Dış Gebelik

Dış Gebelik

Sosyal Medyada Paylaşın

Normalinde döllenmiş bir yumurtanın rahim içine yerleşmesi gerekir. Döllenen yumurtanın rahim dışında başka bir bölgeye yerleşerek orada gelişmesi dış gebelik ( ektopik gebelik ) olarak adlandırılmaktadır. Dış gebeliğin en çok meydana geldiği bölge kadının fallop tüpleridir. Normal bir hamilelik olmayan bu durum ilerleyen dönemlerde anne adayı için ciddi bir hayati risk oluşturmaktadır. Bu nedenle de farkedildiği an sonlandırılması gerekir.

Dış Gebeliğin Belirtileri

Dış gebelik ilk başlarda normal bir hamilelikte olduğu gibi; adet gecikmesi, hamilelik testlerinin pozitif çıkması, mide bulantısı, kusma, halsizlik ve memelerde hassasiyet belirtileriyle kendini belli eder. Ancak fallop tüplerine yerleşen fetüsün büyümesiyle birlikte tüplerde gerilme meydana gelir. Bunun sonucunda da bölgede yırtılma ve kanama oluşur. Duruma hemen müdahale edilmezse iç kanama gelişmesi halinde anne adayının ölümüne sebep olabilir.

Kanama meydana gelmesi dış gebeliğin en son ve tehlikeli belirtisidir. Bu aşamaya gelene kadar hamile de alt karın bölgesinde ağrı, normal dışı vajinal kanama ve omuz ağrısı gibi belirtilerle ilk tehlike sinyalleri oluşur. Dış gebelik belirtileri oluştuğunda bunları önemsemeyip, kontrole gitmeyen hamileler hayatlarını ciddi anlamda riske atmış olmaktadır.

Dış Gebeliğin Nedenleri

  • Dış gebeliğin nedenleri arasında ilk sırada fallop tüplerinden birinin ya da her ikisinin tıkanık olması durumu yer alır. Bunun nedenleri de genelde fallop tüplerinin enfeksiyon kapmış olması veya geçirilen bir ameliyatın tüpleri tıkamış olması gibi durumlardır.
  • Spiralle korunan kadınlarda bu aletin kayması veya başka nedenlerden ötürü hamilelik meydana gelmesi halinde bu büyük ihtimalle dış gebeliktir.
  • Kısırlık tedavisi gören kadınlarda tüplerde meydana gelen sorunlar da dış gebeliği tetikleyen etkenlerdendir.
  • Kadının tüplerinde doğuştan meydana gelen şekil bozuklukları ( bu tüplerin çok dar olması vs.) bulunması halinde de dış gebelik oluşma ihtimali yüksektir.
  • Daha önce dış gebelik geçirmiş kadınlar, diğer kadınlara oranla daha fazla dış gebelik yaşama riskiyle karşı karşıyadır.
  • Kadınlarda yaşın ilerlemesi de fallop tüplerinin işlevinin zayıflamasına neden olabileceği için, ileri yaşlarda hamile kalmak dış gebelik riskini de beraberinde getirebilir.

Dış Gebelik Nasıl Tedavi Edilir

Dış gebeliğin erken teşhis edilmesi halinde tedavisi ilaçla olabilmektedir. Fakat gebelik ilerleyip de hamilede kanama meydana geldiği zaman cerrahi müdahale uygulanarak gebelik sonlandırılmaktadır. Hamilelikte doktor kontrolü işte bu noktada çok önemlidir. Hamileliğinin ilk ayından itibaren düzenli olarak doktora giden anne adaylarında dış gebeliğin anlaşılması daha kolay olmaktadır.

Hamileliğin tespiti için yapılan vajinal ultrason ve çeşitli testler sayesinde dış gebelik varsa bu durum ortaya çıkar ve daha fazla ilerlemeden müdahale edilip, risk ortadan kaldırılır.

Adet Düzensizliği Nedir * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir