Diyet Nedir

Diyet Nedir

Sosyal Medyada Paylaşın

Diyet, sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığı kazanmak adına uygulanan beslenme programıdır. Diyetin tek amacı kilo vermek değildir, diyet yapmak fazla kiloları sağlıklı bir şekilde vermeyi gerektirir. Sağlığı olumsuz yönde etkileyen hiçbir beslenme programı diyet olarak adlandırılamaz. Toplum olarak beslenme konusundaki yanlış davranışlarımızı diyet konusunda da sergilediğimiz için biz de bu konuya bir kez daha dikkat çekmek istiyoruz.

Diyet Nedir

Diyet Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Diyet yaparken ilk dikkat etmemiz gereken bunun için uygun bir beslenme programı seçmektir. Bunun için de mutlaka uzman bir diyetisyenden yardım almamız gerekir. Çünkü her diyet programı herkes için uygun olmayabilir. Birisini zayıflatan bir beslenme düzeni başka birinde işe yaramayabilir. Kilo vermek için önce bunun nedeninin saptanması gerekir. Kimimizin metabolizması yavaş çalıştığı için kilo alırken, kimimizin hormonları sebebiyle veya başka bir sağlık sorunu nedeniyle kilo alması mümkündür. Kilo almamızın nedeni sadece çok yemek yememiz ya da yanlış gıdalarla beslenmemiz değildir. Sağlıklı ve etkili bir şekilde kilo vermek istiyorsak, kilo almamızın nedeni saptanmalıdır. Bunu da en doğru olarak yapacak olan kişi elbette ki bir  doktor ya da diyetisyendir. Kişiye uygun bir beslenme programı sayesinde hem sağlıklı bir şekilde kilo verilir hem de verilen kiloların geri alınması gibi riskler ortadan kalkmış olur.

Diyet yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntılardan birisi de uygulanan diyet listesi kurallarına bağlı kalmaktır. Sonunda bize verilen beslenme menüsü kalori değerleri ve vücudumuzun ihtiyacı olan vitaminler göz önünde bulundurularak oluşturulmuştur. Bizim menüdeki herhangi bir yiyeceği başka bir gıda ile değiştirmemiz veya diyeti bozup sonra yeniden başlamamız bize faydadan çok zarar verecektir.

Diyet yaparken dikkat etmemiz gereken bir başka noktada, kendimizi başkalarıyla kıyaslamamaktır. Herkes aynı sürede aynı oranda kilo veremez. Hepimizin yaptığı iş, hayat düzeni ve vücut yapısı farklı olduğu için kilo verme durumumuzun da birbirinden farklı olması gayet doğaldır. Kendimizi bu anlamda başkalarıyla kıyaslamak, kendimizi boş yere strese sokmamıza ve dolayısıyla da kilo vermek yerine daha fazla kilo almamıza da neden olabilir.

Diyet yapmak sabır işidir, diyet yapmaya başlamadan önce bu sabrı gösterip gösteremeyeceğiniz konusunda karar vermeniz gerekir. Gereken sabrı gösteremediğiniz taktirde tüm çabalarınızın boşa gideceğini unutmamalısınız.

Sağlıklı Bir Diyet Nasıl Olmalıdır

Sağlıklı bir diyet insan sağlığını riske atmayacak uygulamaları içermelidir. Sağlık elden gittikten sonra verilen kilonun bir anlamı olmayacaktır. Beslenmek sadece karnımızı doyurmak değil, vücudumuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri doğal yollarla takviye etmektir. Bu yüzden de sağlıklı bir diyet tek tip beslenme prensibine dayanmamalı, her türlü gıdadan yeteri kadar alma ilkesine de uymalıdır. Bunların yanı sıra sağlıklı bir diyette kilo verme süreci zamana yayılmalıdır. Günümüzde uygulanan şok diyet adı altında, kısa sürede kilo vermeyi hedefleyen beslenme programları son derece zararlıdır.

Diyet Yapmak Zararlı Mıdır

Diyet yapmak zararlı mı sorusu kilo vermek isteyenlerin aklını bir hayli meşgul eden sorulardan birisidir. Bir uzman kontrolünde bilinçli olarak yapılan diyet zararlı değildir. Fakat kişinin kendi başına bilinçsizce uygulayacağı diyet programları ise sağlık açısından son derece zararlıdır.

Kimler Diyet Yapabilir

Gelişme çağını geçmiş her birey ihtiyacı olması halinde diyet yapabilir. Çocuklar, hamileler ve yaşlılar için çoğunlukla diyet önerilmez. Bu kişilerde sağlık sorunları nedeniyle bazı gıdaların kısıtlanması gerekebilir, bu da ancak doktor kontrolünde gerçekleştirilir.

Diyet İçin En Uygun Zaman Ne Zamandır

Diyet yapmanın da zamanı olur mu diye düşünmeyin. Herşeyde olduğu gibi diyet yaparken de en uygun zamanı seçmek, hedefe ulaşmamızı kolaylaştırır. Kilo vermeye gerçekten kararlı olduğunuz bir dönemde diyet yapmaya başlarsanız, daha dirençli olursunuz, bu da sizin başarma ihtimalinizi artırır.

Diyet Yapmak Kilo Vermek İçin Tek Başına Yeterli Midir

Birçoğumuzun diyet yapmanın kilo vermek için tek başına yeteceği gibi yanlış bir düşüncesi var. Egzersizle desteklenmeyen hiçbir beslenme programı tek başına kilo verdirecek mucizevi bir etkiye sahip değildir. Egzersiz yapmak da diyetin bir parçası olarak algılanmalı ve ona göre hareket edilmelidir. Aksi halde kilo vermek adına girişilen tüm çabalar boş yere aç kalmaktan ve stres yaşamaktan öteye geçemeyecektir.

Kilo problemi olanlar diyet yapmak istedikleri zaman kesinlikle başkalarından duydukları kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemeli, bu konuyla ilgili bir uzmandan yardım ve destek almalılardır.

Hamileler Diyet Yapabilir Mi * Tıklayınız

Detoks Diyeti * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir