Dengeli Beslenme ve Diyet

Dengeli Beslenme ve Diyet

Sosyal Medyada Paylaşın

Diyet yapmak demek, hep yeşillik salata yemek değildir. Diyetin amacı kişiye sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmaktır. Sürekli tek tip gıdayla beslenmek, doğru birşey değildir. Böyle bir durumda vücuda gerekli olan diğer vitaminleri alınamayacağı için kişilerde sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Dengeli Beslenme ve Diyet

Diyet yaparken önemli olan bütün gıdalardan yeteri kadar alabilmektir. Fazla kiloların nedeni, alınan gıdalar değil, fazla alınan gıdalardır. Özellikle hareketsiz bir yaşam tarzı olduğunda, alınan gıdaların gerekli olanları kullanılır ve geri kalanları da yağ olarak depolanır. İşte bu yüzden vücuda fazla gıda takviyesi yapmamak gerekir.

Diyette her şey yenmeli fakat aşırıya kaçmadan. Herkesin alması gereken vitamin miktarı da bünyesine ve yaptığı işe göre değişir. Nasıl ki bir çocukla yetişkin aynı şekilde beslenmiyorsa, masa başı bir iş yapanla ağır iş temposu olan kişi de farklı şekilde beslenir. Beslenmede dengeyi sağlamak da kişilerin kendi ellerindedir.

Ne yazık ki yeni nesilde pek çok kişi dengesiz besleniyor. Doyduğu zaman durmayı bilmiyor ve devam ediyor. Sonrasındaysa zayıflamak adına salata ve yeşilliğe umut bağlıyor. Bu sefer de tek çeşit gıdayla beslendiği için, vitamin eksikliğinden dolayı halsiz düşüyor ve tekrar eskiye dönüyor. Yine bulduğunu bilinçsizce yiyor ve bol bol yağ depoluyor.

Fazla kilolardan kurtulmak isteyenlerin ilk yapmaları gereken, dengeli beslenmektir. Ancak bu şekilde kilo alımının önüne geçebilir ve sağlıklı bir şekilde kilo verilebilir. Başarılı diyet programlarının menüsüne bakıldığında, menüde her gıdadan az az bulunduğunu göreceksiniz. Çünkü kilo vermenin yolu aç kalmaktan ya da sadece salatayla beslenmekten değil, sağlıklı ve dengeli beslenmekten geçer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir