Çaydanlık Nasıl Temizlenir

Çaydanlık Nasıl Temizlenir?

Sosyal Medyada Paylaşın

Çaydanlıklar, sürekli kullanıldıkları için en fazla kirlenen ve kir tutan mutfak gereçleridir. Sürekli içinde su bulunmasından dolayı kireçlenme sorunu yaşanan çaydanlıkların temizlenmesi çoğu bayan için zorlayıcıdır. Aslında doğru malzemeler seçildiğinde ve kullanıldığında çaydanlık temizlemek hiç de zor değildir. Bu yazımızda çaydanlık nasıl temizlenir sorusundan yola çıkarak, etkili ve kolay çaydanlık temizlenmesinden bahsedeceğiz.

Çaydanlık Kireci Nasıl Temizlenir?

Çaydanlık kireci temizlemek için kimyasal içerikli kireç sökücüler ya da doğal malzemeler kullanılabilir. Kimyasal içerikli kireç sökücüleri arkalarında yazan şekilde kullanıp çaydanlığı kireçten arındırabilirsiniz. Kireci temizledikten sonra çaydanlıkta kimyasal madde kalıntısı kalmaması için güzel bir şekilde durulanmasına dikkat edin. Çaydanlık kireci temizlemek için doğal malzemelerden yararlanacaksanız, verilen tarifleri eksiksiz, aynı ölçüde malzemeler ile hazırlamaya dikkat edin.

Çaydanlık kireci nasıl temizlenir sorusuna cevap olarak sirke ya da limon tuzunu verebiliriz. Sirke ile çaydanlık kireci temizlemek için bir su bardağı su ve iki yemek kaşığı sirkeyi çaydanlık içine alın. Bu şekilde kaynatın ve suyu dökün. Son aşama olarak deterjanlı sünger ile çaydanlığı yıkayıp tamamen kirecinden arındırabilirsiniz. Limon tuzu ile çaydanlık kirecini temizlemek için yine bir su bardağı su ve 2 çorba kaşığı limon tuzunu çaydanlık içine alın. Bu şekilde kaynatın ve daha sonra suyu dökün. Kireç kalıntıları ve limon tuzunu arındırmak için deterjan ile çaydanlığı yıkayabilirsiniz.

Yanmış Çaydanlık Nasıl Temizlenir?

Sürekli ateş üzerinde olan ve bu nedenle kararan, yanan çaydanlıklar bir çok bayanın ortak sorunudur. Kimyasal deterjanlar ile temizlenmeye çalışıldığında dış yüzeyi zarar gören, tel ile ovulduğunda çizikler oluşan bu mutfak gerecini, zahmetsizce ve doğal yöntemler ile temizlemek, son derece basit. Eğer siz de yanmış çaydanlık nasıl temizlenir diye kara kara düşünüyorsanız, bu düşünceleri bir kenara atın ve verdiğimiz tavsiyeleri uygulayın.

Yanmış çaydanlığı temizlemek için ilk olarak içine tuzlu su koyup bu şekilde bir gece bekletin. Ertesi gün suyu döküp çaydanlığın içine yarım litre su, 1 çay kaşığı tuz, 1 çay kaşığı karbonat ve yarım bardak sirke ekleyin. Tuz eriyene kadar karıştırın ve karşımı bu şekilde kaynatın. Kaynayan su karışımı çaydanlığın tertemiz olmasını sağlayacaktır. En son olarak çaydanlığı deterjan ile yıkayıp sirkeli tuzlu su karışımından arındırın.

Yanmış ya da kireçlenmiş çaydanlıklar için yukarıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz. Kimyasal içerikli deterjanlar ya da malzemeler kullanmadan doğal maddeler ile kısa çaydanlık temizliği yaparak sevdiklerinizin sağlığını koruma altına alabilirsiniz. Verdiğimiz bu bilgiler ile kireçlenen ve yanan tencere, tavalarınızı da temizleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir