Çelik Tencere Nasıl Temizlenir

Çelik Tencere Nasıl Temizlenir

Sosyal Medyada Paylaşın

Çelik tencere, çoğumuzun yemek pişirmek için tercih ettiği bir üründür. Diğer tencerelere göre daha kullanışlı ve dayanıklı olduğu için mutfaklarımızın vazgeçilmezidir. Bazen yapılan yanlış uygulamalar sonucunda çelik tencere kullanılamaz hale gelebilir. Bunu önlemek için sizlerle, çelik tencere nasıl temizlenir sorusunun cevabını paylaşıyoruz. Ayrıca çelik çaydanlık ve tencerelerinizi nasıl parlatabileceğinizi de anlatıyoruz. Sayacağımız püf noktalarına dikkat ederseniz, çelik tencerenizi uzun yıllar ilk aldığınız gibi yeni ve kaliteli olarak kullanabilirsiniz.

Çelik Tencere Nasıl Temizlenir

Çelik Tencere Nasıl Yıkanmalı

Çelik tencereyi yıkarken sıcak su, bulaşık deterjanı ve naylon fırça kullanmanız gerekir. Çelik tencere çok batmış ve ovulması gerekiyorsa, temizlemek için hiçbir şekilde metal bulaşık teli kullanmayın. Bu iş için en ideali naylon bulaşık telidir. Çelik çaydanlıklarda aynı şekilde yıkanmalıdır. Çelik paslanmayan bir ürün olsa bile, sert maddelerle ovulduğunda yüzeyi çizilebilir. Bunu önlemek için naylon fırça ve naylon bulaşık teli kullanarak çelik tencerenizi temizleyin.

Dibi Tutan Çelik Tencere Nasıl Temizlenir

Yemek yaparken dalgınlığınıza gelip dibi tuttuysa üzülmeyin. Tencereyi telle ovalamaya kalkmak gibi bir yanlışa düşmeden, sizlere önereceğimiz uygulamayı yapın. Dibi tutan tencerenin içine 1 kahve fincanı sirke ve 1 tatlı kaşığı karbonat koyun ve bunları güzelce kaynatın. Uygulamanın sonunda tencerenin dibinde oluşan lekenin gittiğini ve tekrar eski haline kavuştuğunu görebilirsiniz.

Çelik Tencerenin İçinde Oluşan Su Lekesi Nasıl Giderilir

İçinde su kaynatılan çelik tencerelerde zamanla çeşitli lekeler meydana gelebilir. Bu rahatsızlık verici lekelerden kurtulmak için evde etkili bir karışım hazırlayabilirsiniz. Çelik tencerenin içine 2/3 su, 1/3 sirke koyun. Tencereyi bu şekilde 12 saat kadar beklettikten sonra bol su ile durulayın. Yaptığınız bu uygulama sayesinde su lekelerinin gittiğini ve tencerenizin tekrar eski parlaklığına kavuştuğunu görebilirsiniz.

Çelik Tencere Nasıl Parlatılır

Mutfağımızda kullandığımız çelik tencere ve çaydanlıklar zaman içinde parlaklığını yitirebilir. Böyle bir durumda onların tekrar eskisi gibi parlamasını arzu edebilirsiniz. Telle ovarak temizlemek ve parlatmak size en pratik yöntem gibi gelse de bunu yapmayın. Bulaşık teli ve bunun gibi sert ürünler tencerenizi çizerek, daha berbat bir görünüm almasına neden olabilir. Kuru bir orlon bezin üzerine biraz krem temizlik maddesi damlatın ve tencere ya da çaydanlığınızı bununla ovun. Ardından bol su ile durulayın. Bu sayede çelik tencere ve çaydanlığınız çizilmeden pırıl pırıl olacaktır. Çelik tencere parlatma konusunda sizlere önerebileceğimiz en etkili yöntemlerden birisi de sirkedir. Ocakta bir miktar sirke ısıtın ve sirke biraz ılıdıktan sonra yumuşak bir bezi buna batırıp, tencereyi güzelce ovun. Uygulamanın ardından tencereyi durulayıp, temiz bir fanila parçası ile biraz ovalarsanız sizi memnun edecek bir parlaklık elde edebilirsiniz. Aynı yöntemi parlatmak istediğiniz çelik çaydanlık için de kullanabilirsiniz.

Çelik tencere kullanırken dikkat etmeniz gereken püf noktalarını sizlerle paylaştık. Bu detaylara dikkat ederseniz, severek kullandığınız tencerenize zarar vermeden onu en verimli şekilde kullanabilirsiniz. Yazımızı sonlandırmadan önce son bir uyarı daha yapmak istiyoruz. Çelik tencerenizin üzerinde su lekesi oluşmasını istemiyorsanız, yıkar yıkamaz hemen durulamayı ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir