Çocuklarda Kabızlık

Çocuklarda Kabızlık

Sosyal Medyada Paylaşın

Çocuklarda kabızlık sık rastlanan ve çoğu zaman evde yapılan uygulamalarla geçen bir problemdir. Kaka yaparken zorlanılması, kıvamının katı olması ve sayısının az olması tıp da kabızlık olarak adlandırılır. Yetişkinler de zaman zaman bu probleme rastlanmaktadır. Bu yazımızda kabızlığın nedenleri ve tedavisi ile ilgili yapmış olduğumuz araştırmayı sizlerle paylaşıyoruz.

Çocuklarda Kabızlık Nedenleri

Kabızlığın birden çok nedeni olabilir. Tüm rahatsızlıklarda olduğu gibi kabızlıkta da nedeni bilmek sorunun çözümünü kolaylaştıracaktır. Kabızlıkta önemli olan dışkının sayısı değil kıvamıdır. Yapılan araştırmalar yeteri kadar anne sütü alan ve uygun süt formülleri ile beslenen çocuklarda kabızlığa daha az rastlandığını göstermiştir. Verdiğimiz bu ön bilginin ardından kabızlığın nedenleri nelerdir şöyle bir göz atalım.

 • Bazı çocuklarda makat doğuştan dar bir yapıya sahip olduğu için kabızlık oluşabilir.
 • Makadın çevresinde yara ve çatlaklar bulunması da çocuğun kakasını yapamamasına sebep olabilir.
 • Yeterince sıvı alınmaması durumunda geçici bir süre bu problem görülebilir.
 • Bağırsak tembelliği olması durumunda da kabızlık görülür.
 • Protein içeren gıdaların fazla tüketilmesi de beraberinde bu sorunu getirebilir.
 • Kalıtımsal birçok rahatsızlık vardır. Kabızlık da bunlardan birisi olarak çocuklarda ortaya çıkabilir.
 • Bazı hastalıklar da kabızlığa neden olabilir.
 • Bazen soğuk algınlığı geçiren çocukların iştahı kesilir. Böyle bir durumda bağırsaklar normal çalışmadığı için kabızlık meydana gelebilir.
 • Büyük çocuklarda aşırı süt tüketimi kaka miktarının azalmasına ve dolayısıyla da kabızlığa neden olabilir.
 • Küçük çocuklar kaka yaparken canları yanarsa, bir daha ki sefere bunu hatırlayarak canının yanmasından korkarak kendini tutabilir. Bu durumda kaka sertleşerek kabızlık ortaya çıkabilir.
 • Bazı çocuklarda psikolojik nedenlere bağlı olarak da kabızlık meydana  gelmesi söz konusudur.

Kabızlık Nasıl Tedavi Edilir

Kabızlığın tedavisinde en önemli aşama teşhistir. Makatta doğuştan veya sonradan meydana gelen bir sorun varsa bu durumda doktorun uygun göreceği doğrultuda bir tedavi gerekir. Bağırsaklarda herhangi bir sorun varsa yapılacak doktor kontrolünün ardından tedavi süreci başlayacaktır. Kalıtımsal olarak bir kabızlık söz konusu olduğunda doktorun önereceği bir beslenme programı uygulanmalıdır. Psikolojik bir sorun neticesinde kabızlık meydana geldiyse bu durumda da doktor desteği gereklidir. Beslenme bozukluğundan kaynaklanan kabızlıkta ise erik suyu ya da püresi sorunun çözümüne yardımcı olabilir. İlk olarak çocuğa 2 tatlı kaşığı kadar erik suyu veya püresi verilir. Sonuca ulaşana kadar miktar arttırılarak devam edilir. Kavun, karpuz, üzüm ve kayısı gibi meyveler de kabızlığa iyi gelen gıdalardır. Aileler böyle bir rahatsızlık meydana geldiğinde bilinçli davranmalı ve doktor önermediği sürece hiçbir ilaç kullanılmamalıdır.

Bazı durumlarda kaka yapmakta zorlanan çocuklara su ve tuz ile lavman yapılması da onun rahatlayarak, kakasını kolay yapmasını sağlayabilir. Özellikle soğuk algınlığı sonucunda ortaya çıkan kabızlıkta yeteri kadar suyun içine 1 tatlı kaşığı tuz karıştırılarak yapılan lavman sorunun çözümünde yardımcı olabilir. Kabızlığı önlemek için çocukların yeteri kadar sebze, meyve ve tahıl unu tüketmelerine özen gösterilmelidir.

Kabızlık tedavisi küçük çocuklarda yulaf unu muhallebisi, süte katılan bal, sebze ve meyve püreleri ile giderilebilir. Kabızlık olması halinde çocuğun kakası kontrol edilmeli, yuvarlak ve sert ise vakit geçirilmeden doktora başvurulmalıdır.

Bebeklerde İsilik * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir