Doğal Bakım

Doğal Bakım

Sosyal Medyada Paylaşın

Doğal bakım çeşitli bitki, meyve ve sebze gibi insan cildine zarar vermeyen malzemelerle hazırlanan kür, peeling, buhar banyosu ve maskelerin uygulanmasıdır. Bu yöntem için kişisel bakım ve güzellik adına bayanlara doğanın sunduğu sayısız nimetlerden birisi de diyebiliriz. Doğal bakım dediğimizde ilk aklımıza gelen sadece evde uygulanan yöntemler olsa da, günümüzde güzellik merkezlerinin çoğunda da doğal bakım yöntemleri uygulanmaktadır.

Doğal bakımın anlamını tam olarak bilmeyenler için mutfaktan alınan herhangi bir meyvenin veya başka bir ürünün cilde uygulanması biraz şaşırtıcı gelebilir. Fakat kullandığımız çoğu bakım ürününün içeriğinde de zaten mutfağımızdaki malzemeler bulunmaktadır. Örneğin salatalık çoğu cilt temizleme ve bakım ürününün ana maddesidir ve yağlı ciltler için mucizevi bir malzemedir. Cildin yağ dengesini sağlayan ve nemlendirilmesine yardımcı olan salatalığı bir tonik veya kremin içinde uygulamamız ne kadar doğalsa, bu salatalığı cildimize doğrudan tatbik etmemiz de benzer faydalar sağlaması bakımından gayet doğaldır.

Doğal Bakımın Faydaları Nelerdir

Hepimizin cilt bakım ürünlerine ayırabilecek bir bütçesi olmayabilir veya maddi imkan olsa da dışarıda cilt bakımı yaptırmaya ayıracak vakit bulunamayabilir. Bu tür durumlarda evdeki doğal malzemelerle, ayrıca masraf yapmaya gerek kalmadan cilt bakımı uygulanabilir. Yine aynı şekilde zamanın kısıtlı olduğu durumlarda da evde dakikalar içerisinde doğal bakım yapılabilir. Doğal bakımın faydası sadece zamandan ve paradan tasarruf etmeyi sağlaması değildir, bu uygulamayı bizzat kendimiz yaptığımız için hijyenik bir ortam ve hijyenik araçlar kullanarak vücudumuzun ve cildimizin en çok ihtiyacı olan şeyi, yani temizliği de sağlayabiliriz. Doğal bakım sayesinde insanlar daha genç, güzel ve bakımlı olabilirler. Vücutta ve yüzde meydana gelen problemler giderilebilir ve yenilerinin oluşmasının da önüne geçilebilir. İnsanın kendi kişisel bakımını bizzat kendisinin yapması daha hoş ve rahatlatıcı etkiler meydana getirir.

Doğal Bakım Vücudun Hangi Bölgelerine Uygulanır

Çoğumuz doğal bakımın sadece yüze yapılan bir uygulama olduğunu düşünsek de doğal bakım saç, el, ayak, kol ve bacak gibi tüm vücut bölgelerimizi kapsamaktadır.

Doğal Bakım Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir

Doğal bakım yaparken dikkat edilmesi gerekenlerin başında, uygulama bölgesine zarar verecek yöntemlerden kaçınmak gelmektedir. Doğal bakım, uygulama yapılacak olan bölgede sorun varsa bunları gidermek ve yeniden oluşmasını önlemek için yapılır. Herhangi bir şekilde bize zarar verecek bir uygulamayı yapmamız gereksiz yere risk almak anlamına gelir. Bu yüzden güvenli olduğundan emin olmadığımız veya ne işe yaradığını bilmediğimiz ürünleri kullanmamalıyız.

Herhangi bir güzellik merkezinde doğal bakım yaptıracağımız zaman oranın hijhenik ve modern imkanlara sahip olup olmadığını mutlaka araştırmalıyız. Aynı zamanda uygulamayı gerçekleştirecek olan personelin de alanında uzman olup olmadığına dikkat etmeliyiz. Bize yapılacak olan uygulamanın sağlayacağı faydaları ve bu uygulamanın içeriğini tam olarak bilmeden saçımıza ya da cildimize yapılacak hiçbir müdahaleyi kabul etmemeliyiz. Buradaki personel uygulanacak doğal bakımın üzerimizde herhangi bir etki meydana getirip getirmeyeceği konusunda da bizi bilgilendirmelidir.

Özellikle hassas veya alerjik bir cilt yapısı bulunanlar evde ya da bir güzellik merkezinde doğal bakım uygulatacağı zaman biraz daha dikkatli davranmalıdır. Bazı ürünler zararsız ve doğal olsa bile alerjik reaksiyon meydana getirme riskleri olabilir. Eğer herhangi bir gıdaya alerjiniz varsa bunu cildinize de uygulamamalısınız. Hassas bir cilt yapınız varsa uygulamaları yaparken cildinize daha yumuşak davranmalı, hırpalayarak tahriş etmemeye özen göstermelisiniz.

Cildinizin yapısına uygun ürünlerle doğal bakım yapmalısınız. Her doğal ürün tüm cilt tipleri üzerinde aynı etkiyi göstermez. Bunun yanı sıra her problemin çözümü için farklı malzemeler ve ürünler kullanmak gerekir. Saç için de saydığımız bu aynı kurallar geçerlidir. Cildinizde veya saç derinizde yara veya tahriş mevcutsa bunlar geçmeden bu bölgelere herhangi bir uygulama yapmayınız. Bakım yapmak için bunların iyileşmesini bekleyiniz.

Herhangi bir doğal bakım uygulaması üzerinizde yan etki oluşturuyorsa yöntemi uygulamaya hemen son verin ve bir daha aynı uygulamayı tekrarlamayın.

Doğal Bakımı Sadece Kadınlar Mı Uygular

Toplumumuzda doğal bakımı sadece kadınların uyguladığına dair yaygın bir kanı var fakat bu tespit tam olarak doğru değildir. Erkekler de kendilerine göre doğal bakım uygulamaktadırlar. Traş sonrası kullanılan bir losyon, duşta uygulanan bir duş jeli veya erkek kuaförlerinde yüze bazı maddeler sürülerek yapılan masajlar da doğal bakımın birer parçasıdır. Doğal bakım yapmak sadece kadınlara sunulan bir ayrıcalık değildir. Kendine özen gösteren her erkek doğal bakım uygulayabilir. Sonuçta kadınlar genç ve güzel kalırken, erkeklerin de aynı şekilde genç ve yakışıklı olmaya çalışması doğal karşılanmalıdır. Ergenlik döneminden itibaren kadın erkek tüm bireyler doğal bakım uygulayabilirler.

Doğal Bakım Cilde Zarar Verir Mi

Doğal bakım cilde zarar verir mi sorusuna hem evet hem de hayır olarak yanıt verebiliriz. Bilinçli bir şekilde uygulanan doğal bakım cilt üzerinde harikalar yaratırken, yanlış ürünlerle yapılan hatalı uygulamalar da cilde zarar verebilir. Doğal bakım yapmak zararlı değildir fakat evde doğal bakım uygularken bilmediğimiz ürünleri kullanmak, dışarıdan aldığımız doğal bakım ürünlerinin içeriğine dikkat etmemek ve doğal bakım yaptırmak için yanlış merkezleri ve klinikleri seçmek cildimize zarar verebilecek sonuçlar doğurabilir.

Doğal bakım herkesin saydığımız hususlara dikkat etmek şartıyla kolaylıkla yapabileceği birçok yöntemi kapsamaktadır. Evde doğal bakım yapmakla dışarda doğal bakım uygulatmak arasında sadece yöntemler uygulanırken kullanılan aletler ve malzemeler arasında fark olmaktadır.

Limonun Doğal Bakımda Kullanımı * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir