Diyet Yapanlar Dondurma Yiyebilir Mi

Diyet Yapanlar Dondurma Yiyebilir Mi

Sosyal Medyada Paylaşın

Diyet yapanlar dondurma yiyebilir mi sorusu formunu korumak isteyenlerin ve diyette olanların aklına en çok takılan sorulardan birisidir. Dondurma büyük küçük herkesin severek yediği ve vazgeçemediği bir tatlı çeşididir. Tükettiği kaloriye dikkat etmek zorunda olanlar dondurma kaç kalori sorusunun cevabını da merak etmektedirler. Biz de bu konuda akıllarda oluşan soru işaretlerini giderebilmek adına bir araştırma yaptık ve sonuçlarını sizlerle paylaşıyoruz.

Dondurma Kaç Kalori?

1 top sade dondurma kaç kalori: 1 top sade dondurma yaklaşık olarak 50 gramdır ve bunun kalori değeri de yaklaşık olarak 81 kaloridir.

1 top çikolatalı dondurma kaç kalori: 1 top çikolatalı dondurma 50 gram olup yaklaşık olarak 86 kalori içermektedir.

100 gram sütlü dondurma kaç kalori: Sütlü dondurmanın 100 gramı ortalama 190 kaloridir.

1 külah sütlü dondurma: Üzerinde sos ya da hiçbir katkı bulunmayan bir külah sade dondurma 20 kalori civarında olmaktadır.

1 top kaymaklı Maraş dondurması: Meşhur Maraş dondurmasından 1 top yediğinizde yaklaşık olarak 250 kalori alırsınız.

1 top meyveli dondurma kaç kalori: 1 top meyveli dondurma 50 gramdır ve 66 kalori içerir.

2 top light dondurma: Uzmanlardan edinilen bilgilere göre 2 top light dondurma 1 porsiyon meyveye eşittir.

3 top sade dondurma: 3 top sade dondurmanın; 1 dilim ekmek, 1 su bardağı süt ve 1 porsiyon meyveye denk geldiği bilgisi de, yine diyetisyenlerin dondurma kaç kalori sorusuna verdiği cevaplar arasında bulunmaktadır.

Diyet Yapanlar Dondurma Yiyebilir Mi?

Dondurma kilo aldırır mı sorusu, ideal kilosunu korumak isteyenlerin veya kilo verme aşamasında olanların sorabileceği en mantılıklı sorulardan birisidir. Sıfır kalori olmayan her gıda da olduğu gibi dondurma da kilo aldırır. Fakat bu diyet yapanların dondurma yiyemeyeceği anlamına gelmez. Sağlıklı bir diyet menüsü uyguluyor ve düzenli olarak egzersiz yapıyorsanız dondurma yiyebilirsiniz. Burada önemli olan nokta dondurmayı ne sıklıkla tükettiğiniz ve yediğiniz dondurmanın çeşididir. Light dondurma yemeyi tercih ettiğinizde yağ ve şeker oranı azaltılmış, daha düşük kalorili bir dondurma tüketmiş olursunuz. Yalnız bu dondurmayı sade olarak tüketmelisiniz. Üzerinde herhangi bir sos ya da fındık, fıstık gibi katkılar olursa ekstradan kalori almış olursunuz. Diyette olanlar sade veya light dondurmayı haftada 3 kere öğün aralarında, tükettikleri meyvenin yerine 1 top dondurma olarak tüketebilirler. Yaptığımız araştırmalar sonucunda, diyetisyenlerin dondurmanın şerbetli tatlılara oranla daha düşük kalori içermesi bakımından dengeli bir şekilde ara öğün tatlısı olarak tüketilebileceği konusunda hem fikir olduklarını gördük. Dondurma besleyici değeri oldukça yüksek bir gıdadır. İçeriğinde bulunan; protein, karbonhidrat, A vitamini, B vitamini, C vitamini, D vitamini, E vitamini, kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko gibi birçok vitamin ve mineral nedeni ile dozunda tüketilmesi halinde diyetin neden olabileceği vitamin ve mineral eksikliğine karşı da iyi bir takviye olabilir.

Dondurmanın kalori değeri, diyet yapanlar dondurma yiyebilir mi  ve diyet yapanlar dondurmayı ne şekilde tüketmeli sorularının cevabının sizlerle paylaştık. Her gıda da olduğu gibi dondurmayı da sınırı aşmadan ve belirli aralıklarla tüketmeniz halinde, diyetinizi bozmadan serin bir lezzetle tatlı krizlerinizi bastırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir