Derz Nasıl Temizlenir

Derz Nasıl Temizlenir

Sosyal Medyada Paylaşın

Derz nasıl temizlenir diye merak edenler için konu ile ilgili en etkili ve pratik çözümleri bu yazımızda paylaşıyoruz. Fayans, seramik, granit, cam, tuğla, marley ve parke gibi döşeme malzemelerinin birleşim yerlerindeki ince çizgi şeklindeki dolgulara derz adı verilir. Zemin ve duvarlara farklı bir görünüm ve güzellik katan derzler ince çizgi şeklinde olduğu için buralar çok çabuk kirlenir. Derz temizliği zor ve oldukça zahmetli bir iştir fakat doğru yöntem kullanılıp, düzenli olarak temizlenirse fazla sorun çıkarmaz. Derz temizliğinde ağır kimyasal deterjanlar kullanmak yüzeye zarar verebileceği için bu konuda doğru tercih yapmak son derece önemlidir.

Derz Nasıl Temizlenir

Derz Temizleyici Deterjan

Derzleri temizlemenin en kolay ve etkili yolu bu iş için özel olarak üretilen deterjanlardan kullanmaktır. Marketlerde ve temizlik maddesi satan yerlerde bu tür ürünleri rahatlıkla bulabilirsiniz. Derz temizleyici deterjanı uygulamak için sert bir sünger ya da ince bir temizlik fırçası kullanabilirsiniz. Bu şekilde erişilmesi en zor yerlere bile deterjanı uygulayabilirsiniz. Temizleyici sıvıyı bölgeye sıkın, fırça ile ovun ve daha sonra ılık su ile durulayarak temizliği tamamlayın.

Çamaşır Suyu

Banyolarımızda bulunan ve temizlikteki en büyük yardımcımız olan çamaşır suyu derz temizliği için de ideal bir üründür. Elinizde fısfıslı bir şişe varsa bunun içine yarısına kadar çamaşır suyu koyun. Diğer yarısına da ılık su doldurun. Hazırladığınız karışımı derzlere sıkın ve ince bir fırça ya da bir sünger ile ovun. Ilık su ile durulayarak temizliği tamamlayın. Derzler fazla kirli ise çamaşır suyunu biraz daha fazla kullanarak daha kolay temizlemeniz mümkün.

Sirke

Derzlere zarar vermeden temizlemek için sirke de kullanabilirsiniz. Bir kabın içine yarı yarıya sirke ve ılık su koyun. Bir temizlik fırçası ya da süngeri bu karışıma batırdıktan sonra derzleri bununla güzelce ovun. Ovma işleminin ardından ılık su ile durulayarak uygulamayı sonlandırın. Sirke ve tuz karışımını da derz temizlemek için kullanabilirsiniz.

Çamaşır Suyu ve Karbonat Karışımı

Derz temizliği için ev yapımı deterjan hazırlamak isterseniz çamaşır suyu ve karbonat ikilisi size bu konuda yardımcı olabilir. Bir kabın içine 3 ölçü karbonat ve 1 ölçü çamaşır suyu alarak bunları macun kıvamına gelene kadar güzelce karıştırın. Derzleri biraz ıslattıktan sonra bir sünger ile bu karışımdan sürün. Deterjanın etki etmesi için yarım saat bu şekilde beklettikten sonra su ile yıkayarak temizliği tamamlayabilirsiniz.

Derzlerinizi ne kadar temizleseniz de eski ve kirli görünümünden kurtulamıyorsanız yapı marketlerden temin edebileceğiniz derz kalemi bu sorunu çözmenize yardımcı olabilir. Bunun dışında plastik boyayı ince bir fırça ile derzlere uygulayarak da boyama yapabilirsiniz. Plastik  boya kullanarak bu tür dar alanları boyamak biraz zor ve riskli olduğu için bunun yerine derz kalemi kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Derz temizlemek için kireç çözücü ve tuz ruhu gibi kimyasallar kullanmamak gerekir. Bu tür temizlik maddeleri derzleri eritebilir. Böyle bir durumda fayans ve taşlar kırılabileceği gibi aralardan su sızıntısı da olabilir. Böyle bir risk almak yerine uygun deterjanlar ya da ev yapımı karışımlar ile düzenli olarak derz temizliği yaparak bu alanların temiz ve güzel görünmesini sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir