Çocuklara Sebze Sevdirmenin Yolları

Çocuklara Sebze Sevdirmenin Yolları

Sosyal Medyada Paylaşın

Sizin de çocuğunuz sebze sevmiyor ve bu durum sizi çok üzüyor olabilir. Sevgili anneler üzülmek yerine çocuklara sebze sevdirmenin yolları ile ilgili değişik çözümler üretebilirsiniz. Çocuklar biz yetişkinler gibi değillerdir, onlara istediğiniz bir şeyi yaptırabilmek için yeri geldiğinde hayal güçlerine hitap edebilen, küçük annesel taktikler uygulamalısınız. Bu yazımızda sebze yemeyen çocuğa sebzeyi nasıl sevdirebilirim sorusunun cevabı olabilecek bazı küçük tüyoları sizlerle paylaşıyoruz.

Çocuklara Sebze Sevdirmenin Yolları

Bu konuda ilk yapmanız gereken çocuğunuz sebze yemeyi reddediyorsa bu konuda onu azarlamamak ve çok ısrarcı olmamaktır. Fazla ısrar etmeniz çocuğunuzun sizinle inatlaşarak yediği diğer sebzeleri de yememesine neden olabilir.

Çocuğunuzun sebzeyi niçin sevmediğini anlamaya çalışın. Gerçekten tadını beğenmediği için mi sebze yemiyor yoksa sizin ısrarlarınız mı onu sebze yemekten alıkoyuyor ya da sebzelerin görüntüsü mü ona cazip gelmiyor. Bir anne olarak bu konuyu dikkatlice araştırın. Eğer sorun çocuğunuzun sebzelerin tadını beğenmemesinden kaynaklanıyorsa, sebzeleri ona çiğ olarak değil de yemek olarak yedirmeye çalışın. Yine tadı hoşuna gitmiyorsa o zaman sebzeleri çorba, makarna, pilav ve köfte tarzı onun seveceği yiyeceklerin içine az miktarda karıştırarak çocuğunuzun sebzelerin tadına yavaş yavaş alışmasını sağlayabilirsiniz.

Akşamları tüm aile bireylerinin bir araya toplandığı yemek masasında mutlaka salata bulundurun. Annesinin, babasının ya da diğer büyüklerinin salata yediğini gören çocuğunuz da büyük ihtimalle sizlerden özenip salatadan tatmak isteyecektir. Bu konuda sizlere çok etkili bir taktik vererek işinizi biraz daha kolaylaştıralım. Bu salatayı çocuğunuzla birlikte yapın. Malzemeleri soymak ya da doğramak konusunda ondan yardım isteyin. Bu arada onu biraz poh pohlayarak bu işi çok iyi yaptığını söyleyin, arada bir parça sebzeyi ağzınıza atın ve sonra çocuğunuzun ağzına da bir parça sebze vermeyi deneyin. Ama bunu ısrarla değil tatlılıkla yapın. Akşam yemek masasında bu salatayı onun yaptığını söyleyin, diğer aile bireyleri de salatadan tattıktan sonra çok lezzetli olduğunu söylerlerse, çocuğunuz da yaptığı salatanın tadına bakmak isteyebilir.

Sebzeleri normal bir şekilde değil de çocuğunuzun dikkatini çekebilecek biçimde doğrayın. Bu bir çiçek, kuş ya da araba gibi çocuğunuzun dikkatini çekebilecek herhangi bir şekil olabilir. Bu şekilde değişik ve renkli bir sebze tabağı hazırlayın ve çocuğunuza bunu ikram edin. Başta yemek istemese de ona yapacağınız küçük oyunlarla dikkatini çekip, fikrini değiştirebilirsiniz.

Çocuğunuza anlattığınız masallara küçük eklemeler yapın. Onun sevdiği kahramanların sebze yiyerek büyüdüklerini ve güçlendiklerini anlatın. Bu sevimli taktik de çocuklar üzerinde oldukça etkilidir.

Çocuğa sebze sevdirmek konusunda siz de bizim önerdiğimiz taktikleri uygulayabilir veya daha değişik yollar deneyerek çocuğunuzu sebze yemeye alıştırabilirsiniz. Çocuk sadece belirli sebzeleri yemiyorsa bu durumda endişe etmenize gerek yoktur. Bunları yememesinin nedeni damak tadına uygun olmamasıdır. Yetişkinler gibi çocukların da kendilerine ait bir damak tadı olduğunu unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir