulimiya nervoza ölüme sebebiyet veren bir hastalıktır. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmesi ve kişinin normal yaşantısına dönmesi gerekmektedir. Her hastalıkta olduğu gibi bulimiya nervoza hastaları da bu rahatsızlıklarını kabul etmeyip, tedaviye yanaşmadıkları için ailelere ve yakınlarına bu konuda önemli görevler düşmektedir.

Bulimiya Nervoza Neden En Çok Kadınlarda Görülür

Bulimiya  nervozanın başlangıç yaşı çoğunlukla 16 ile 18 yaşları arasında, yani ergenlik dönemidir. Bu dönemde kızlar çocukluktan genç kızlığa geçiş yaşadıkları için kadınsı duygu ve düşünceleri gelişmeye başlar. Çocukken önemsenmeyen kilolar bu dönemde adeta hayati bir mesele haline gelebilir. Fit ve güzel görünme isteğinin ağır bastığı bu dönemde genç kızlarda kilo takıntısı meydana gelebilir. Bu takıntının ilermesi halinde ortaya, bulimiya nervoza ve anoreksiya nervoza gibi hastalıklar çıkabilir. Bu tür hastalıklar ergenlik döneminde ortaya çıkabileceği gibi, kadında menopoz dönemi de bu hastalıkların oluşması bakımından riskli bir dönemdir. Kadında menopoza bağlı olarak gelişen kilo artışı onları bulimik eğilimlere itebilir. Bulimiya nervozanın en çok kadınlarda görülme nedeni, erkeklere oranla kadınlarda kilo takıntısının daha yaygın olmasıdır.

Ailesinde Bulimiya Nervoza Hastası Bulunanlar Ne Yapmalıdır

Aile bireylerinden birisinde bu tür bir hastalığın olması elbetteki zordur. Bu kişi sizin çocuğunuz, kardeşiniz veya eşiniz olabilir. Her gün onun kendisine bu şekilde zarar verdiğini görmek üzücü bir durumdur. İlk başlarda onun bu durumunu farkedemeyebilirsiniz fakat zamanla yukarıda saydığımız belirtilerden yola çıkarak, onun bu rahatsızlığını mutlaka bir şekilde farkedersiniz. Çünkü hastalığın beden ve psikoloji üzerindeki tahribatı belli bir süre sonra saklanamayacak bir şekilde kendini gösterir. Böyle bir durumda sizin ne yapmanız gerekir? İlk olarak sakin olmalısınız ve bu yakınınıza kesinlikle aşırı veya sert tepki göstermemelisiniz. Ona karşı yanlış bir tutum takınmanız fayda yerine zarar verir. Sakin olun, mantıklı ve şevkatli bir yaklaşımla onu tedaviye ikna etmeye çalışın. Başlarda sizi dinlemeyebilir fakat siz sabırla ve tatlı dille onu ikna etmek için elinizden geleni yapın. Ona karşı baskı ve zor kullanmayın, onu anladığınızı ve yanında olduğunuzu, onu sevdiğinizi, sizin için değerli olduğunu hissettirin. Ancak böyle bir yaklaşımla onu tedaviye ikna etmeniz mümkündür. Bu konuda onun en yakın olduğu ve sözünü dinleyeceği kişilerden yardım isteyebilirsiniz.

Anoreksiya Nervoza Nedir

Anoreksiya nervoza da psikolojik kaynaklı bir yeme bozukluğu hastalığıdır. Belirtileri, nedenleri, vücutta meydana getirdiği tahribatlar ve tedavi şekli bakımından bulimiya nervozayla aynı özelliklere sahiptir. Anoreksiya nervoza daha küçük yaşlarda ortaya çıkması, zayıf insanların kendini kilolu olarak görmesi sonucu oluşması ve ölüm oranının bulimiya nervozadakinden daha yüksek olması yönünden daha tehlikeli bir hastalıktır. Bulimiya nervoza hastaları kilolu veya ideal kilonun biraz üzerinde kişilerken, anoreksiya hastaları zayıf hatta ideal kilolarının bile altında olmaktadır.

Bulimiya Nervoza Nasıl Tedavi Edilir

Bulimiya nervoza ve anoreksiya nervoza aynı şekilde tedavi edilmektedir. Çok ağır olmayan vakalarda hastaneye yatmak gerekmeyebilir fakat aşırı kilo kaybı veya hayati fonksiyonların zarar görmüş olması durumunda hastanın yatarak tedavi görmesi gerekmektedir. Hastalığın tedavisinde ilk olarak hayati organlarda sorun oluşmuşsa buna yönelik bir tedavi konunun uzmanı doktor tarafından uygulanır. Sonrasında hastanın psikolojik tedavisi ve sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmasına yönelik tedaviler başlatılır. Böyle durumlarda bir dahiliye uzmanı ve psikoterapist beraber çalışırlar. Bulimiya nervoza ve anoreksiya nervoza tedavisi mümkün olan hastalıklardır. Tedavi süreci boyunca hastanın ailesi de doktorlarla işbirliği yapmalı ve hastaya destek olmalıdır. Bazı ilerlemiş anoreksiya nervoza vakalarında hastaların klinikten kaçma eğilimi gösterdikleri de bilinmektedir. Yeme bozukluğu sonucu oluşan bulimiya nervoza ve anoreksiya gibi hayati risk taşıyan hastalıklara yakalanmamak için kilo takıntısı yapmamalı ve sağlıklı beslenme alışkanlığından vazgeçmemeliyiz. Sürekli diyet veya egzersiz yaparak vücudumuzun ve beynimizin işleyiş düzenini etkileyecek yanlışlar yapmamalıyız. Kilo problemimiz varsa bundan kurtulmak için bir uzmandan yardım almalı, onun önerileri doğrultusunda bir beslenme programı ve egzersiz uygulamalıyız. Çocuklarımıza da bebekliklerinden itibaren sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmaya özen göstermeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir