Çikolata Kaç Kalori

Çikolata Kaç Kalori

Sosyal Medyada Paylaşın

Çikolata kaç kalori sorusunun cevabı diyet yapan çoğu kişi oldukça önemlidir. Çikolata sevmeyen yok denecek kadar azdır. Mutluluk ve enerji veren çikolata aynı zamanda ağzımızı tatlandıran bir lezzettir. Masum atıştırmalık olarak adlandırdığımız çikolatayı dikkatli tüketmezsek hem sağlıklı beslenme kurallarını ihlal etmiş oluruz, hem de fazladan aldığımız kaloriler nedeni ile kilo alma riski ile karşı karşıya kalabiliriz. Bu yazımızda çikolatanın kalori değeri hakkında bilgiler verirken, kilo kontrolü sağlamak için nasıl tüketilmesi gerektiğine de değiniyoruz.

Çikolata Kaç Kalori

Sadece kilo vermek isteyenler ya da diyet yapanlar değil sağlıklı ve dengeli beslenmek isteyen herkes çikolatayı dikkatli tüketmelidir. Bunun için de çikolatanın kalori değerini bilmemiz gerekir. Her çikolata çeşidi içeriğine göre farklı kalori değerine sahiptir. Aşağıda çikolata çeşitlerinin içerdiği kalori oranlarını sizlerle paylaşıyoruz.

1 porsiyon çikolata kaç kalori? diye merak ediyorsanız, çikolatanın bir porsiyonu ortalama 40 ile 45 gram arasında olup bu da 220 ile 250 kaloriye denk gelmektedir.

100 gram bitter çikolata kaç kalori diye merak edenler için cevabın 479 kalori olduğunu söyleyebiliriz.

100 gram çikolatanın kaç kalori olduğunu öğrenmek isteyenleri de fazla merakta bırakmadan 528 kalori olduğunu söyleyelim.

Beyaz çikolata sevenler de 100 gram beyaz çikolata kaç kalori? diye merak edebilirler. Bu sorunun cevabı da 539 kaloridir. Beyaz çikolatanın içindeki şeker ve yağ oranı yüksek olduğu için fazla tüketilmemesi gerekmektedir.

100 gram sütlü çikolata kaç kalori? derseniz onun da kalori değeri 537’dir. Yüksek oranda yağ ve şeker içerdiğinden kilo vermek isteyenlerin sütlü çikolatadan uzak durmasında fayda var.

Cevizli-fındıklı çikolata sevenler de bu çeşit çikolatanın kalori değeri hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirler. 100 gram cevizli-fındıklı çikolata 548 kaloridir.

Çikolata Kilo Aldırır Mı

Formunu korumaya özen gösterenlerin merak ettiği konulardan birisi de; çikolata kilo aldırır mı sorusunun cevabıdır. Kalori içeren her besin gibi elbette ki çikolata da kilo aldırır. Kalori oranına dikkat ederek ve dozunda tüketerek kilo alma riski olmadan çikolata yemek mümkündür. Çikolata antioksidan özelliği olan bir gıdadır. Çikolataların içerdiği kakao oranına göre antioksidan özellikleri farklılık gösterebilir. Bitter çikolata %43 oranında kakao içerirken, sütlü çikolatanın kakao oranı %25’dir. Beyaz çikolatanın kakao oranı ise %20 ile 45 arasındadır. Bu oranlara bakarak bitter çikolata diğer çikolata çeşitlerine oranla daha az şeker ve daha fazla kakao içerdiğinden kilo vermek isteyenler için isabetli bir seçim olabilir.

Diyet Yapanlar Çikolata Yiyebilir Mi

Diyet yapanlar belli bir beslenme programına uymak durumundadır. Bu anlamda çoğu diyet yapan kişi çikolata tüketememekten şikayetçi olmaktadır. Çikolata çoğu gıdaya oranla yüksek kalori içerse de içinde fındık, üzüm ve badem bulunan çeşitlerin besin değeri yüksek olmaktadır. Bu tür çikolatalar kalori oranlarına dikkat edilerek tüketildiklerinde öğün arasında ideal bir atıştırmalık olabilir. Diyet yapanalar çikolata tüketmek istediklerinde kakao oranı nedeni ile daha fazla antioksidan içeren bitter çikolatayı tercih edebilirler. Çoğunlukla diyetisyenlerin önerisi de bitter çikolata tüketiminden yanadır. Diyet yapanlar aşırıya kaçmadan çikolata tüketebilirler. 1 porsiyon meyvenin kalori oranı ortalama 20 gram bitter çikolataya denk gelmektedir. Bu da 2 kare bitter çikolata yapmaktadır. Diyet yapanlar ara öğünde 1 porsiyon meyve yerine 2 kare bitter çikolata tüketebilirler.

Diyet yapanlar çikolata yiyebilir mi sorusunun cevabını da sizlerle paylaştık. Yazımızı sonlandırmadan önce günün erken saatlerinde metabolizmanın daha hızlı çalıştığını ve kalori yakımının da bu saatlerde daha kolay olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Bu nedenle çikolatayı sabah 8 ile akşam 17 saatleri arasında tüketmekte fayda var. Tedbirli davranıp akşam 17’den sonra çikolata tüketiminden uzak durarak ve günde 2 kareden fazla olmamak şartı ile diyette de çikolata tüketebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir