Çatal ile Kolay Ponpon Yapımı

Sosyal Medyada Paylaşın

Çatal ile kolay ponpon yapımı el işi yapmaktan hoşlanan bayanların çok işine yarayacak pratik bir yöntemdir. Küçüklerin kıyafetlerinde, çeşitli süs ve dekoratif ürün yapımında ponpon sıklıkla kullanılır. Yapımında kumaş, ip gibi malzemeler kullanılan  bu sevimli topları yapmak için birçok farklı yöntem vardır. Biz bu yazımızda sizlere bu yöntemler arasından en kolay uygulayabileceğinizi paylaşıyoruz. Yemek yerken kullandığınız çatal ile rengarenk ponponlar yapmak isterseniz çalışmanın detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Çatal ile Ponpon Yapımı

Çatal ile Ponpon Yapımı için Gerekli Malzemeler

  • İstediğiniz renk bir yün ip
  • 1 tane büyük çatal
  • Makas

Malzemeler hazırsa çatal ile ponpon nasıl yapılır sorusunun cevabına geçebiliriz.

  • İlk olarak ipi çatala güzelce sarın. Bunu yaparken ipin alttaki ucunu sarmayın, o dışta kalsın. İpi çatala mümkün olduğunca sıkı sarmanız, güzel bir şekil oluşturmak açısından önemlidir.
  • Çatala yeteri kadar ip sardıktan sonra ipin ucunu makas ile kesin.
  • Daha sonra alttaki ve üstteki ip uçlarını birbirine sıkıca bağlayarak düğüm atın. Bunu yaparken ipin ortasının resimdeki gibi iyice büzülmesine dikkat edin.
  • Düğümü attıktan sonra ipi çataldan çıkarın.
  • İpin sağ ve soldaki katlı yerlerine makası sokun ve kesin.
  • Her iki tarafa da aynı işlemi uyguladıktan sonra kestiğiniz ipleri elinizle açtırarak top haline getirin.
  • İpin çıkıntılarını da makas ile kestikten sonra ponpon hazır.

Yapacağınız ponponun güzel görünmesi için çatala yeteri kadar ip sarmaya dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer ip az olursa kesip açtığınızda top şekli alması zor olacaktır. Daha büyük ponpon yapımı için ipi çatal yerine bir kartona dolayarak aynı çalışmayı yapabilirsiniz. Bu çok kolay ve eğlenceli kendin yap çalışması ile birçok ponpon yapıp, bunları bir ipe geçirerek çok güzel dekoratif süsler yapabilirsiniz. Ponponları cam bir kabın içine koyarak, orjinal bir süs eşyasına sahip olabilirsiniz. Elinizde kalan artık ipleri de bu güzel renkli toplardan yaparak değerlendirebilirsiniz.

Çocuklar ponponla oynamayı çok sevdiği için onlara rengarenk sevimli ponponlar yaparak mutlu olmalarını sağlayabilirsiniz. Konuyu daha iyi anlatabilmek için çatal ile kolay ponpon yapımı resimli anlatım aşağıda verilmiştir. Bunu inceleyerek siz de hiç zorlanmadan rengarenk ponponlar yapabilirsiniz.

Ponpondan Civciv Nasıl Yapılır * Tıklayınız

Çatal ile Ponpon Yapımı
Çatal ile Ponpon Yapımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir