Çocuklar için Mini Saz

Çocuklar için Saz Yapımı

Sosyal Medyada Paylaşın

Çocuklar için saz yapımı okul öncesi dönemde miniklerin çok hoşuna gidecek bir aktivitedir. Evde bulunan malzemeler ile kısa sürede pratik bir şekilde hazırlanan çocuk sazları çıkardıkları sesler ile çocukların eğlenmesini sağlıyor. Yapım aşamasında her hangi bir özel yeteneğe gerek olmayan bu çalışmayı çocuklarınız ile birlikte yapabilirsiniz.

Çocuklar için Saz Yapımı

Çocuklar için saz yapımı çalışmasında farklı malzemeler kullanılabilir. Biz bu yazımızda sizlerle en basit yöntemi olan kavanoz kapağından saz yapımını paylaşacağız. Hazırladığınız sazları çocuğunuzun sevdiği şekilde süsleyip tasarlayabilirsiniz.

Kavanoz Kapağından Saz için Malzemeler

  • Bir adet kavanoz kapağı
  • Sap kısmı için dondurma çubuğu ya da hobi çubuğu
  • 4 adet lastik toka ya da ince lastikler
  • Kaplama kağıdı
  • Desenli bant
  • Düğme ya da yapışkan çıkarmalar
  • Desen çizmek için renkli kalemler
  • Makas

Kavanoz Kapağından Saz Yapımı

Kavanoz kapağından saz yapmak için ilk olarak kapağın içini kaplayın. Bunun için renkli kağıtlar, desenli eva kağıdı ya da fon kartonu kullanabilirsiniz. Kavanoz kapağının içini kapladıktan sonra renklendirme gerekli ise renklendirmesini yapın. Ardından kavanoz kapağına lastikleri takın. Elinizle güzelce düzeltin. Kavanozun arka kısmını çevirin. Lastiklerin kaymaması, hizasının bozulmaması için başından ve sonundan bantla sabitleyin. Sazın sap kısmı için dondurma çubuğu ya da hobi çubuğu kullanabilirsiniz. Bu çubukları kullanmadan önce boyayabilir ya da desenli bantlar ile kaplayabilirsiniz. Hazır olan çubuğu sazın arka kısmından bir bant ile tutturun. Sazın arka kısmının görünmemesi için içini kapladığınız malzemeler ile dışını da kaplayabilirsiniz. En son sazın sap kısmında düğmeleri için çıkarma ya da minik boncuk, düğme kullanabilirsiniz. İsterseniz iç kısmını da tamamen kaplamadan sadece pul ve boncuklar ile süsleyebilirsiniz. Burada tasarım tamamen size kalmış.

Hazırladığınız kavanoz kapağından saz müzik aletini parmak uçlarınız ile çalabilirsiniz. Eğer bu şekilde zor gelirse bir kürdan parçasını kesip boyayıp kullanabilirsiniz. Kavanoz kapaklarının içe doğru çukur olması, lastiklerin daha fazla ses çıkarmasını sağlayacak ve bu da çocuğunuzun hoşuna gidecektir. Çalışmanın detayları için resimli anlatımımıza göz atabilir, isterseniz kanalımızın videosunu da izleyebilirsiniz.

Çocuklar için Saz Yapımı Resimli Anlatım
Çocuklar için Saz Yapımı Resimli Anlatım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir