Cilt Maskesi Tarifleri

Cilt Maskesi Tarifleri

Sosyal Medyada Paylaşın

Günlük hayattaki pek çok etken cildin doğal yapısının bozulmasına neden olabilir. Bozulan cilt farklı sorunlar ile karşı karşıya kalabilir. Bu sorunların çözümleri için ilk olarak nedenlerin belirlenmesi ve ortadan kaldırılması gerekir. Sonrasında ise farklı malzemeler ile hazırlanan cilt maskeleri uygulanabilir. Bu yazımızda sizler için farklı cilt maskesi tarifleri ve uygulanışlarını paylaşacağız.

Cilt Maskesi Tarifleri

Farklı malzemelerden elde edilen cilt maskeleri, uygulanmadan önce cildin yapısına göre olup olmadıkları kontrol edilmelidir. Cilt yapısına uygun olmayan maskelerin uygulanması, yarardan çok zarara neden olabilir. Bu nedenle mutlaka yağlı, karma ya da kuru ciltlere göre uygun olup olmadığı konusunda dikkatli olunmalı. Cilt maskeleri konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise kullanılacak olan malzemelerdir. Malzemelerin doğal olması ve maskeyi uygulayacak kişinin bu malzemelere karşı hassasiyetinin olmaması önemli noktalardır.

Baz, Muz, Zencefil Maskesi Malzemeleri

  • Yarım muz
  • 2 yemek kaşığı bal
  • Yarım yemek kaşığı zencefil

Baz, Muz, Zencefil Maskesi Yapılışı

Bu özel cilt maskesi için gerekli malzemeleri uygun bir kase içine alın. Muzu püre haline getirin ve diğer malzemeler ile birlikte karıştırın. Malzemeler tamamen karışınca yüzünüze sürebilirsiniz. İnce bir tabaka şeklinde sürdüğünüz maskeyi 30 dakika boyunca yüzünüzde bırakın. Sonrasında soğuk su ile yıkayıp temizleyebilirsiniz. Kuru ve karma cilt tipleri için uygun bir maskedir. Cildin nemlendirilmesinde etkili olacaktır.

Limon Maskesi Malzemeleri

  • 1/4 su bardağı badem ya da zeytinyağı
  • Bir adet limon

Limon Maskesi Yapılışı

Bir su bardağının 4’de birine zeytinyağı ya da badem yağı koyun. Üzerine 1 adet limonu sıkıp karıştırın. Bu karışımı dikkatli bir şekilde yüzünüze uygulayın. Uygulama sırasında göz çevresi ve dudak çevresine çok fazla yaklaştırmamaya çalışın. Karışımı yüzünüzde 10 dakika bekletip ılık su ile silebilirsiniz. Limon maskesi, kuru ve karma ciltlerin nemlendirilmesi için uygundur. Yüz hariç dirsek, diz gibi vücudun diğer kuruyan bölgelerine de uygulanabilir.

Soda Maskesi Malzemeleri

  • 2 çay kaşığı soda
  • 2 çay kaşığı yoğurt
  • 2 çay kaşığı zeytinyağı
  • 4 damla limon suyu

Soda Maskesi Yapılışı

Soda maskesi için ilk olarak belirtilen miktarda yoğurt ve sodayı derin bir kap içinde karıştırın. Karışan malzemelere limon suyunu ekleyip bir kaç kere daha karıştırın. En son zeytinyağını da ekleyip homojen kıvam alana kadar maskeyi karıştırın. Maskeyi yüzünüze yedirerek uygulayın. 5-6 dakika beklettikten sonra ılık su ile temizleyebilirsiniz. Soda maskesi özellikle cilt temizliği için uygun bir maskedir. İsterseniz sadece soda ile de cildinizin temizliğini sağlayabilirsiniz. Bunun için bir adet sade sodayı buzdolabının dondurucu kalıplarına dökün. Donmasını bekleyin ve sonrasında dikkatli bir şekilde teker teker cildinize sürüp kullanın.

Doğal cilt maskeleri ile her zamankinden daha genç ve daha pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir