Çiçekli Örgü Kitap Ayracı Yapımı

Çiçekli Örgü Kitap Ayracı Yapımı

Sosyal Medyada Paylaşın

Çiçekli örgü kitap ayracı yapımı tığ işi ile hazırlanan çok basit ve şık görünüşlü bir çalışmadır. Zincir ve trabzanlardan oluşan bu kitap ayracını tığ işine yeni başlayanlar bile dakikalar içinde hazırlayabilir. Renk renk, farklı süslemeler ile değişik tasarımlarını yapabileceğiniz bu kitap ayraçlarını kalın ve ince yapılı ip çeşitleri ile hazırlayabilirsiniz. İp kalınlığına uygun tığ kullanarak daha kolay ve daha şık bir tasarım elde edebilirsiniz.

Çiçekli Örgü Kitap Ayracı Yapımı

Çiçekli örgü kitap ayracı yapımı için istediğiniz renkte ip ve uygun kalınlıkta tığ kullanabilirsiniz. Ayraç için ilk olarak sihirli halka yaparak başlayın. 3 adet zincir çekip zincirler de dahil halka içine 12 adet trabzan yapın. İlk sırayı bitirdikten sonra yeniden 3 zincir çekin. Tığın başına bir kere dolayıp yandaki trabzanın tepesine batın. Buraya bir trabzan yapın. Yeniden 3 adet zincir çekin ve yandaki trabzan tepesine batarak sık iğne ile kapatın. Bu şekilde ilk yaprağı oluşturun. Ardından diğer trabzanların üzerine de aynı işlemi uygulayarak çiçeğin yapraklarını oluşturun.

Çiçeği bitirdikten sonra ipi kesmeyin. Kaldığı yerden 100 adet kadar zincir çekin. Bu çiçeğin sap kısmı olacak. İsterseniz çiçek ile aynı renkte ya da yaprak rengi olan yeşil ile yapabilirsiniz. Büyük boy kitaplarda kullanacaksanız 120-140 arası zincir çekebilirsiniz. Daha küçük boy, çocuklarınızın kitapları için hazırlamak isterseniz 80-90 zincir yapabilirsiniz.

Yeterli sayıda zincir çektikten sonra son zincirden bir önceki zincire batıp ilmek uzatın. Aynı yuva içine 5 kere batıp sık iğne yapıp daha sonra ilmeği uzatın. İpi kesip uzattığınız ilmeklerin de ucundan keserek küçük bir püskül yapın. Püsküle şekil vermek için uçlarını fırça ile tarayıp düzeltin.

İsterseniz püskül yerine kitap ayracınızın uç kısmına küçük ponpon yapıp ekleyebilirsiniz. Eğer ponpon ya da püskülle uğraşmak istemezseniz, renkli boncuklar ile de süslemeyi yapabilirsiniz. Örgü kitap ayracı yapımı sonrasında en zevkli kısım süsleme ve son dokunuşlar olsa gerek…

Örgüden kitap ayracı yapımının detaylarını aşağıdaki resimli anlatımda görebilirsiniz.

Çiçekli Örgü Kitap Ayracı Yapımı Resimli Anlatım
Çiçekli Örgü Kitap Ayracı Yapımı Resimli Anlatım

Daha fazla detay içinse videomuza göz atabilir, beğeni ve eleştirilerinizi yorum olarak bize aktarabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir