Çay Lekesi Nasıl Çıkar Halıdan

Çay Lekesi Nasıl Çıkar Halıdan

Sosyal Medyada Paylaşın

Çay, ülkemizde en fazla tüketilen içeceklerin başında geliyor. Sabah kahvaltılarında, komşu misafirliklerinde, akşam yemeklerinden sonra ya da keyifli gece sohbetlerinde tüketilen siyah çay, en fazla kazaya neden olan içecektir de diyebiliriz. Kumaş ya da halı üzerine çay dökülmesi sonucu oluşan lekeler çoğu ev hanımının korkulu rüyasıdır. Bu yazımızda çay lekesi nasıl çıkar halıdan sorusunun yanıtını sizlerle paylaşacağız.

Kurumuş Çay Lekesi Nasıl Çıkar Halıdan?

Çay lekesi, şekerli, şekersiz, ıslak ya da kuru olarak farklı şekillerde değerlendirilebilir. Eğer halınızın üzerine çay döküldüyse ne kadar abuk müdahale ederseniz, o kadar etkili sonuç alırsınız. Ancak bazen misafirler varken gerçekleşen kazalar ya da o an görünmeyen lekelere kuruduktan sonra müdahale edilmesi gerekir. Kurumuş çay lekesini halıdan çıkarmak için ilk olarak lekenin ıslatılması ve yumuşatılması gerekir. Ardından temizlenme işlemine başlanabilir. Halıdaki çay lekesini çıkarmak için karbonat ve su ile leke ovun. En bilinen ve en etkili yöntemlerdendir. Kurumuş çay lekesi nasıl çıkar halıdan sorusuna cevap olarak verilebilecek maddeler şu şekildedir…

  • 1 adet bulaşık makinesi tabletini 5 su bardağı sıcak su içinde eritin. Bu su ile lekeyi ovalayarak silin. Lekeden eser kalmayacaktır.
  • Bir miktar karbonat ve sirkeyi karıştırın. Hafif koyu kıvamı olan karışımı leke üzerine sürün. 2-3 dakika bu şekilde bekletin. Sonrasında ıslak ve temiz bir bez ile halıyı silin. Lekeden eser kalmayacaktır.
  • Halıdan çay lekesini çıkarmak için en pratik yöntemlerden bir tanesi de limonla ovma yöntemidir. Bu yöntem için bir limonu ortadan ikiye kesin. Ardından limonlu tarafı ile lekeyi ovun. İşte, can sıkıcı leke yok oldu bile.
  • Halıdaki kurumuş çay lekesini çıkarmak için bulaşık makinesi parlatıcı ile leke üzerini ıslatıp 2 saat kadar bekleyin. Süre sonunda temiz bir bez ve yine bulaşık makinesi parlatıcısı ile leke üzerini silebilirsiniz.
  • Arap sabunu ve tül ile de çay lekesinden kurtulmak mümkündür. Bu uygulama için baş parmağınız kadar sıvı arap sabununu leke üzerine koyun. Temiz tülbent ile lekeyi çıkana kadar ovun. Sonrasında durulayıp halıyı kurumaya bırakabilirsiniz.
  • Leke üzerine yeterli miktarda limon suyu sıkıp tüm leke üzerine tuz dökün. Bu şekilde bekletin. Daha sonra yumuşak bir fırça ile ovarak lekeyi temizleyebilirsiniz.
  • Halıdan şekersiz çay lekesi çıkarmak için leke üzerine bolca taze sıkılmış limon suyu dökün. Limon suyu üzerine karbonat döküp biraz bekleyin. Daha sonra kalıp sabun ile silerek temizleyebilirsiniz.
  • Halıdaki çay lekesini çıkarmak için ayrıca leke üzerine maden suyu uygulanabilir. Lekeyi ıslatacak kadar maden suyunu leke üzerine döktükten sonra temiz bir bezle silmeniz yeterli olacaktır.
  • Kurumuş çay lekesini çıkarmak için bir başka etkili yöntem ise elma sirkesi yöntemidir. Bunun için leke üzerine elma sirkesi döküp silmeniz yeterli olacaktır.
  • Bazı bulaşık deterjanları da halıdaki çay lekesinin çıkarılmasında etkili olabilir. Ancak deterjanların ağartıcı özelliği olmamasına dikkat edilmesinde fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir