Çay Demlemenin Püf Noktaları

Çay Demlemenin Püf Noktaları

Sosyal Medyada Paylaşın

Çay demlemenin püf noktaları bu içeceği ağız tadı ile içmek için son derece önemlidir. Toplum olarak büyük küçük hepimiz çayı severiz ve bu içeceği her mevsim tüketiriz. Kahvaltıda, akşam yemekten sonra ya da misafir geldiğinde sıklıkla çay tüketilir. Çay demlemek kolaydır fakat dikkat gerektirir. Herkes çay demler fakat lezzetli çay demlemenin püf noktalarını bilenler daha demli ve lezzetli çay yapabilirler. Bu yazımızda paylaşacağımız pratik bilgileri uygulayarak siz de çayı sevdiklerinizle birlikte ağız tadı ile tüketebilirsiniz.

Çay Demlemenin Püf Noktaları

Çay Demlemek için Gerekli Olan Malzemeler

Çay demlemek için öncelikle kaliteli bir çaya ihtiyaç vardır. Piyasadaki bazı çaylar ucuz olsa da bunlardan dem ve lezzet yönünden beklenen sonuç alınamamaktadır. Çayı tadını çıkararak içmek isterseniz bu konuda kaliteden ödün vermemelisiniz. Çaydan sonra gerekli olan bir diğer malzeme de su olmaktadır. Çay demlemek için temiz bir su lazımdır. Su kireçli ya da klorlu olmamalıdır. En ideali çeşme suyu yerine damacana suyu kullanmaktır. Çayın lezzeti açısından kullanılan demlik de oldukça önemlidir. Çayı metal demlik yerine porselen demlikte demlemelisiniz.

Çay Kaç Dakikada Demlenir

Çay demlemenin püf noktaları dediğimizde çoğu kişinin aklına, çay kaç dakikada demlenir sorusu gelebilir. Çayın demlenme süresi kullanılan çaya göre farklılık gösterebilir. Çayın demli ve lezzetli olması için ortalama 20 ile 25 dakika arası demlenmesi yeterlidir.

Çay Nasıl Demlenir

Çay yapmak için kullandığınız bir ölçü yoksa, 1 bardak çay için 2 çay kaşığı çay ölçüsünü uygulayabilirsiniz. Çay demlemek için ilk olarak çaydanlığa suyu koyun ve demliği de içi boş olarak çaydanlığın üzerine yerleştirin. Çay demleyeceğiniz suyu uzun süre kaynatmayın. Çünkü su uzun süre kaynadığında oksijen kaybı meydana gelir ve bu da çayın lezzetini olumsuz etkiler. Çaydanlıktaki su kaynama noktasına geldiğinde ocağın altını kapatın ve 3 dakika kadar suyun fokurdamasının bitmesi için bekleyin. Bunu yapmamızın sebebi kaynar suyun çayı haşlamasını önlemektir. Demlenme esnasında haşlanan çay aromasını yitirebilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için yazdığımız püf noktasını aklınızda bulundurmanızda fayda var. Çayı demledikten sonra demliği çaydanlığın üzerine alın ve kısık ateşte 15 dakika kaynattıktan sonra ocağın altını kapatın. Demlenen çay 25 dakika boyunca tazeliğini koruyacağı için bu süre içinde tüketmeniz gerekiyor.

Çayın Demlenirken Haşlanmaması için Ne yapılmalı

Çay yaparken en sık karşılaşılan sorunlardan birisi de çayın haşlanmasıdır. Demleme esnasında haşlanan çayın tadı ve kokusu rahatsızlık verici olabilir. Bunu önlemek için çayı demleyeceğiniz zaman demliği ocağın üzerinden alın ve bu şekilde içine suyu ilave edin. Çayın demlenirken haşlanmasını önlemek için sıcak suyu demliğin üzerinde gezdirmeden tek bir noktadan dökün ve suyu demliğe yüksek mesafeden dökmeye özen gösterin. Bu şekilde hem kaynayarak oksijen kaybetmiş olan suya tekrar oksijen kazandırabilir, hem de çayın haşlanmasını önleyebilirsiniz.
Bu yazımızda çay nasıl demlenir sorusunun cevabı olabilecek püf noktalarını sizlerle paylaştık. Lezzetli çay yapmak için bu püf noktalarının yanı sıra çayı taze bir şekilde muhafaza etmek de önemlidir. Çayı ağzı kapalı bir kabın içinde güneş ve nemden uzak bir ortamda saklamalısınız. Ayrıca çay demlediğiniz çaydanlıkta başka bitki çayları demlememelisiniz. Aksi halde çaya bu kokular sinebilir. Çaydanlığı her demlemeden sonra güzelce yıkamayı ihmal etmemelisiniz. Demlikte kalan çay artıkları da bir sonraki demleyeceğiniz çayın kötü kokmasına neden olabilir. Demliği deterjan ile yıkadıktan sonra çok iyi durulamanız gerektiğini de unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir