Diyet Yapmadan Zayıflamanın Yolları

Diyet Yapmadan Zayıflamanın Yolları

Sosyal Medyada Paylaşın

Pek çok kişi zayıflamak amacıyla diyet yapmakta ve ne yazık ki bu çabalar çoğunlukla sonuçsuz kalmaktadır. Diyet ancak bir uzman kontrolünde bilinçli bir şekilde yapılırsa kilo verilebilir. Herkesin kilo alma nedeni birbirinden farklı olduğu için uygulanması gereken beslenme programı da farklılık gösterebilir. Bu nedenle kişiye uygun bir beslenme programı ve bazı aktivitelerle zayıflamak mümkündür. Bugünkü konumuz diyet yapmadan zayıflamanın yolları. Diyet yapmadan nasıl kilo verilir? diye düşünüyorsanız, sorunuzun cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Diyet Yapmadan Zayıflamanın Yolları Nelerdir?

Diyet yapmadan, aç kalmadan da kilo verilebilir. Bunun için sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam kurallarını alışkanlık haline getirmemiz gerekiyor. Şimdi sizlerle zayıflamanın altın anahtarı niteliğindeki küçük fakat etkili tüyoları paylaşıyoruz.

 • Sabahları mutlaka kahvaltı yapın. Kilo vermek isteyen birçok kişi sabah kahvaltısı yapmamaktadır. Oysa ki sabah kahvaltısı günün en önemli öğünüdür. Sabahları mutlaka kahvaltı yapın. Kahvaltıda yumurta, peynir, domates ve salatalık gibi sağlıklı, sizi tok tutacak ve gün boyu enerji verecek yiyecekleri tüketin. Bunlara ilaveten ince 1 dilim kepek ekmeği de tüketebilirsiniz.
 • Öğün aralarında meyve ve sebze tüketin. Gün içinde acıktığımızda, masum görünen abur cuburlarla açlığımızı bastırmaya çalışırız. Bu şekilde ana öğüne kadar tok kalsak da, arada fazladan kaloriyi de depolamış oluruz. Sağlıksız gıdalar yerine meyve ve sebze tercih etmelisiniz. Tuzsuz ve kavrulmamış badem, leblebi gibi kuruyemişler de öğün aralarında aşırıya kaçmadan tüketilebilir.
 • Canınız tatlı istediğinde şerbetli olanlar yerine sütlü ve meyveli tatlıları tercih edebilirsiniz. Sadece bunu yapmakla bile, kalori yönünden epey karlı çıkabilirsiniz.
 • Gün içinde sağlıklı ve metabolizmayı hızlandıran bitki çaylarından aşırıya kaçmadan içebilirsiniz. Çay, kahve ve asitli içecekler yerine taze sıkılmış meyve suyu ve ayran tüketmeyi alışkanlık haline getirmeye çalışın.
 • Sabah kahvaltısı gibi öğlen ve akşam öğünlerini de atlamayın. Her öğün yemeğinizi yiyin, kısıtlamanız gereken öğünler değil fazladan aldığınız gıdalardır bunu unutmayın.
 • Kırmızı eti biraz azaltıp, tavuk ve balık gibi gıdalara da yemek menülerinizde yer açın. Kızartma yemeklerini azaltıp, daha sağlıklı yemeklere ağırlık vermeye çalışın. Yemeklerinizde fazla yağ ve tuz kullanmaktan kaçının. Sofralarınızdan çorbayı eksik etmeyin. Çorba hem doyurucu hem de uzun süre tok kalmayı sağlayan bir yemektir. Baharat kullanarak tüketeceğiniz çorbalar metabolizmayı da hızlandırması yönünden fayda sağlayacaktır.
 • Spor yapamasanız bile evde, iş yerinizde mümkün olduğunca hareketli olmaya gayret edin. Kısa mesafelere arabayla gitmek yerine yürümeyi tercih edin. Asansör yerine merdiven kullanmakla bile hareketli bir yaşama açılan kapıyı aralayabilirsiniz.
 • Çoğu kişi gece yatmadan önce midesinin guruldadığını farkederek birşeyler atıştırarak uyur. Böyle bir durum olduğunda bisküvi veya başka zararlı atıştırmalıklar yerine 1 tane meyve yiyebilirsiniz. Bunu yapmakla bile kilo verme yolunda önemli bir adım atmış olursunuz.
 • İnsanın gözü doymadan midesi de doymuyor. Çoğumuz tabağımıza fazlaca yemek koyarız, sonra da israf etmemek için yemeğin hepsini yeriz. Tabağınıza yemek doldurma alışkanlığından vazgeçemiyorsanız, yemek tabaklarınızı küçültebilirsiniz. Bu şekilde tabağınıza yemek doldursanız da, porsiyon küçük olduğu için aşırı yemek yemiş olmazsınız.
 • Geceleri erken yatıp sabahları erken kalkmak da düzenli bir yaşam ve sağlıklı beslenme açısından önemlidir. Geç kalkan insanlar öğlen yemeği vakti geldiği için kahvaltı yerine doğrudan yemek yerler ve hal böyle olunca da sağlıklı beslenmenin temel kurallarından birisi çiğnenmiş olur.
 • Zararlı alışkanlıklar ve stres de kilo almaya zemin hazırlar. Zararlı alışkanlıkları bırakarak ve hayatımızda strese yer vermeyerek bile zayıflamak için çıktığımız yolda, önemli bir mesafe katedebiliriz.
 • Sağlıklı beslenip ve yeteri kadar hareketli olduğunuz halde kilo almaya devam ediyorsanız, bir uzmana görünmenizde fayda var. Bazı hastalıklar da kilo yaptığı için böyle bir problem olup olmadığını öğrenmek doğru bir hareket olacaktır.

Bu yazımızda sizlerle diyet yapmadan kilo verilir mi sorusunun cevabını paylaştık. Bu basit fakat etkili yöntemleri günlük yaşantınızda uygulamakla, diyet yapmanıza ve aç kalmanıza gerek kalmadan kilo verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir